Biuro ds. Programu ?Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej? przygotowuje się do uruchomienia procesu naboru uczniów do szkół uczestniczących w programie ?CYBER.MIL z klasą?. Przypomnijmy, że na terenie województwa świętokrzyskiego, w roku szkolnym 2021/2022 rekrutacja do klasy o profilu ?cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne? będzie prowadzona jedynie przez LO nr II im. Joachima Chreptowicza w Ostrowcu Świętokrzyskim, które znalazło się w elitarnym gronie szkół.
?php>
Myślisz o wyborze szkoły średniej? Rozważ klasy o profilu cyberbezpieczeństwo!
?php>
To jest właśnie ten moment, kiedy uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ich rodzice zastanawiają się, jaką szkołę średnią wybrać. A może klasa o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne? Od przyszłego roku szkolnego pod patronatem MON 16 szkół z całej Polski? wśród nich Liceum Chreptowicza ? rozpocznie program pilotażowy. W pakiecie kandydat ma zapewnione doskonałe warunki nauczania, unikalny program oraz gwarancję rozwoju zawodowego po ukończeniu szkoły. Mowa o ?Programie CYBER.MIL z klasą?. Polegać on będzie na utworzeniu klas o profilu ?Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne?.
?php>
Program zakłada kształcenie uczniów w zakresie informatyki z uwzględnieniem zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa, szczególnie w obszarze bezpieczeństwa państwa.
?php>
Oferta dla najlepszych
?php>
Ministerstwo Obrony Narodowej postawiło bardzo wysokie kryteria. Aby zakwalifikować się do projektu szkoła musiała spełnić szereg kryteriów formalnych, m.in. posiadać klasy realizujące program z matematyki i informatyki lub matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym, uzyskać właściwą średnią wyników egzaminu maturalnego z matematyki w ciągu ostatnich trzech lat.
?php>
Wymagania były wyśrubowane, ale dzięki temu w programie uczestniczą najlepsi z najlepszych. Dla szkół to duże wyzwanie, ale również szansa na zaistnienie na wymagającym rynku edukacji i możliwość pozyskania najzdolniejszych uczniów. Dla uczniów to z pewnością bardzo wysoka poprzeczka, ale też konkretne umiejętności i niezwykle cenna wiedza w przyszłości. Wreszcie: kto nie chciałby być wśród najlepszych? Ostatecznie do udziału w projekcie zakwalifikowano 16 szkół z całej Polski.
?php>
?php>
Trzy lata specjalistycznej edukacji
?php>
Program ?CYBER.MIL z klasą? zakłada, że przedmioty specjalistyczne prowadzone będą przez 3 pierwsze lata nauki. W każdej klasie będzie ograniczona liczba uczniów ? nie mniej niż 10 i nie więcej niż 15. Program nauczania obejmie takie obszary tematyczne jak: podstawy kryptografii, historia kryptografii, podstawy algorytmiki, podstawy cyberbezpieczeństwa, zarządzanie bezpieczeństwem danych i informacji. Nauka w takiej klasie umożliwi uczniom zdobycie wiedzy i kompetencji z obszaru współczesnych zagrożeń cyfrowych, zarządzania ryzykiem w zakresie cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa systemów informacyjnych oraz kryptograficznych aspektów ochrony danych.
?php>
W ramach kształcenia przewidziano zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem nowoczesnych systemów operacyjnych i pakietów obliczeń symbolicznych. Planowane są także zajęcia zdalne w formie e-learningu, wizyty studyjne w jednostkach MON, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa.
?php>
Za koordynację i przebieg programu odpowiada Biuro do spraw Programu ?Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej? ? doświadczone już w prowadzeniu tego typu projektów edukacyjnych. Nadzór merytoryczny sprawować będzie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz Wojskowa Akademia Techniczna.
?php>
Pokaźne wsparcie z budżetu
?php>
Ministerstwo Obrony Narodowej udzieli szkołom wsparcia finansowego na realizację zadania. Środki te będą mogły wykorzystać m.in. na zakup sprzętu komputerowego, drukarek, tablic interaktywnych, projektorów multimedialnych, licencji i oprogramowania, dostarczania usług internetowych. Oznacza to, że szkoły będą dobrze wyposażone, a z potrzebnych materiałów dydaktycznych uczeń będzie mógł korzystać na miejscu, bez potrzeby główkowania, jak i gdzie wykonać zadanie domowe czy prezentację.
?php>
Drzwi do kariery
?php>
Celem programu jest wykształcenie potencjalnych kandydatów na żołnierzy i pracowników Sił Zbrojnych RP, w tym szczególnie do tworzonych Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. To oznacza, że dla większości absolwentów udział w programie będzie wstępem do prestiżowych stanowisk w jednostkach podległych MON. Z pewnością wśród tegorocznych ósmoklasistów jest wielu takich, którzy interesują się mundurem, a jednocześnie ich pasją jest informatyka.
?php>Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Zaginiony
To już 5 lat. Był człowiek, wspaniały sąsiad i nagle zniknął bez śladu. Oby w końcu udało się wyjaśnić tą sprawę. 😥
Sąsiad
15:50, 2025-05-22
Hutnicza manifestacja w stolicy! (foto)
No i do jakiej konkluzji doszli nasi hutniczy??? Że trzeba znowu zagłosować na CZAJKOWSKIEGO, dołoży tańszej energii z wiatraczkow siemensa to i piece będą taniej pracować. 🥱🥱🤣🤣
PUSTY DZBAN
12:08, 2025-05-22
KSZO przegrywa. Derby dla Starachowic (zdjęcia)
Co ty ZATROSKANY..... Przecież mamy uśmiechniętą Polskę a ty mówisz o smurku????? Widocznie jeszcze za mało rozliczyłeś pisiorów. Poczekaj, do ŁYSICY KARMELOWYCH wyślą po selekcji w Reichu to się może jakiś kopaczy chociaż znajdzie, jakiś pożytek z nich będzie 🥱🥱🤣🤣
PUSTY DZBAN
12:04, 2025-05-22
KSZO przegrywa. Derby dla Starachowic (zdjęcia)
Wiele wskazuje na to, że KSZO tradycyjnie przegra kolejną szansę awansu. Grali u siebie i chyba nie dowiozą baraży. Miasto, chwalące się największym budżetem w historii, a na KSZO cały czas bidnie łoży. Smutek w każdej dziedzinie.
zatroskany
08:13, 2025-05-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz