Zamknij

Mała szkoła pełna sukcesów

Wiesław RogalaWiesław Rogala 10:05, 08.04.2025 Aktualizacja: 10:07, 08.04.2025
Skomentuj

W Publicznej Szkole Podstawowej w Szwarszowicach uczy się obecnie 60 uczniów, a w Przedszkolu 25 dzieci. W placówce pracuje 19 nauczycieli, 3 pracowników obsługi i 2 pracowników administracji. Zajęcia w szkole i przedszkolu odbywają się jednozmianowo. Przedszkole pracuje w godz. 6-16. Od 2011 r. dyrektorem szkoły i przedszkola jest Joanna Stawiarz.

-Jesteśmy szkołą promującą uniwersalne wartości, zapewniającą bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne oraz indywidualny i wszechstronny rozwój ucznia, gwarantującą rzetelną wiedzę i umiejętności praktyczne, reagującą na zmiany i otwartą na nowości, oferującą zajęcia pozalekcyjne, świetlicowe oraz rekreacyjne i przy tym rozwijającą indywidualne zainteresowania uczniów, opierającą współpracę z uczniami i rodzicami na zasadach partnerstwa, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej, przyjazną dla ucznia, rodziców i nauczycieli oraz wszystkich pracowników, zapewniającą równość szans, wspierającą  rozwój osobowy każdego ucznia, uczącą tolerancji i empatii, uczącą szacunku dla ludzi, uświadamiającą uczniom, że ponoszą odpowiedzialność za własne czyny, wspomagającą wychowawczą rolę rodziny –zapewnia pani dyrektor.

Absolwenci szkoły szanują tradycję, kulturę ojczystą i kulturę innych narodów. Wielu z nich podejmuje różnorodne studia stacjonarne i zaoczne, inni pracują w różnych zawodach, w różnych miejscach kraju i świata, ale są i tacy, którzy pracują w szkole i przedszkolu w Szwarszowicach.

-Pracuję w tej szkole prawie 40 lat –mówi dyrektor Joanna Stawiarz. Przez wiele lat uczyłam jako nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej. Od 14 lat pełnię funkcję dyrektora szkoły i przedszkola. Przyznam, że nigdy tego nie planowałam, powiem nawet - nie wyobrażałam sobie zasiadania na takim stanowisku. W 2011 roku, kiedy obejmowałam stanowisko dyrektorskie szkoła została przekształcona na szkołę prowadzoną przez inny organ prowadzący niż Gmina.

Był to czas, kiedy warunki demograficzne, wyjazdy młodych ludzi w poszukiwaniu pracy, postawiły pod znakiem zapytania istnienie dwóch szkół podstawowych. Chcąc jednak utrzymać tę placówkę nauczyciele, rodzice oraz wspomagająca ich Gmina Bodzechów zarejestrowali Stowarzyszenie Przyjaciół Oświaty w Szwarszowicach.

-W 2011 r. Gmina Bodzechów przekazała Stowarzyszeniu prowadzenie Publicznej Szkoły Podstawowej –podkreśla pani dyrektor. W 2012 roku dzięki wsparciu Wójta Gminy Bodzechów – Jerzego Murzyna otworzyliśmy jednooddziałowe przedszkole. Od tego czasu jako dyrektor obu placówek upoważniona przez Zarząd Stowarzyszenia, w tym prezesa Marzenę Wilczyńską i wiceprezesa Renatę Podgórską, stałam się odpowiedzialna wraz z koleżankami za działalność oraz istnienie tych placówek oświatowych.

Jest to obecnie jedyna szkoła w gminie Bodzechów, która prowadzona jest przez inny organ prowadzący. Posiadają profesjonalną bazę dydaktyczną przystosowaną do potrzeb każdego ucznia. Ciągle unowocześniają i cały czas pracują nad poprawą efektywności kształcenia i wychowania oraz wszechstronnym rozwojem dziecka.  Wszyscy pracują z  wielkim zaangażowaniem. Szczęśliwie radzą sobie z wieloma trudnościami, ale przede wszystkim czerpią z tej pracy wiele satysfakcji.

60 lat minęło…

Powszechna Szkoła w Szwarszowicach ruszyła po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w pierwszej połowie lat 20. XX wieku. Jednak w nowym budynku i miejscu funkcjonuje niewiele ponad 60 lat.

Z notatki zamieszczonej w zaprowadzonej w latach 60. XX w. w kronice szwarszowickiej podstawówki, wynika, że powstała ona w 1926 roku.  W jej skład weszły placówki w Mirkowicach  i Jędrzejowicach. Szkoła mieściła się w drewnianym budynku wznoszącym się wśród zabudowań folwarcznych szwarszowickiego majątku, nad strumieniem. W 1935 r. ponownie ruszyła szkoła w Mirkowicach.Szkoła w Szwarszowicach funkcjonowała, choć z przerwami, także w czasie II Wojny Światowej. Nauka odbywała się w tym samym drewnianym baraku na terenie folwarku.

Po zakończeniu II Wojny Światowej szkołą została przeniesiona z drewnianego budynku do pobliskiego dworku. Stanowił go budynek murowany. Obok budynku znajdował się plac, na którym odbywały się zajęcia wychowania fizycznego. W placówce uczyły się dzieci z Mirkowic, Jędrzejowic, Podszkodzia i Mychowa. W latach 50. XX w. podjęto decyzję, że w Szwarszowicach zostanie wybudowana w planie 5-letnim szkoła podstawowa. Budowa została zakończona w 1964 r. Szkołą posiadała 6 sal lekcyjnych. W dniu 11 października 1964 r. nastąpiło oficjalne otwarcie placówki w Szwarszowicach.

W 1995 r. w oparciu o uchwałę Rady Gminy w Bodzechowie z dnia 29 XII 1995 r. szkoła w Szwarszowicach stała się Publiczną Szkołą Podstawową w Szwarszowicach. W latach 2006 -2008 gmach szkoły został rozbudowany oraz przeszedł gruntowną modernizację. W 2007 r. budynek został ocieplony. Wymieniono w nim także okna.  W 2008 r. oddano do użytku nowoczesną jadalnię wraz z zapleczem kuchennym.

W roku szkolnym 2011/12 prowadzenie szkoły przejęło Stowarzyszenie Przyjaciół Oświaty w Szwarszowicach. Dyrektorem szkoły została Joanna Stawiarz, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i historii. Prezesem Stowarzyszenia jest Marzena Wilczyńska nauczyciel języka polskiego, a wiceprezesem Renata Podgórska nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, przedszkolnej, bibliotekarka i pedagog szkolny.

Szkoła i przedszkole

Obecnie w Szwarszowicach funkcjonuje 8-klasowa szkoła podstawowa oraz jednooddziałowe przedszkole. W przedszkolu przebywają dzieci od 2,5 do 6 lat. W szkole pracuje obecnie 20 nauczycieli i 5 pracowników obsługi i administracji tj. Daria Borowska, Joanna Budzeń, Magdalena Granat, Karolina Grzesik- Olech, Aneta Góra Agnieszka Haczyk, Iwona Kaczor, Elżbieta Kowalczyk -Kuchniak, Katarzyna Kwiatkowska, Katarzyna Miter, Kinga Nowak, Anna Prokop, Renata Podgórska, Joanna Puchała,  Jolanta Salwa, Elżbieta Spętkowska, Joanna Stawiarz, Magdalena Śliwka, Marzena Wilczyńska, Agnieszka Wyrębkiewicz, Zbigniew Gajewski, Wioleta Kwiecień. Zofia Pawlik, Hanna Stawiarska, Małgorzata Wójcik,

-W naszych placówkach mamy dodatkowe zajęcia z języków obcych i tak w klasach młodszych 4 godziny języka angielskiego, czyli 2 godziny ponad program oraz od ubiegłego roku w każdej klasie młodszej wprowadziliśmy po 1 godzinie języka niemieckiego –mówi pani dyrektor. W klasach 4 -6  standardowo co roku mamy dodatkowy język niemiecki w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Mamy szereg atrakcyjnych zajęć w klasach młodszych, w tym zajęcia kreatywne dopasowane do potrzeb, możliwości i zainteresowań dzieci. Nasze dzieci w wieku od 6 do 12 lat aktywnie uczestniczą w programie sportowym. Są to dodatkowe zajęcia prowadzone w ramach współpracy z Fundacją MultiSport, które przynoszą dzieciom wiele satysfakcji. Od wielu lat dzieci z klas trzecich i czwartych korzystają z darmowych zajęć na Pływalni  „Rawszczyzna” w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Kontynuowana jest działalność własna stołówki szkolnej i przedszkolnej, gotowane są świeże i tanie posiłki. Często dodatek w formie kanapki, bułki, owocu, czy zdrowej przekąski dzieci otrzymują w godzinach śniadaniowych. Placówka uczestniczy w  programie dla szkół – owoce i warzywa, wzmacniając nawyki zdrowego żywienia. W ramach współpracy wychowawców klas z kuchnią odbywa się również szereg warsztatów i działań kulinarnych, takich jak pieczenie rogali na dzień św. Marcina, ciasteczek bożonarodzeniowych, realizacja akcji„ Śniadanie daje moc”. Organizowane są dla wszystkich dzieci dni smakołyków, np. dzień naleśnika, budyniu, ciasta, gofra czy pizzy.

Systematycznie podnoszony jest standard wyposażenia placówek. Corocznie wzbogacane są w nowe pomoce dydaktyczne, nowe wyposażenie, czy atrakcje dla dzieci.

-Warto wspomnieć, że w minionym roku odnowiliśmy pracownię komputerową, wyposażyliśmy pracownię specjalistyczną, stworzyliśmy kącik sensoryczno –motoryczny –podkreśla pani dyrektor. Mamy nowe nowoczesne pomoce, takie jak „Empiriusz, wirtualna pracownia chemiczna, Gogle VR, robot EDEK, roboty QSCOUT, PHOTONY klocki Corbo wraz z robotami, szereg pomocy dla dzieci z niepełnosprawnościami. Dużą atrakcją cieszą się: urządzenie do motoryki dużej w postaci zjeżdżalni,  magiczny dywan oraz drukarka 3-D. Każda klasa wyposażona jest w monitory interaktywne, laptopy, Internet światłowodowy, nowoczesne meble i pomoce dydaktyczne.

Ponadto w szkole i przedszkolu wdrażane są projekty, programy i nowatorskie rozwiązania dydaktyczne, wychowawcze i organizacyjne. Placówka przystąpiła do  Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa oraz programu rządowego ,,Książka moich marzeń”. Realizowany był projekt „Aktywna tablica” dofinansowany ze środków własnych budżetu Województwa Świętokrzyskiego. Warto wymienić też udział w  zadaniu 1% rezerwy na wyposażenie pracowni fizycznej, chemicznej, biologicznej i geograficznej, a także coroczną realizację zadania publicznego we współpracy z Gminą Bodzechów - „Zajęcia wakacyjne  z elementami profilaktyki w miejscowości Szwarszowice”.

Cykliczne realizacje: projekt „Kompetencje kluczowe to umiejętności nowe! Wsparcie rozwoju edukacyjnego dzieci z Gminy Bodzechów; program profilaktyczny „Debata”; program „Akademia Bezpiecznego Puchatka”; program Wydawnictwa Operon pod hasłem : „Poczytaj Bratkowi”; akcję ,,Pierwszaki” zdrowo i bezpiecznie do szkoły;program antynikotynowy „Nie pal przy mnie proszę”; program prozdrowotny „Trzymaj formę” współorganizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia; konkurs „Biblioteka przyjazna uczniowi”; ogólnopolski konkurs „Szkolny Klub Wolontariatu”; ogólnopolską akcję ekologicznej pod hasłem: ,,Oddaj zużyty telefon komórkowy”; kiermasz bożonarodzeniowy i wielkanocny w którym Stowarzyszenie Przyjaciół Oświaty w Szwarszowicach uzyskiwało fundusze z przeznaczeniem na wkład własny do realizacji małych programów i projektów; akcja „Aktywni i zdrowi” – pod hasłem: ,,Szkole pomagamy i świat oczyszczamy” - wszystkie  dzieci  zbierają  elektrośmieci”; ogólnopolska  kampanię profilaktyczno -edukacyjna współfinansowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości, skierowana  do uczniów klas IV -VIII ,,Bądźmy poszukiwaczami autorytetu’’; program ,,Znajdź właściwe rozwiązanie’’ w klasach IV –VIII; „Przyjaciele Zippiego” - program promocji zdrowia psychicznego, zorganizowanego przez  Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach; program edukacji stomatologicznej Instytutu Blend-a-medOral-B wśród  uczniów klas I, II, III; V edycję  konkursu edukacji ekologicznej pod hasłem: ,,Mistrz Recyklingu, Maks porządkuje odpady” zorganizowana przez Fundację Chlorofil;  innowacja pedagogiczna w szkole i przedszkolu   „Rodzice, prawdziwi partnerzy szkoły i przedszkola”- wieloletnie, cykliczne występy rodziców i nauczycieli dla dzieci naszej szkoły i przedszkola oraz szkół z Gminy Bodzechów i Ostrowiec; innowacja pedagogiczna  ,,Polska w oczach uczniów’’ cykl pięknych uroczystości patriotycznych.

-Wdrożyliśmy – mówi pani dyrektor - nowoczesne rozwiązania, takie jak: platforma e-dziennik Librus Synergia, platforma Ms-Teams jako forma prowadzenia zajęć obowiązkowych, dodatkowych, pomocy psychologiczno -pedagogicznej w formie online oraz do kontaktu z rodzicami, nauczycielami szkoły w przypadku zajęć zdalnych; program Librus e-biblio. Pełna modernizacja polegała na remoncie, inwentaryzacji, przekatalogowaniu wszystkich pozycji (ok. 4.900 pozycji bibliotecznych), okodowaniu każdej pozycji, wpisanie jej do rejestru elektronicznego oraz udostępnienie nowego inwentarza; elektroniczną formę prowadzenia pracy intendenta szkoły – praca w programie „Nasza spiżarnia”, co ułatwiło i przyspieszyło pracę intendenta, a co za tym idzie pozwoliło zaoszczędzić czas na działania rozwijające kuchnię; nowy system inwentaryzacji majątku szkoły, co wprowadziło uporządkowanie i łatwość weryfikacji i kontroli nad posiadanym majątkiem.

W placówkach odbywa się szereg ciekawych wydarzeń, akcji, uroczystości, realizowane są programy zewnętrzne, odbywają  się zajęcia i spotkania związane ze zdrowiem, szeroko pojętym bezpieczeństwem oraz o charakterze wychowawczo - profilaktycznym. Wszystkie działania mają na celu wszechstronny rozwój, integrację uczniów poprzez kształtowanie empatii, postaw akceptacji, współpracy oraz zrozumienia.  W działania włączają się specjaliści zatrudnieni w szkole.

Oto, co  zrealizowano w bieżącym roku szkolnym: ,,Przemoc i agresja w szkole i jej okolicy. Jak się przed tym bronić?"; ,,Powódź - a co to takiego?" , przyczyny, skutki i i zasady zachowania się podczas powodzi; „Międzynarodowy  Dzień Empatii"; ,,Dzień zdrowia psychicznego", poznanie sposobów dbania o zdrowie psychiczne; „Nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej"; „Moje emocje w życiu codziennym" – zajęcia z psychologiem szkolnym; ,,Dzień Pluszowego Misia"- rola misia w zachowaniu poczucia bezpieczeństwa u dzieci; Nauka kształtowania słusznych wyborów i uzasadniania swojej decyzji; „Przemoc, agresja w szkole i okolicy. Jak się przed tym bronić”; „Dzień postaci z bajek” - kształtowanie postawy akceptacji, współpracy oraz zrozumienia dla odmienności i różnorodności wśród rówieśników; Realizacja projektu edukacyjnego : „Lekturki spod chmurki - Świat pełen emocji. Radość i szczęście”; Dzień Życzliwości i Pozdrowień, wzmacnianie postaw opierających się na życzliwości i uprzejmości wobec innych; „Moje cele na ten rok”- jak być szczęśliwym i dać szczęście innym.

Dużą popularnością cieszą się  święta nietypowe, jak Dzień Kolorowego Warkocza, Dzień Talentów, Dzień Urody, Dzień Uśmiechu, Dzień Wolontariatu, Dzień Języków obcych. Zaangażowanie w realizację tych działań jest bardzo duże. Uczniowie realizują wówczas ciekawe zajęcia w czasie zajęć dodatkowych, lekcyjnych oraz w czasie przerw szkolnych. Szkoła współuczestniczy w Narodowym  Czytaniu. W tym roku  uczniowie czytali fragmenty Juliusza Słowackiego oraz wystawili fragmenty „Balladyny”.   Wspomnienie  postaci św. Marcina - uczniowie wykonywali lampiony oraz piekli świętomarcińskie rogaliki. Uroczyście świętowano Dzień Niepodległości, Dzień Edukacji Narodowej oraz Pasowanie na ucznia klasy I. W minionym roku odbył się również cykliczny konkurs recytatorski „Poloneza czas zacząć”, na którym gościli uczniów i nauczycieli z całej Gminy Bodzechów.

Biorą także udział w rozgrywkach sportowych - w październiku uczniowie  uczestniczyli w meczach piłki nożnej „Z Orlika na stadion” zajmując 3 miejsce, Kapitan drużyny - Borys Stojek został dostrzeżony przez wszystkich trenerów i otrzymał statuetkę „Najlepszego zawodnika turnieju”.

-Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach zewnętrznych –dodaje pani dyrektor. Obecnie kibicujemy Weronice Stacherze z klasy VII, która zakwalifikowała się do II etapu konkursu przedmiotowego z języka polskiego. Julia Pochylska  z klasy II zajęła  II miejsce  na XX  Jubileuszowym Gminnym Przeglądzie  Kolęd i Pastorałek w PSP Szewna. Pronobis Alicja, Maciej Sałaga zajęli II miejsce, a Jakub Chudzik III miejsce w Gminnym konkursie „Poloneza czas zacząć”, który odbył się w naszej szkole.

Od ubiegłego roku prowadzony jest ogródek szkolny. Wiosenny wysiew przynosi jesienne plony, a potem wspólną jesienną warzywną ucztę. Zainspirowani konkursem „Pszczoły nasi przyjaciele” i nagrodami  ufundowanymi przez  Fundację „Krzemienny Krąg”, w tym nasionami kwiatowymi, stworzyliśmy  kwietną łąkę.

Wiosną planują jubileuszowy piknik rodzinny z udziałem absolwentów szkoły, a latem jak co roku „Półkolonie letnie” finansowane przez Gminę Bodzechów.

-Wszystko to, co dzieje się w naszej szkole, to ciężka praca wszystkich pracowników szkoły i przedszkola, zarządu i członków Stowarzyszenia Przyjaciół Oświaty w Szwarszowicach, Rady Rodziców przy szkole i przedszkolu oraz wszystkich uczniów i przedszkolaków, za co  serdecznie dziękuję –mówi dyrektor Joanna Stawiarz.

Serdecznie podziękowania składam również na ręce pana Jerzego Murzyna – dla wszystkich pracowników za serdeczną i owocną współpracę z Gminą Bodzechów.

Współpraca z Gminą Bodzechów

Szkoła ma duże wsparcie ze strony Gminy Bodzechów w ramach infrastruktury szkoły. Gmina podjęła szereg inwestycji w celu modernizacji budynku szkoły i przedszkola i terenu wokół, jak instalacja fotowoltaiki, nowoczesnego Internetu światłowodowego, pomp ciepła, wymiana instalacji grzewczej w całym budynku, podłączenie budynku szkoły do systemu kanalizacji, montaż placu zabaw, wykonanie dodatkowego parkingu przed budynkiem szkoły, wsparcie szkoły w remontach, których sami nie są w stanie wykonać, wsparcie przez kierowników i pracowników Gminy, Gminnego Centrum Oświatowego w Bodzechowie, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bodzechowie, i Zakładu Komunalnego.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%