Zamknij

Ewentualny inwestor ostrowieckiej huty pod specjalnym nadzorem. Przedstawiciele branży hutniczej u minister przemysłu

19:00, 11.04.2024 Aktualizacja: 19:00, 11.04.2024
Skomentuj

Jak podaje ministerstwo przemysłu, minister Marzena Czarnecka odbyła spotkanie z przedstawicielami przemysłu hutniczego i metalowego, by poznać najważniejsze wyzwania stojące obecnie przed branżą. Rozmawiała w siedzibie Ministerstwa Przemysłu z przedstawicielami Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ Solidarność, w skład którego wchodzą m.in. związkowcy z Arcelor Mittal Poland w Krakowie i Dąbrowie Górniczej, Alchemia SA Oddział Walcowania Rur Andrzej, Celsa Huta Ostrowice oraz KGHM Huta Miedzi Legnica. W obradach uczestniczył szef hutniczej "Solidarności", Wojciech Krasuski.

Przedstawiciele strony społecznej mówili o tym, że Zielony Ład jest wielkim wyzwaniem dla przemysłu hutniczego nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Podkreślili, że niezależnie od sytuacji poszczególnych zakładów, priorytetem w tak trudnej sytuacji ekonomicznej branży pozostaje dla nich ochrona miejsc pracy w branży. Minister Marzena Czarnecka z kolei zauważyła, że zarówno rząd, jak i Komisja Europejska chcą wspierać przekształcenia w hutnictwie, tak by sektor mógł funkcjonować. Minister przypomniała, że kilkanaście dni temu wzięła udział w spotkaniu w Brukseli z Wiceprzewodniczącymi Komisji Europejskiej: Magrethe Vestager i Marošem Šefčovičem,  a także Federacją Związków Zawodowych, Euroferem oraz producentami stali w ramach "Clean Transition Dialogue on Steel Industry". Tematem spotkania były aktualne wyzwania i problemy przemysłu stalowego w Unii Europejskiej oraz możliwe do wdrożenia środki naprawcze. Z kolei w minionym tygodniu w Ministerstwie Przemysłu odbyło się spotkanie z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Metalowców i Hutników w Polsce. Minister Marzena Czarnecka zapewniła członków Federacji, że w najbliższym czasie zorganizuje m. in. szerokie spotkanie z udziałem samorządów, związków zawodowych oraz przedstawicieli ArcelorMittal i Weglokoksu.

Przewodniczący Wojciech Krasucki mówi, że w obecnej sytuacji toczy się walka o przetrwanie hutnictwa i całego przemysłu metalowego w Polsce. Dlatego "Solidarność" chce, by kolejne spotkania odbyły się także z udziałem ministrów klimatu i środowiska, infrastruktury, a ponadto finansów.

Jeśli chodzi o ostrowiecką hutę, to nadal trwa w niej audyt, obejmujący organizację, systemy i procesy funkcjonujące w przedsiębiorstwach, a także realizowane projekty. Jest to koniecznością po przejęciu przedsiębiorstwa przez konsorcjum bankowe na czele z Deutsche Bank, Attesor Capital, SVP i Anchorage.  Trwa produkcja, a związki szykują się do majowych rozmów, dotyczących podwyżki płac. Nie podjęte zostały żadne decyzje, dotyczące ewentualnego kupna, bądź współpracy przedsiębiorstwa.

-Rozmowy w ministerstwie były merytoryczne i dające nadzieje na dalszą, konstruktywną współpracę. Poprosiłem panią minister Marzenę Czarnecką o to, by monitorowała proces wyłaniania się nowego inwestora w naszej hucie - mówi Wojciech Krasuski. -Chcemy bowiem, by był to wiarygodny i mający ustabilizowaną markę na rynku hutniczym podmiot, który będzie zainteresowany rozwojem przedsiębiorstwa i utrzymaniem zatrudnienia.

Fot. Bożena Sieja (Ministerstwo Przemysłu)

(Dariusz Kisiel)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

hutnik z HN i HOhutnik z HN i HO

0 0

niepojęte , w spotkaniach o losach ostrowieckiej huty występuje przewodniczący jednego ze związków zawodowych a nie ma tam przedstawiciela władz lokalnych czy obecnej dyrekcji zakładu
co ten związek zawodowy zdziałał w latach dziewięćdziesiątych gdy rozkradano nasze oba zakłady huty i gdy ważne były tylko stocznie i przekonywano że hutnictwo w Polsce to relikt socjalizmu ?? 14:01, 13.04.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%