Zamknij

Potrafi łączyć pracę charytatywną z zawodową

Wiesław RogalaWiesław Rogala 09:38, 11.12.2024 Aktualizacja: 09:39, 11.12.2024
Skomentuj

Justyna Walczak jest radną miejską, reprezentuje w niej Koalicję Tak! Dla Samorządu. W wyborach do Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego uzyskała 385 głosów. Społecznie pracuje w Samorządowej Radzie Osiedla „Ogrody”. Swoją karierę zawodową rozpoczynała w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5, a dziś pracuje w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Stanisława Staszica jako nauczyciel języka angielskiego. Od 2021 r. jest wykładowcą na Akademii Nauk Stosowanych im. J. Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Funkcję członka Komisji Dyscyplinarnej dla Nauczycieli przy Wojewodzie Świętokrzyskim pełni od maja bieżącego roku.

Publikuje artykuły w czasopismach branżowych oraz jest współautorem książki metodycznej dotyczącej nauczania języka angielskiego.

Justyna Walczak, ma 45 lat, urodziła się i mieszka w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od zawsze związana jest z lokalną społecznością, gdyż jej rodzice byli pracownikami Huty Ostrowiec. Prywatnie jest szczęśliwą mamą dwóch córek, z których jedna wzorem mamy została nauczycielem języka angielskiego już jako studentka, a druga jest w wieku szkolnym.

Belfer w podstawówce

Swoją karierę zawodową rozpoczęła kilkanaście lat temu w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 5 na osiedlu Ogrody i kontynuuje ją do dnia dzisiejszego jako aktywny i twórczy nauczyciel. Swoją pracą i zaangażowaniem zasłużyła sobie na wiele pozytywnych opinii. Będąc osobą sumienną i obowiązkową stała się cenionym w środowisku nauczycielem.

-W 2017 r. zostałam Belfrem Roku 2017 oraz zajęłam II miejsce w konkursie Człowiek Roku w kategorii działalność społeczna i charytatywna; natomiast w 2018 roku w plebiscycie Echa Dnia zdobyłam tytuł ‘Nauczyciel na Medal’ -mówi. Była także nagradzana Nagrodą Dyrektora, Nagrodą Prezydenta oraz nagrodą Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, a ponadto jest dwukrotnym beneficjentem warsztatów językowych w Oxfordzie i Exeter.

Na podkreślenie zasługuje nie tylko jej wzorowa praca pedagogiczna i wychowawcza, ale także działalność charytatywna. Uczestniczy w różnych działaniach na rzecz szkoły oraz środowiska lokalnego, jest współorganizatorką wielu akcji charytatywnych, z których dochód jest przeznaczany na bieżące potrzeby m.in. uczniów z rodzin ubogich czy dysfunkcyjnych.

Ponadto, pani Justyna Walczak jest inicjatorką i koordynatorką bezpłatnych półkolonii językowo -sportowych „Winter Camp” dla uczniów szkół podstawowych z terenu naszego miasta, które w roku 2017 odbyły się po raz pierwszy na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego. Pomaga społecznie dzieciom i młodzieży w nauce języka angielskiego.

-Większość tych nagród otrzymałam podczas mojej pracy w PSP Nr 5 –mówi. Był to czas, kiedy to rozpoczęłam moją działalność charytatywną, angażując w nią młodzież szkolną. Byłam pomysłodawcą organizacji ferii dla dzieci poprzez organizowanie różnych zajęć z języka angielskiego. Włączyliśmy w to przedsięwzięcie zajęcia na basenie oraz na lodowisku. Wszystko działania, w które charytatywnie włączyli się też inni wspaniali nauczyciele oraz wiele osób spoza środowiska nauczycielskiego były prowadzone charytatywnie przez cały tydzień. Pamiętam, że poświęcałam wówczas całe dopołudnia dzieciom, były to bardzo aktywne zajęcia, w których brały udział dzieci ze wszystkich szkół podstawowych z terenu naszego miasta.

Ponadto ubiegałam się o udział w europejskich warsztatach językowych. Były to unijne kursy doskonalące dla nauczycieli. Udało mi się to dwukrotnie, co było bardzo rzadkim osiągnięciem. Gdy po raz pierwszy aplikowałam o udział w tak prestiżowym kursie, miałam na wychowaniu półroczne dziecko. Wszyscy mówili mi, że nie mam szans, abym się dostała. A jednak niemożliwe stało się możliwe i to nie jeden, a dwa razy.

Dzięki tym kursom podniosłam jakość mojej własnej pracy zawodowej, ale również jakość pracy mojej szkoły. Pozwoliły mi wnieść pomysły, te na poziomie europejskim, do naszej szkoły. Ci, od których tego się uczyliśmy w Wielkiej Brytanii, byli wykwalifikowanymi lektorami. Przywiozłam do Ostrowca Świętokrzyskiego bardzo dużą ilość materiałów. A za pieniądze, które otrzymałam jako beneficjent programów, materiały dla szkoły, obrazy, tablice. Wszystko to, co otrzymałam, zostało wykorzystane w miejscu mojej pracy. Mogły z nich korzystać kolejne pokolenia uczniów.

Osobiście również prowadziłam warsztaty, aby przekonać innych nauczycieli, że warto wziąć udział w tego rodzaju kursach doskonalących. Ukazały się również publikacje pokazujące tę formę doskonalenia zawodowego i zachęcające nauczycieli do korzystania z nich. Nie będę ukrywała, że oznacza to duże poświęcenie, bo trzeba zostawić rodzinę i udać się na jakoś czas do obcego kraju. Uważam, że każdy nauczyciel powinien czegoś takiego doświadczyć, jeśli zależy mu na samokształceniu i doskonaleniu.

W liceum i na uczelni

Obecnie Justyna Walczak pracuje jako pedagog w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Stanisława Staszica. Jest motywującym i dążącym do innowacyjności nauczycielem. Od 2021 r. jest też wykładowcą na Akademii Nauk Stosowanych im. J. Gołuchowskiego.

-Wykładam język angielski na ostrowieckiej Uczelni –mówi. Uczę przyszłe pielęgniarki i pielęgniarzy języka na poziomie licencjackim oraz magisterskim. Skupiam się głównie na słownictwie medycznym, co siłą rzeczy powoduje, że jest to nieco inna nauka angielskiego niż w liceum , na kierunku typowo humanistycznym.

Nie będę ukrywała, że na początku było to dla mnie niemałe wyzwanie. Jak każdemu odpowiedzialnemu nauczycielowi zależało mi na tym, aby najpierw samemu dokształcić się kierunku pracy z dorosłymi, poszerzeniem wiedzy medycznej, a dopiero potem uczyć studentów. Nie zapomnę jak poznawałam słownictwo medyczne w języku angielskim, co nie było wcale prostym zadaniem.

Od 2005 roku pisze artykuły w języku angielskim. Pamiętam czasopismo pt., Języki Obce w Szkole,, w którym publikowałam swoje pierwsze teksty. Następnie było „The Teacher oraz „English Teaching Professional” magazyny ukazujące się w Europie.

Chcąc się rozwijać naukowo i dzielić pomysłami z młodzieżą, bo widziałam, że sprawdzają się one wśród młodzieży i dzieci, poszukiwałam sposobów na zapoznanie z moją pracą także innych nauczycieli. W ten sposób dotarłam do magazynów europejskich. Tam dzieliłam się swoimi doświadczeniami, wprowadzanymi przeze mnie innowacjami, ciekawymi pomysłami na podnoszenie motywacji ucznia do nauki poprzez możliwie jak najbardziej ciekawe zajęcia- wszystko po to aby wzbudzić zainteresowanie uczniów do nauki, która nie zawsze musi być nudna. To była moja własna inicjatywa.

Justyna Walczak publikuje artykuły w czasopismach branżowych, ale niezwykle prestiżowym osiągnięciem dla niej jako metodyka jest współautorstwo książki Teaching English as a Second Language. A New Pedagogy for a New Century, New Delhi,2009 edited by Manish A. Vyas.

Corocznie organizuje warsztaty językowe dla młodzieży w Londynie, starając się poszerzać horyzonty naszej ostrowieckiej młodzieży, aby mogła poznać zjawiska wielokulturowego życia i jego wartości oraz zaspokoić potrzeby intelektualne i poznawcze uczniów. Praca z młodzieżą to jej pasja, którą łączy z działalnością społeczną i charytatywną.

Blisko mieszkańców

Od 2019 r. pełni funkcję Sekretarza w Radzie Osiedla Ogrody.

Od 2019 roku pracuje społecznie jako sekretarz w Samorządowej Radzie Osiedla „Ogrody”. Trzeba tu wyraźnie podkreślić, że czyni to stale, bo do dnia dzisiejszego.

-Obowiązki sekretarza rady wydają się prozaiczne, bo ja po prostu protokołuję treść obrad rady, a także piszę uchwały podejmowane podczas posiedzeń rady. Nasze spotkania odbywają się średnio raz w miesiącu. Nieco inne zasady, co chyba zrozumiałe, panowały w okresie pandemii COVID-19. Jesteśmy organem pomocniczym dla Rady miasta oraz Prezydenta miasta. Skupiamy się na problemach, które dotyczą mieszkańców naszego pięknego osiedla. Organizujemy samodzielnie lub razem z innymi radami osiedli rozmaite imprezy dla mieszkańców. W skład rady wchodzi piętnaście osób.

Szefowa rady nadzorczej

Justyna Walczak jest również przewodniczącą Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Hutnik”. W grudniu 2022 roku objęła tę funkcję. a od 2022 r. ma zaszczyt reprezentować mieszkańców osiedla Ogrody, Złotej Jesieni, Hutnicze oraz Ludwików pełniąc funkcję Przewodniczącej Rady Nadzorczej SM HUTNIK.

-Najpierw, rzecz jasna, wystartowałam w wyborach do Rady Nadzorczej. Potem zostałam wybrana przewodniczącą jako osoba, która uzyskała największą liczbę głosów z osiedla Ludwików, Hutnicze, Złota Jesień, oraz Ogrody. Jest to ciężka praca, gdyż sama spółdzielnia od lat przeżywa spore kłopoty związane z konicznością spłacania ogromnego zadłużenia. Powstało ono wiele lat temu i było związane z przejęciem bloków od Huty. Wiele już udało nam się osiągnąć, ale upragniony cel ciągle przed nami. Dług wobec syndyka będziemy spłacali jeszcze do 2027 roku. Takie są postanowienia układu, jaki podpisano przed przesądem.

Jest to praca żmudna, a odpowiedzialność ogromna. Nie da się jej porównać z pracą w Radzie Osiedla Ogrody, gdzie podejmujemy ważna uchwały, ale nie wiążą się one z pewnymi wyrzeczeniami, jakie ponoszą mieszkańcy naszej spółdzielni. W zasobach spółdzielni znajdują się budynki ponad 100 letnie, na których czas odciska swe piętno oraz wiele innych wymagających gruntownych remontów, które wiążą się z ogromnym nakładem finansowym. Jako przewodnicząca rady wraz z innymi radnymi oraz Zarządem spółdzielni staramy się wypracowywać jak najlepsze rozwiązania dla naszych mieszkańców. Nie ma co ukrywać, że gdyby nie konieczność spłaty ogromnego długu, to nasza sytuacja finansowa byłaby o niebo lepsza.

Czasy nie są łatwe. Staramy się tak manewrować aby spółdzielnia nadal funkcjonowała i mieszkańcy byli bezpieczni. Najbardziej pilnujemy terminowości spłaty długu w nadziei, że lepsze czasy ciągle przed nami. Pilnujemy też, aby nie narastały bieżące zaległości.

Radna miejska

Po ostatnich wyborach samorządowych Justyna Walczak weszła w skład Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

-Jako społecznik posiadam ogromne doświadczenie związane z pracą w radzie osiedla, ale mimo to chcę się uczyć nowych rzeczy -mówi. Uważam, że warto korzystać z wiedzy i doświadczenia kolegów i koleżanek, którzy pracują w Radzie Miasta od dłuższego czasu.

Pomysł wystartowania w wyborach do Rady Miasta pojawił się u niej już pięć lat temu. Był to czas, kiedy działała głównie jako społecznik, nie pełniąc żadnej funkcji w radzie osiedla.

-O ile dobrze pamiętam, to uzyskałam wówczas ponad 370 głosów -mówi. To, że nie zostałam wtedy radną, nie podcięło mi skrzydeł, ale zmotywowało do jeszcze lepszego przygotowania się do udziału w kolejnych wyborach samorządowych. Moja kampania była bardzo spokojna. Nie zapukałam do żadnych drzwi, bo szanuję prywatność innych ludzi. Po pandemii jesteśmy bardziej zamknięci na obcych. Uznałam, że jeśli ktoś ma na mnie zagłosować, to zrobi to ten, kto mnie zna i jest w stanie powiedzieć o mnie szczere, dobre słowo. Czułam się szczególnie podbudowana poparciem, jakiego udzielali mi moi byli uczniowie z PSP Nr 5, dziś już dorośli, którzy zachęcali mnie do startu w wyborach. Nie zapomnę ich słów: „Proszę pani, kto jak nie pani”.

Justyna Walczak jako radna będzie kontynuowała zarówno pracę charytatywną na rzecz młodych ludzi, jak i osób starszych.

-Seniorzy są mi bliscy z racji tego, że doświadczyłam co to jest niepełnosprawność i mam do czynienia z seniorami, dobrze znam ich problemy -mówi. Rozumiem ludzi, którzy mają podobne problemy jak ja i potrafię im pomóc. Jest to bardzo otwarta grupa ludzi, a ci, którzy mówią, że są to ludzie starej daty, bardzo się mylą.

Justyna Walczak jest przekonana, że jako radna będzie miała jeszcze większe niż dotychczas możliwości, aby podejmować kolejne, ważne dla lokalnej społeczności inicjatywy.

-Jako radna Rady Miasta będę brała czynny udział w realizacji Ewolucji, którą zaproponowała wyborcom Koalicja TAK! Dla Samorządu – mówi. Będę realizowała siedem filarów, z których szczególnie bliskie mi są: TAK! Dla Postępu - tematyka edukacji oraz TAK! Dla społeczeństwa obywatelskiego – praca na rzecz mieszkańców – deklaruje.

W związku z wykonywanym zawodem chętnie podejmie się realizacji projektów związanych z nauką języka angielskiego, np. w formie warsztatów dla grupy wiekowej według potrzeb; aktywnie realizować działania z zakresu organizacji czasu wolnego mieszkańców, ponadto podejmować będę działania służące polepszeniu jakości życia mieszkańców naszego miasta, wsłuchując się w ich potrzeby i podejmując próby rozwiązywania bieżących problemów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%