Zamknij

Dr hrabia Wojciech Wielopolski z rodzinnym wydawnictwem w Pałacu Wielopolskich (zdjęcia)

09:13, 13.01.2024 Aktualizacja: 09:15, 13.01.2024
Skomentuj

Wczoraj w podwojach ostrowieckiego Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach odbyło się spotkanie promocyjne z Wojciechem Wielopolskim, związane z publikacją "Nie tylko moje życie" Antoniego hr. Wielopolskiego. Rozmowę poprowadziła Aldona Łaniewska-Wołłk.

?php>?php>?php>

Pomysłodawcą wydania książki był dr Wojciech hr. Wielopolski - emerytowany literaturoznawca z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, syn Antoniego. Urodził się w Szczecinie jako potomek arystokratycznego rodu Wielopolskich. Jest absolwentem poznańskiej polonistyki, wykładowcą w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Przez długie lata naukowo zajmował się historią kultury europejskiej i polską literaturą współczesną, obserwując i opisując jej dramatyczne związki z naszymi powojennymi dziejami. Od wielu lat poświęca się badaniom dziejów swojej rodziny.

?php>?php>?php>?php>

Jak ujawnił autor, dwutomowa publikacja "Nie tylko moje życie" jest obszernym zapisem wspomnień Antoniego hr. Wielopolskiego, również tych związanych z Ostrowcem i Częstocicami i jego pobytem w Pałacu. Ojciec Wojciecha Wielopolskiego - Antoni urodził się w roku 1911 w Warszawie jako przedstawiciel hrabiowskiej linii rodu Wielopolskich i praprawnuk margrabiego Aleksandra Wielopolskiego. Był absolwentem SGGW w Warszawie. Po ukończeniu studiów przez kilka lat przebywał w Ameryce Południowej, skąd powrócił w roku 1940 i wstąpił do polskiej armii we Francji. Wzięty do niewoli trafił do niemieckiego obozu jenieckiego Oflag IIC w Woldenbergu. Po wojnie osiedlił się w Szczecinie, gdzie od roku 1956 był wykładowcą, a z czasem także docentem Wyższej Szkoły Rolniczej. Z wykształcenia był rolnikiem ekonomistą, a z zamiłowania historykiem. Od lat siedemdziesiątych XX wieku poświęcił się gromadzeniu rodzinnego archiwum i spisywaniu wspomnień ze swojego bogatego życia ściśle powiązanego z najważniejszymi, dwudziestowiecznymi wydarzeniami. Był żonaty, zmarł w Poznaniu w roku 1995.

?php>


?php>

Podczas spotkania odżyły wspomnienia i sentymenty. Dr Wojciech Wielopolski opowiadał o znaczeniu Pałacu w Częstocicach w jego rodzinie. Nic dziwnego, gdyż przez 40 lat należał do rodziny Wielopolskich. Ostrowieckie muzeum od lat bada losy rodziny Wielopolskich, a świadectwo jednego z członków rodu jest dla takich badań wręcz nieocenionym źródłem wiedzy. Druk dwutomowej publikacja został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zachęcamy do zakupu wydawnictwa (za jedyne 70 zł) i lektury, bo na jego łamach odtworzono kawał historii Częstocic i Ostrowca.

?php>?php>
(Dariusz Kisiel; fot. Stanisław Dulny)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ostrowiecka.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%