Zamknij

Poetka z osiedla Słonecznego

Wiesław RogalaWiesław Rogala 09:53, 10.09.2024 Aktualizacja: 09:55, 10.09.2024
Skomentuj

Mirosława Duda, ostrowczanka, pokochała poezję, ale również taniec, teatr i śpiew. Jak każda wrażliwa na piękno kobieta zajmuje się też szydełkowaniem. Jej specjalnością jest haft krzyżykowy.

Krystyna Borys napisała o tej słuchaczce Uniwersytetu Trzeciego Wieku Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, że aktywnie rozwija swoje pasje i zainteresowania literackie, aktorskie i taneczne.

-Mirka poezją interesowała się od dawna – napisała w tomiku poezji Mirosławy Dudy pt. „Tęsknię”. Pisała wiersze w dzieciństwie, ale dopiero będąc na emeryturze wróciła do swoich marzeń. Czynne uczestnictwo w Sekcji Literackiej UTW i w Klubie Literackim „Aspekt” zainspirowało do ponownego tworzenia utworów literackich, które były publikowane w kolejnych „Biuletynach” UTW i innych wydawnictwach.

Mirosława Duda za swoje wiersze zdobyła wiele nagród. Na IX Ogólnopolskich Juwenaliach Trzeciego Wieku w Warszawie otrzymała także nagrodę w kategorii „gra aktorska” za rolę matki w sztuce pt. „Matka” J. Szaniawskiego. Na X Juwenaliach w kategorii Teatr została wyróżniona sztuka pt. „Oświadczyny”, w której grała rolę Natalii.

Lata szkolne

Mirosława Duda urodziła się w 1950 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim.

-W Szkole Podstawowej Nr 1, do której uczęszczałam, wychowawczynią była pani Róża Tatarska –mówi. Być może to ona zaszczepiła we mnie aktorstwo, bowiem już bodaj w trzeciej klasie na scenie Kina Etiuda daliśmy pierwszy publiczny występ. Była to bajka o Królewnie Śnieżce. Ja – jak wiele dziewczynek - byłam śnieżynką. Pamiętam również teatr kukiełkowy o lalce Petronelce.

Po wybudowaniu szkoły tysiąclecia, została przeniesiona zgodnie z rejonem do Szkoły Podstawowej Nr 13. Były występy na akademiach, wiersze do gazetki szkolnej, należałam do chóru i kółka recytatorskiego.

Jej szkołą średnią było 5-letnie Technikum Ekonomiczne. Tam również były akademie, gazetki szkolne, chór, kółko recytatorskie. Jako solistka śpiewała w zespole „Hermesi" przy PKS oraz „Talizmany" przy PSS. Pisała czasami teksty, ale niestety nie zachował się żaden zeszyt z tekstami.

-Po szkole średniej pracowałam przez rok u Komornika Sądu Rejonowego, a od 1 września.1971 r. rozpoczęłam naukę trwającą 1 rok w Spółdzielczym Studium Rachunkowości i Kontroli w  Młoszowej k/Krakowa, na kierunku księgowo – lustracyjnym –mówi Mirosława Duda. Potem rozpoczęłam pracę jako inspektor kontroli wewnętrznej w Rejonowej Spółdzielni Pracy Usługowo -Wytwórczej jednocześnie studiując zaocznie na Politechnice Świętokrzyskiej w Radomiu w zakresie Ekonomiki Spółdzielczości Pracy

Praca w Legionowie

Pod koniec 1973 roku wyjechałam do Legionowa koło Warszawy i tam podjęłam pracę w Zakładach Sprzętu Technicznego i Turystycznego „AVIOTEX".

-Chociaż jeszcze w Młoszowej oświadczyłam na zajęciach z księgowości że „nigdy nie będę pracowała w księgowości", okazało się, że księgowość nie odstąpiła mnie aż do emerytury –mówi Mirosława Duda.

Zaczęła się dla niej praca, dom, rodzina – codzienne zmagania się z problemami życia codziennego. O pisaniu nigdy nie pomyślała, natomiast bardzo dużo robiła na drutach i szydełku. To było – jak mówi - odskocznią od wszelkich bolączek.

W 1991 roku wróciła do Ostrowca Świętokrzyskiego. Pracowała aż do emerytury jako główna księgowa w Polskim Towarzystwie Turystyczno – Krajoznawczym im. St. Jeżewskiego. Liczny udział w wycieczkach krajoznawczych i rajdach, pozwolił jej poznać region świętokrzyski

Rozwinęła skrzydła

W roku szkolnym 2007/2008 zapisała się do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie udało się jej rozwinąć skrzydła w wielu kierunkach. Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości" w Ostrowcu Świętokrzyskim powołane zostało Uchwałą Senatu WSBiP dn. 27 września 2003 r., zarejestrowane 10 kwietnia 2008 r. przez Sąd Rejonowy w Kielcach (Nr KSR 0000303066). Inicjatorem powołania do życia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim był prof. dr hab. Stanisław Jankowski a funkcję rektora pełnił prof. zw. dr hab. Zbigniew Doliwa - Klepacki. Opiekunem naukowym został prof. dr hab. Jerzy Piwek. Uniwersytet działa do dnia dzisiejszego, jako Uniwersytet Trzeciego Wieku Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrztyski.-Nauczyłam sie pływać, co po mojej wcześniejszej przygodzie z wodą, uważam za sukces –mówi Mirosława Duda. Dzięki prowadzącemu zajęcia komputerowe panu Romualdowi Redlichowi poznałam tajniki komputera. Nie jestem w jego obsłudze taka super, ale daję radę. Zaczęłam uczęszczać na zajęcia języka angielskiego i niemieckiego, ale że nie jestem zbyt dobra w tym temacie – zrezygnowałam.

Mirosława Duda zapisała się do sekcji literackiej, którą prowadziła pani Matylda Niewójt. To ona, po kolejnych zajęciach, poprosiła ją, aby zapisała się do Klubu Literackiego „Aspekt” działającego przy Miejskim Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim.

-Przygotowałam kilka wierszy -wspomina. Szłam z duszą na ramieniu, bo nie wiedziałam jak zostanę przyjęta. Dziś mogę powiedzieć, że niepotrzebnie się obawiałam. Przyjęto mnie bardzo serdecznie, pozytywnie oceniono moje wiersze i tak zostałam członkiem Klubu. Na kolejne spotkanie poszłam z nowym wierszem, który napisałam tuż po powrocie do domu ze spotkania pierwszego.

Mirosława Duda przypomina wiersz pt. „Aspekt”: Serce wali jak młot - myśli nie dają spokoju - Boję się – Nie, nie pójdę – A może? - Przemierzam ulice – Oddycham ciężko – Wchodzę na piętro – Wodzę oczami – Czytam – ASPEKT – Otwieram drzwi – i moje „ja" wraca do normy.

W Klubie Mirosława Duda poznała znakomitości Ostrowca Świętokrzyskiego – Jerzego Stokłosę, Joannę Chruszczyńską, Zofię Walas, Jarosława Edwarda Gryza, Krystynę Kozieł i innych, a także sławnych już literatów - Stanisława Rogalę, Adama Ochwanowskiego czy Stanisława Nyczaja. Dzięki wyjazdom do Kielc, Starachowic czy Skarżyska -Kamiennej na wszelkiego rodzaju promocje dostała wskazówki, jak pisać i o czym pisać, by zainteresować czytelnika.

-W dniu 13 grudnia 2008 roku wraz z członkami klubu „Aspekt” pojechałam do Starachowic na Mikołajkowo – Opłatkowe spotkanie literackie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adolfa Dygasińskiego w Starachowicach –mówi poetka. Ja byłam po raz pierwszy na takim spotkaniu i nie wiedziałam właściwie, że zawsze odbywa się konkurs jednego wiersza. Dobrze, że miałam przy sobie wiersz pt. „Mam", więc nadałam mu godło PIK i przekazałam na konkurs. Nie czekaliśmy wtedy na rozstrzygnięcie. Pojechaliśmy tam samochodem służbowym, więc musieliśmy wrócić na czas. Następnego dnia rozdzwoniły się telefony Aspekt-owiczów z pytaniem, czy nie wiem, kto w konkursie podał godło PIK. Sama nie wierzyłam, że to mój wiersz został tak dobrze oceniony. Zdobyłam I miejsce.

Poetka przypomina ten wiersz: Błądzę ulicami miasta - Szukam czegoś - Czego? - Przecież mam - samotne serce – Pustkę w domu – przyjaciół co nie mają dla mnie czasu – bliskich, którzy dalekimi się stali – szczęście, co zostało za zakrętem, - żółte monety – A radość – miłość? - Idę – Poszukam.

Ta nagroda dodała jej skrzydeł. Potem przyszły kolejne i kolejne. Wydała swój pierwszy tomik pt. „Gdzie jestem" (2010 r.), w 2012 r. Tomik pt. „Karuzela uczuć", w 2017 r. Tomik pt. „Nuty wspomnień", a 2019 pt. „Tęsknię". Promocja tego ostatniego tomiku odbyła się w auli im. F. Ryszki Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

-Dzięki zaangażowaniu prowadzących promocje - Matyldy Niewójt, Zofii Walas, Anety Pierścińskiej –Maruszewskiej oraz oprawie artystycznej słuchaczy UTW - członków chóru, grupy tanecznej UteWianki, kabaretu SKANDAL które prowadzi pani Ewa Bałazy, jak również artystów z zaprzyjaźnionego Ogniska muzycznego w Siennie – pod kierownictwem Alicji i Waldemara Sołtysów (tomik II), mam miłe wspomnienia po dzień dzisiejszy –stwierdza Mirosława Duda.

Brała udział w wielu konkursach literackich zdobywając nagrody i wyróżnienia, np. konkurs „Weź na kolana kota" (2018) - I miejsce; promocja miasta Ostrowca – wiersz „Moje miasto" (2021) - wyróżnienie, konkurs malarsko literacki dla seniorów organizowany przez Lipskie Centrum Kultury (2021) - III miejsce opowiadanie „Imieniny" nagrodzone na IX Juwenaliach III Wieku w Warszawie w 2016 r. i wiele innych.

Jej wiersze były publikowane w lokalnej prasie, Biuletynach UTW, „Dojrzałe wino", Błogosławiony Jan Paweł II posłaniec Miłości i Nadziei, Poezja łączy pokolenia, biuletyn z okazji Zjazdu Ekonomika, Radostowa, Imiona miłości, Lament smoleńsko – katyński,"25 lat klubu literackiego ASPEKT", „Rocznik Głuchołaski" i inne

Mirosława Duda nadal pisze wiersze. Ma wiele wierszy dla dzieci. Ostatnio napisała teksty rymowane do rysunków konkursu „NIE DLA NAŁOGÓW – TAK DLA PASJI'”.

Wzięta aktorka

Na Uniwersytecie Trzeciego Wieku działał chór, do którego przystąpiła podobnie jak do kabaretu SKANDAL, sekcji tanecznej UteWianki oraz  Teatru żywego słowa. Cieszyła ją i nadal cieszy każda rola, nawet ta najmniejsza, jak również każdy występ. Występują na uroczystościach na UTW, dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych, w zaprzyjaźnionych DPS–ach, hospicjum, na piknikach, festynach, w bibliotece Ostrowieckiego Browaru Kultury, w kościołach - m.in. jasełka i Kaziuki, Juwenaliach III Wieku w Warszawie, dla słuchaczy UTW w Starachowicach, WOŚP

-Mamy w repertuarze teatralnym np. „Matkę", za którą zdobyłam nagrodę aktorską na Juwenaliach III Wieku w Warszawie /2016 r., „Naszyjnik" wystawiany również na Juwenaliach III Wieku, „Pchłę szachrajkę", „Bajka o mądrym dziadku Koralaku i psotnym wnuczku Koralaczku", „Śpiąca Królewna", „Czekoladki", „Oświadczyny" /wystawiane w Krakowie, Skarżysku –Kamiennym, Juwenalia III Wieku w Warszawie, „Czarowniczki przewodniczki świętokrzyskie”, które na Juwenaliach III Wieku w Warszawie zdobyły Grand Prix i w nagrodę pojechaliśmy na tygodniową wycieczkę do Brukseli ufundowaną przez posła Pawła Zalewskiego.

Telewizja Lokalna w Ostrowcu Świętokrzyskim nagrała /z moim udziałem/ widowisko „Świętokrzyskie czarowniczki – przewodniczki", spektakl – Matka, bajka „O mądrym dziadku i psotnym wnuczku", bajka „śpiąca królewna.

Obrazy wykonane haftem

Haft krzyżykowy to kolejna pasja poetki, Mirosławy Dudy.

-Zamiłowanie do haftu zaszczepiła we mnie pani Helena Musiał, która w momencie gdy zapisałam się na UTW prowadziła rękodzieło artystyczne –mówi artystka. Mam w dorobku bardzo dużo obrazów różnej wielkości i różnej tematyce. Choroba spowolniła haftowanie i ograniczyła mi poruszanie się, ale ja się nie poddaję. Wciąż powtarzam sobie słowa koleżanki – „Mirciu – ludzie mają jeszcze gorzej". To działa. Mam wielu serdecznych przyjaciół, którzy jako anioły dobroci nie pozwalają, by moje skrzydła opadły.

Oto wiersz pt. „Nie jesteś Ikarem" Uskrzydlona nadzieją i wiarą – Stań do walki – Nie zważaj na słabości – Choć droga życia – jest kręta i wyboista – Przyjaciele nie pozwolą – Opaść twoim skrzydłom – Nie jesteś przecież – Ikarem.

Mirosława Duda pisze również wiersze dla dzieci, a także teksty piosenek do bajek.

Na melodię „Złoty pierścionek" dopisała słowa i tak powstała piosenka „Złoty uniwersytet", która wykonywana jest przez chór UTW na każdej ważnej naszej akademii.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%