Wczoraj w podwojach ostrowieckiego Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbyło się spotkanie promocyjne z Wojciechem Wielopolskim, związane z publikacją "Nie tylko moje życie" Antoniego hr. Wielopolskiego. Rozmowę poprowadziła Aldona Łaniewska-Wołłk.
?php>?php>?php>Pomysłodawcą wydania książki był dr Wojciech hr. Wielopolski - emerytowany literaturoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, syn Antoniego. Urodził się w Szczecinie jako potomek arystokratycznego rodu Wielopolskich. Jest absolwentem poznańskiej polonistyki, wykładowcą w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Przez długie lata naukowo zajmował się historią kultury europejskiej i polską literaturą współczesną, obserwując i opisując jej dramatyczne związki z naszymi powojennymi dziejami. Od wielu lat poświęca się badaniom dziejów swojej rodziny.
?php>?php>?php>?php>Jak ujawnił autor, dwutomowa publikacja "Nie tylko moje życie" jest obszernym zapisem wspomnień Antoniego hr. Wielopolskiego, również tych związanych z Ostrowcem i Częstocicami i jego pobytem w Pałacu. Ojciec Wojciecha Wielopolskiego - Antoni urodził się w roku 1911 w Warszawie jako przedstawiciel hrabiowskiej linii rodu Wielopolskich i praprawnuk margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. Był absolwentem SGGW w Warszawie. Po ukończeniu studiów przez kilka lat przebywał w Ameryce Południowej, skąd powrócił w roku 1940 i wstąpił do polskiej armii we Francji. Wzięty do niewoli trafił do niemieckiego obozu jenieckiego Oflag IIC w Woldenbergu. Po wojnie osiedlił się w Szczecinie, gdzie od roku 1956 był wykładowcą, a z czasem także docentem Wyższej Szkoły Rolniczej. Z wykształcenia był rolnikiem ekonomistą, a z zamiłowania historykiem. Od lat siedemdziesiątych XX wieku poświęcił się gromadzeniu rodzinnego archiwum i spisywaniu wspomnień ze swojego bogatego życia ściśle powiązanego z najważniejszymi, dwudziestowiecznymi wydarzeniami. Był żonaty, zmarł w Poznaniu w roku 1995.
?php>
?php>
Podczas spotkania odżyły wspomnienia i sentymenty. Dr Wojciech Wielopolski opowiadał o znaczeniu Pałacu w Częstocicach w jego rodzinie. Nic dziwnego, gdyż przez 40 lat należał do rodziny Wielopolskich. Ostrowieckie muzeum od lat bada losy rodziny Wielopolskich, a świadectwo jednego z członków rodu jest dla takich badań wręcz nieocenionym źródłem wiedzy. Druk dwutomowej publikacja został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zachęcamy do zakupu wydawnictwa (za jedyne 70 zł) i lektury, bo na jego łamach odtworzono kawał historii Częstocic i Ostrowca.
?php>?php>Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Czy nieruchomość przemysłowa znajdzie nabywcę?
Pan komornik Fronczek. Kojarzę człowieka, to ten który nam tak szybko załatwił wierzytelności sądowe dla pracowników od naszej lokalnej gwiazdy WW. Dobry był herbatnik, szkoda że nie w tą stronę 🤣🤣🤣🤣
PUSTY DZBAN
10:19, 2025-05-23
KSZO przegrywa. Derby dla Starachowic (zdjęcia)
Nic się nie stało a teraz wygrajcie z Avią
Daniel12540
08:54, 2025-05-23
Hutnicza manifestacja w stolicy! (foto)
A co robi/robił Duda dla ratowania hutnictwa w Polsce? Nic. Kompletnie nic. I tak przez 10 lat, z tego przez 8 z władnym pisim rządem.
zatroskany
05:36, 2025-05-23
Zaginiony
To już 5 lat. Był człowiek, wspaniały sąsiad i nagle zniknął bez śladu. Oby w końcu udało się wyjaśnić tą sprawę. 😥
Sąsiad
15:50, 2025-05-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz