Zamknij

Szkoła z tradycjami to zobowiązanie

Wiesław RogalaWiesław Rogala 10:44, 25.09.2024 Aktualizacja: 10:48, 25.09.2024
Skomentuj

Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Bolesława Chrobrego w Ostrowcu Świętokrzyskim, popularna „trójka” może się pochwalić nie tylko tradycjami sięgającymi XIX wieku, ale również sporymi sukcesami pedagogicznymi. Od kilkunastu lat jej dyrektorem jest Mariusz Szczerbiński.

Urodził się w Legnicy. Dopiero gdy miał dziesięć lat rodzice przeprowadzili się do Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako nauczyciel i dyrektor w pełni realizuje swoje pasje i umiejętności.

-W 1990 roku ukończyłem I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim -mówi. Studiowałem historię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. W 1996 roku rozpocząłem naukę w Collegium Języków Obcych w Kielcach, gdzie studiowałem język niemiecki. W 2006 roku obroniłem pracę magisterską w kierunku germanistyki UW.

Mariusz Szczerbiński został nauczycielem podobnie jak obydwoje jego rodzice.

-Pierwszą pracę zawodową rozpocząłem w 1995 roku. w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego -mówi.

W 1996 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w Zespole Szkół w Kunowie. W skład Zespołu Szkół wchodziły: szkoły zawodowe, Technikum Mechanizacji Rolnictwa, a potem Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego oraz liceum przysposabiające do pracy w służbach mundurowych. Pracował tam przez kolejne szesnaście lat.

W międzyczasie przez cztery lata uzupełniał etat w III Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Szkoła z tradycjami

W 2012 roku Mariusz Szczerbiński wziął udział w konkursie na dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Bolesława Chrobrego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zyskał uznanie w oczach komisji konkursowej i przeniósł się do pracy z Kunowa na osiedle Ludwików.

Wicedyrektor Jolanta Dziedzic napisała, że Szkoła Podstawowa Nr 3 została założona w 1897 r. Fundatorem były Zakłady Ostrowieckie w Klimkiewiczowie. Szkoła, przeznaczona dla dzieci robotników fabrycznych, pod nazwą dwuklasowej szkoły przy Zakładach Ostrowieckich, została otwarta 4 października 1897 r. w drewnianym budynku wzniesionym w Klimkiewiczowie tuż obok huty. W 1899 r. rozbudowano szkołę od ul. Kościuszki o dwie sale i otwarto jednoklasową szkołą żeńską.

W 1919 r. skomasowano dwie szkoły - męską i żeńską w jedną koedukacyjną. Niestety, inwazja bolszewicka odbija się fatalnie na szkole fabrycznej. Jeszcze w czasie wakacji 1920 r. zabudowania szkolne zajmowało wojsko polskie. Dopiero w końcu listopada wojsko zwolniło dwie sale, w których w dniu 3 grudnia 1920 r rozpoczęto zajęcia szkolne. Dopiero z początkiem stycznia, gdy żołnierze opuścili szkołę, nauka mogła odbywać się normalnie.

Z dniem 1 stycznia 1925 r. szkołę fabryczną w Klimkiewiczowie przejęły władze państwowe jako Szkołę Powszechną Nr 3. Miała ona wówczas 17 oddziałów i 11 nauczycieli. Mieściła się nadal w budynku fabrycznym przy ul. Sandomierskiej. W dniu 7 października 1935 r. na zebraniu rodzicielskim podjęto uchwałę o budowie własnego budynku szkolnego.  Budowę ukończono w roku szkolnym 1939/1940. 1 września 1939 roku w murach nowej szkoły miały rozpocząć się normalne lekcje. Wybuch II wojny światowej i zajęcie budynku przez wojska niemieckie, sprawiły, że nauka w tej sytuacji nadal odbywała się w budynku fabrycznym w Klimkiewiczowie.

Po wyzwoleniu zdewastowany budynek przy ulicy Niskiej wyremontowano i szkoła rozpoczęła pracę. Z dniem 25 listopada 1945 r. na wniosek Rady Pedagogicznej szkoła otrzymała imię Bolesława Chrobrego. W 1957 r. rozpoczęto długo oczekiwaną jej rozbudowę. Dobudowano salę gimnastyczną i II piętro. Prace zakończono 9 listopada 1958 r.

W 1990 r. szkoła została przyjęta do Klubu Przodujących Szkół. W 1999 r. otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Lipcowa powódź 2001 r. poczyniła w szkole ogromne straty. Zniszczeniu uległy dwie sale gimnastyczne, sale lekcyjne, świetlica, stołówka, kuchnia, kotłownia. Budynek nie nadawał się do użytku. Szkołę czekał remont. Uczniowie dowożeni byli autobusami do Szkoły Podstawowej Nr 8. Zajęcia w nowo wyremontowanym budynku rozpoczęły się 1 września 2002 r.

W 2010 r. powstało boisko wielofunkcyjne w ramach projektu „Otwarte strefy rekreacji dziecięcej przy placówkach oświatowych gwarancją zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży miasta Ostrowca Świętokrzyskiego”. W 2015 boisko asfaltowe przebudowano z pomocą WORD w Kielcach na miasteczko ruchu drogowego. W 2017 na terenie szkoły ze środków pozyskanych w ramach budżetu obywatelskiego wybudowano plac zabaw. W 2023 za środki pozyskane z Fundacji LOTTO im. Haliny Konopackiej zmodernizowano bieżnię lekkoatletyczną, zeskok do skoku w dal i rozbudowano plac zabaw. Konieczna jest rewitalizacja boiska wielofunkcyjnego. To zadanie jest poza zasięgiem budżetu szkoły. Bez pomocy władz miasta nie będzie to możliwe do wykonania.

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3 w roku szkolnym 2023/2024 to 257 uczniów, którzy uczą się w 13 oddziałach, 37 nauczycieli i 10 pracowników administracyjno-obsługowych. Dyrektorem jest Mariusz Szczerbiński, wicedyrektorem Jolanta Dziedzic.

-Wszyscy jesteśmy spadkobiercami ponad 120-letniej tradycji naszej szkoły –mówi dyrektor. I wszyscy piszemy tę historię dalej.

Rytm życia PSP Nr 3 wyznaczają ważne szkolne wydarzenia i codzienna praca uczniów i nauczycieli. W październiku odbywa się jedna z najważniejszych uroczystości – ślubowanie klas pierwszych. W tym dniu pierwszoklasiści zostają przyjęci w poczet społeczności szkolnej i pasowani na uczniów. Również w październiku świętujemy Dzień Edukacji Narodowej. Oprawę artystyczną uroczystości przygotowuje samorząd uczniowski. Dzień ten jest okazją do podziękowania wszystkim pracownikom szkoły za ich ciężką pracę.

-Tradycją szkoły są również jasełka w wykonaniu uczniów klas młodszych przygotowane pod kierunkiem katechetów, przy współudziale innych nauczycieli oraz rodziców –mówi dyrektor. W listopadzie obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie pluszowe misie wraz z dziećmi przybywają do szkoły i towarzyszą swoim małym opiekunom w nauce i zabawie. Jest to dzień pełen radości i uśmiechów.

Pod koniec listopada oraz na przełomie stycznia i lutego organizowane są w szkole chyba najbardziej oczekiwane i przyjemne imprezy - zabawy: andrzejkową i karnawałową. W tych dniach cała społeczność szkolna ma okazję spotkać się i razem świetnie się bawić.

-Wiosną zapraszamy do naszej szkoły młodych poetów, którzy uczestniczą w Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim –dodaje dyrektor. Chcemy w ten sposób rozbudzać wśród dzieci zdolności twórcze oraz integrować środowiska szkolne. W tym roku będzie to już XIX edycja organizowanego przez nas Konkursu.

Są takie dni, kiedy uczniowie Trójki odczuwają szczególną więź z naszą Ojczyzną. Dają temu wyraz uczestnicząc w obchodach rocznic narodowych i Dnia Patrona Szkoły.

Pikniki rodzinne z okazji Dnia Dziecka organizowane są zawsze w czerwcu i wrześniu. Są to imprezy plenerowe przygotowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Na wszystkich czeka w tym dniu wiele atrakcji: loteria fantowa z nagrodami, gry, zabawy, konkursy sportowe, wokalne, taneczne. Jest też grill oraz kawiarenka na powietrzu.

Na szczególną uwagę zasługują działania prozdrowotne: zachęcanie do aktywności fizycznej i bezpiecznego, zdrowego stylu życia.

-Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w cyklicznych programach ekologicznych: "Program promocji i wdrażania selektywnej zbiórki odpadów w szkołach i przedszkolach na terenie gminy Ostrowiec Św." –mówi dyrektor. Każdy uczeń wie co zrobić z ZSEE" i "Moje miasto wolne od elektrośmieci". W ramach tych programów uczniowie zbierają surowce wtórne, biorą udział w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, wycieczkach edukacyjnych do firmy Remondis,  Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów, Oczyszczalni Ścieków, zapraszają na pogadanki pracowników Koła Łowieckiego i Nadleśnictwa. W 2020 r. szkoła wzięła udział w konkursie ekologicznym „Pokażę Wam, jak o środowisko dbam” zajmując I miejsce. W nagrodę otrzymaliśmy środki finansowe na budowę instalacji fotowoltaicznej.

Dzieci z Trójki chętnie podróżują, zwiedzają różne zakątki Polski i Europy. W realizacji tych pasji pomagają uczniom wycieczki klasowe, rajdy i zielone szkoły. W ramach współpracy międzynarodowej w latach 2016 -2019 szkoła brała udział w projekcie „Enjoy my origin” międzynarodowej organizacji AISEC goszcząc studentów z Turcji, Brazylii i Algierii. W 2021 r. uczestniczyli w projekcie Polsko - Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży. Gościli uczniów z Liceum w Pavlivce na Wołyniu, następnie odwiedzili ukraińskich przyjaciół. W 2022 r. odbyła się polsko -niemiecka wymiana młodzieży on-line.

Była to doskonała okazja do zwiększenia motywacji uczniów Trójki do uczenia się języków obcych, integracji i nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni młodzieży polsko -niemieckiej.

W trosce o uczniów

Dyrektor od lat proponuje, aby wprowadzić do szkoły bezpłatne dodatkowe zajęcia z robotyki.

-Tylko w klasach pierwszych mamy zajęcia bezpłatne z robotyki -mówi. Robotyka dla dzieci łączy kilka dziedzin: programowanie, konstruowanie, sensorykę, automatykę, informatykę i mechanikę. Dziecko ma za zadanie skonstruować prostego robota, a potem za pomocą algorytmów, zaprogramować go tak, aby wykonywał określone czynności. Dysponujemy odpowiednim sprzętem, czyli klockami Lego. Zajęcia prowadzi nauczyciel informatyki. Dzieci są bardzo zadowolone z tych zajęć. Nie ukrywam, że chciałbym poświęcić przynajmniej dwie godziny w tygodniu na tego typu zajęcia - dla wszystkich dzieci - nie tylko z klas pierwszych. Robotyka pozwala rozwijać umiejętności i talenty dzieci, a w okresie zapotrzebowania na nauczanie matematyki ma to niebagatelne znaczenie.

Sukcesy cieszą i zobowiązują

Szkoła odnosi ogromne sukcesy w różnych konkursach i olimpiadach.

-Od roku 2017, kiedy to wprowadzono nową szkołę podstawową, dwudziestu czterech naszych uczniów zostało finalistami lub laureatami konkursów organizowanych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty –mówi dyrektor M. Szczerbiński.

To wielki sukces szkoły z tradycjami i jej pedagogów. Kadra może pochwalić się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi. To ludzie chętni do pracy z inicjatywą i ciekawymi pomysłami.

-Sukcesy nie biorą się z niczego, to wynik zespołowej, ciężkiej pracy wielu ludzi –podkreśla dyrektor. Sukcesy dotyczą także egzaminów ósmoklasistów. Taki egzamin składa się z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

-Prawie co roku nasi uczniowie znajdują się na podium wśród szkół powiatu ostrowieckiego –zauważa dyrektor. Dla kadry „trójki” i dla mnie jest to wielki powód do satysfakcji.

W szkole prowadzone są liczne innowacje pedagogiczne. Mają za zadanie nie tylko uczyć ale również bawić i rozwijać wszelakie pasje. Oto najciekawsze z nich: „Wir lernenDeutsch – uczymy się języka niemieckiego; Gry i zabawy dydaktyczne doskonalące komunikację w języku niemieckim”; „English – German Fun” (2016-2019); Edukacja teatralna – zabawa w teatr, Ruszaj się - innowacja sportowa, Egz@min bez stresu; Matematyka bliska nam, Bajka uczy, motywuje, wychowuje; Dziedzictwo kulturowe małej ojczyzny w dolinie rzeki Kamiennej; Szach-mat w edukacji; Przygoda z nauką; Mali odkrywcy; Terapia ręki od ręki (innowacja logopedyczne); Robotyka – Mały konstruktor; Akcja – Teatr; Dyskusyjny Klub Filmowy; I Ty możesz zostać artystą…!; W krainie muzyki; Czytam z klasą Lekturki spod chmurki; Zaczytane „świetliczaki” Z kulturą antyczną na Ty; „Ostrowczanie – znani, nieznani, zapomniani”; „Stara Huta we wspomnieniach naszych dziadków”.

Na przestrzeni prawie 130 lat istnienia szkoły, mimo zmian organizacyjnych i metodycznych, niezmienione zostały jej cele. To wszechstronne wykształcenie i przygotowanie dzieci do zadań, jakie będą podejmowały w przyszłości, wychowanie według uniwersalnych zasad etyki, promowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych, wdrażanie zasad bezpieczeństwa w życiu codziennym, partnerska współpraca z rodzicami, rozwijanie patriotyzmu oraz przygotowywanie do aktywnego życia w społeczeństwie.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%