Od niedawna zabytkowy kościół pw. św. Władysława w Kunowie jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami, korzystających z wózka inwalidzkiego lub mających problem z samodzielnym poruszaniem się. Dzięki podjętej inicjatywie przez proboszcza parafii ks. kan. Jerzego Ejchlera i zaangażowaniu kilku parafian udało się, przy wejściu na plac kościelny wybudować pochylnię i utworzyć miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
W lipcu ub. r. parafia złożyła wniosek o dofinansowanie tego zadania do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach modułu B – likwidacji barier architektonicznych. Był to jedyny sposób, aby pozyskać część środków na tę cenną inicjatywę. Wniosek został wysoko oceniony i na 35 możliwych punktów, otrzymał 33, a co za tym idzie dofinansowanie w wysokości 33.520,00 złotych. Wartość całego zadania to 41.900,00 złotych. Wkład własny parafii – 8.380,00 złotych.
Zadanie już zostało wykonane – pochylnia i miejsce parkingowe służy mieszkańcom. Do tej pory, aby dostać się do kościoła trzeba było pokonać schody, co było ogromną barierą dla niektórych, zwłaszcza starszych mieszkańców, przez co nie mogli oni uczestniczyć w nabożeństwach, czy innych uroczystościach kościelnych z okazji świąt, koncertach czy też ceremoniach pogrzebowych. „Niebieska koperta” dedykowana parkowaniu przez osoby z niepełnosprawnościami ułatwi im dotarcie do pochylni. W ramach dofinansowanego zadania wykonano projekt pochylni, zgodnie z którym została wybudowana, wyznaczono i oznakowano miejsce parkingowe, dostosowano teren wokół i zabezpieczono konstrukcję przed uszkodzeniem. Usytuowanie pochylni w pobliżu muru objętego, jak cały teren przy kościele - ochroną konserwatora zabytków, wymusiło zastosowanie lekkiej, ażurowej konstrukcji stalowej. Roboty przebiegały bez problemów, a pochylnia została wykonana miesiąc przed założonym terminem.
Zakończone przedsięwzięcie cieszy parafian, w tym osoby starsze i rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, które teraz bez przeszkód i bezpiecznie będą mogły dotrzeć do kościoła.
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Funeralny? Tak, istnieje niby takie słowo w języku polskim, tylko pytanie nasuwa się samo, ile osób z niego korzysta? Pewnie znający łacinę i angielski... Nie lepiej użyć dobrego-naszego 'pogrzebowy'❓
Raphael
06:45, 2025-07-08
Rozpoczął się czas letnich festiwali w powiecie.
Brak istotnej informacji. Wstęp wolny?
Iga
17:39, 2025-07-04
Celsa: Czy wraca widmo sprzedaży huty w Ostrowcu?
widać że nie jesteś pracownikiem tego zakładu skoro tak lekko piszesz (Jeśli chcą sprzedać to niech to zrobią) - tu chodzi o największy zakład pracy w mieście którego pracownicy utrzymują tysiące mieszkańców Ostrowca , nie czujesz tego ?? a co do ciężkich warunków pracy w hucie , bywało dużo trudniej i za niewielkie wynagrodzenie + strach że z dnia na dzień pójdzie się na bruk za bramę huty ; zanim coś napiszesz to 100 razy pomyśl...
W.S.
07:45, 2025-07-03
Zmiana na stanowisku Prezesa ZUP w Ostrowcu
Szanowna rado nadzorcza nie jesteście biurem podróży, powinniście jakoś wyglądać. Rozwój usług funeralnych - spoko. Utrzymanie terenów cmentarzy - spoko. Ale wdrażanie rozwiązań podnoszących jakość obsługi mieszkańców cmentarzy to naprawde muszę zobaczyć.
Nowy wymiar...jednak
03:27, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz