Różne rodzaje okularów. Sprawdź, jak je prawidłowo czyścić

Każdy okularnik wie, jak trudno jest utrzymać okulary w czystości. Problem dotyczy nie tylko zwykłych, codziennych okularów. Również te noszone bardzo okazjonalnie potrafią sprawiać problemy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jak czyścić poszczególne rodzaje okularów.

Okulary korekcyjne

Mogłoby się wydawać, że zwykłe szkła nie będą problematyczne, tymczasem praktyka pokazuje, iż niewłaściwe ich traktowanie znacznie obniża komfort widzenia. Powszechnym grzechem jest przecieranie okularów na sucho, bo tak szybciej, poza tym wydaje nam się, że skraj bawełnianej bluzki jest dość miękki i nie powinien zrobić okularom nic złego. Tymczasem sucha tkanina jest dla okularów tak samo zabójcza, jak ręcznik papierowy czy chusteczka higieniczna. Jeśli nie mamy płynu do czyszczenia okularów, ratunkiem dla nich może być zwykła woda lub woda z dodatkiem płynu do naczyń. Myjemy kolistymi ruchami obie strony szkieł. Możemy użyć do tego ciepłej, ale nie gorącej, wody.

Ważne! Chociaż na okulary często mówimy ?szkła?, w żadnym razie nie można ich czyścić płynem do mycia okien ani płynem do spryskiwaczy samochodowych. Taki krok to najlepszy sposób na uszkodzenie powłoki antyrefleksyjnej obecnej praktycznie w każdych okularach.

Okulary 3D

Specyficzny rodzaj okularów, początkowo znany tylko z kina, ostatnio przebojem wdziera się na prywatne salony. To dzięki nim możemy oglądać filmy w popularnym trójwymiarze.

Okulary 3D w zasadniczy sposób różnią się budową od tradycyjnych okularów. Szkła nie są pojedynczymi soczewkami jak w ?zwykłych okularach?. Tutaj każde pojedyncze szkło to tak naprawdę dwie soczewki. Stąd nie można takich okularów czyścić na szybko skrajem koszuli. Obustronny nacisk zbliży soczewki do siebie i uszkodzi je.

Do mycia okularów 3D najlepsza jest ściereczka z mikrofibry, którą spryskamy płynem do czyszczenia okularów. Nie należy kierować spryskiwacza bezpośrednio na soczewki, zawsze na ściereczkę. Nie stosujemy środków zawierających rozpuszczalniki, smary, woski, alkohol lub rozcieńczalnik. Ze względu na swą specyfikę okulary 3D wymagają delikatnego traktowania.

Okulary przeciwsłoneczne ? lustrzanki

Bardzo modny typ okularów (zobacz: edel-optics.pl), szczególnie jeśli lustrzane szkła mienią się określonym kolorem. Panie często stawiają na błękit, panowie na zieleń. Dzieci celują w odcieniach różu i czerwieni. Lustrzana powłoka jest bardzo delikatna, łatwo ją zarysować. Dlatego czyszczenie takich okularów jest łudząco podobne do czyszczenia okularów 3D. Jedyna różnica polega na tym, że możemy jednocześnie przecierać dwie strony soczewki. Lustrzanki powinny być zawsze czyszczone na mokro, wycieranie na sucho może spowodować powstanie co prawda drobnych, ale bardzo nieestetycznych rysek.

Okulary do pływania

Częsty kontakt z wodą wcale nie gwarantuje, że takie okulary będą zawsze czyste i nie będziemy musieli troszczyć się o ich konserwację. Ponadto czyszczenie okularów do pływania to dobra okazja, by zadbać o ich szczególne właściwości.  Dobre okulary do pływania nie pokrywają się parą, nawet przy długim pływaniu. Niestety z czasem tracą swoje pierwotne właściwości. Wtedy na scenę powinien wkroczyć płyn lub ściereczki anti-fog. Po spryskaniu okularów rzeczonym płynem trzeba je spłukać i poczekać aż wyschną. Żeby okulary nie parowały, trzeba dokładnie spryskać ich wewnętrzną stronę.

?Zwykły? brud można zmyć czystą wodą lub użyć płynu do czyszczenia okularów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *