Zamknij

Z dala od miejskiego zgiełku, a blisko natury

Wiesław RogalaWiesław Rogala 12:16, 28.04.2025 Aktualizacja: 12:20, 28.04.2025
Skomentuj

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 8 nie miała prawa dłużej funkcjonować – takie były realia demograficzne i finansowe. Dzięki inicjatywie i poświęceniu wielu osób szkoła powstała niczym Feniks z popiołów i ma się czym pochwalić. Dyrektorem Placówki jest obecnie przedsiębiorcza i energiczna, Edyta Stec.

Trudne wyzwania

Edyta Stec urodziła się w 1969 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim, choć pierwsze pięć lat swojego życia spędziła w Opatowie. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej Nr 1, a następnie kształciła się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim w klasie o profilu ogólnym. Po zdaniu matury studiowała w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach na kierunku filologia rosyjska, którą ukończyła w 1993 r., uzyskując tytuł magistra i kwalifikacje do zawodu nauczyciela.

-Kolejne lata swojego życia poświęciłam rodzinie, wychowując syna Jakuba i wspomagając męża w prowadzeniu działalności gospodarczej -mówi.

Pani Edyta i Włodzimierz Stec byli pionierami w zakresie telewizji satelitarnej, która prężnie rozwijała się w latach 90. XX wieku, a następnie otworzyli pierwszy w Ostrowcu Świętokrzyskim autoryzowany salon sprzedaży telefonów komórkowych.

-W dobie przemiany ustrojowej koniecznym warunkiem stało się uzupełnienie wykształcenia, dlatego podjęłam decyzję o ukończeniu filologii polskiej -opowiada.Po otrzymaniu dyplomu rozpoczęłam pracę w maleńkiej Szkole Podstawowej w Podgórzu, gdzie zdobywałam pierwsze doświadczenia w zawodzie. W 2004 r. przeniosłam się do Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 5, gdzie uczyłam języka polskiego. W sytuacji kolejnych reform, jakie dotknęły oświatę, tj. likwidacja gimnazjów i reorganizacja kadry pedagogicznej, zostałam zmuszona do zmiany miejsca pracy i odtąd jestem związana głównie z niepubliczną oświatą, która daje mi niezależność i pozwala na kreatywność.

Edyta Stec nie boi się wyzwań, jakie przynosi jej życie. W latach 2010 -2013 była pierwszym dyrektorem dydaktycznym ogólnopolskiej sieci szkół dla dorosłych Centrum Nauki i Biznesu „Żak” w dwóch oddziałach: w Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Zarządzała dwoma ośrodkami, w których w sumie kształciło się co najmniej 1.500 słuchaczy na 10 kierunkach kształcenia.

-Praca w „Żaku” - jak wspomina Edyta Stec - choć była często trudna i wymagająca, to jednocześnie wykształciła we mnie przekonanie, że nie ma rzeczy niemożliwych i jeśli się tylko chce, to każdy cel można zrealizować. W tym okresie ukończyłam kurs z zarządzania oświatą, by podnieść swoje kwalifikacje jako dyrektor placówki oświatowej.

Pani Stec ma „zacięcie biznesowe”, dlatego w 2013 r. postanowiła otworzyć franczyzową działalność gospodarczą pod szyldem „EDUN” Korepetycje, w której pełniła funkcję dyrektora oddziału oraz nauczyciela języka polskiego.

-Warto podkreślić, że inwestycja w biznes zwróciła się w ciągu pierwszych trzech miesięcy działalności -mówi. Przez dziewięć kolejnych lat na mapie Ostrowca Świętokrzyskiego znajdował się punkt, w którym uczniowie szkół zarówno podstawowych, jak i średnich uzupełniali swoją wiedzę i przygotowywali się starannie do egzaminów zewnętrznych pod okiem specjalistów z zakresu wszystkich przedmiotów ogólnokształcących.

We wrześniu 2017 r. Edyta Stec została powołana na dyrektora Przedszkola „Słoneczny Uśmiech” i Szkoły Podstawowej w Częstocicach im. Kawalerów Orderu Uśmiechu.

-To było dla mnie nowe wyzwanie, dlatego postanowiłam podjąć studia podyplomowe w ramach Akademii Liderów Oświaty prowadzone przez Akademię Pedagogiki Specjalnej, dzięki którym nabyłam kompetencje w zakresie nowoczesnego przywództwa w edukacji -mówi. Można powiedzieć, że historia zatoczyła koło - pamiętam, że po ukończeniu studiów jako pierwszą odwiedziłam placówkę w Częstocicach, by złożyć tu dokumenty aplikacyjne.

Praca od podstaw

Historia Przedszkola „Słoneczny Uśmiech” i Szkoły Podstawowej w Częstocicach im. Kawalerów Orderu Uśmiechu rozpoczęła się w 2015 r. Decyzją Rady Miasta postanowiono zlikwidować dotychczas działającą tu Publiczną Szkołę Podstawową Nr 8, co spotkało się ze sprzeciwem dużej grupy rodziców.

-Dla ratowania szkoły zostało powołane Stowarzyszenie na Rzecz Szkoły w Częstocicach, a funkcję prezesa objął Artur Zawadzki, który był jednocześnie rodzicem dziecka uczęszczającego do placówki i radnym miejskim –mówi dyrektor Edyta Stec. Należało formalnie przygotować działalność szkoły, zarejestrować stowarzyszenie, przyjąć statut i przygotować niezbędną dokumentację, co wymagało ogromnego wysiłku i zaangażowania. Z pomocą przyszło wiele organizacji, pomogły także urzędy i instytucje wspierające oświatę.

Początki nie były łatwe, należało zatrudnić nauczycieli i przygotować sale lekcyjne, aby przyjąć uczniów. Wszystko było jedną wielką niewiadomą.

-W okresie wakacji pomalowano sale, odnowiono ławki i krzesła, udekorowano korytarze, by stworzyć przytulną atmosferę na przyjęcie uczniów –wspomina pani dyrektor. Istotnym aspektem prowadzenia placówki były fundusze, które z uwagi na niską wówczas liczbę uczniów były ograniczone. Sukcesywnie radny Artur Zawadzki zdobywał kolejne środki i dotacje, które umożliwiły zakup wyposażenia szkoły i przedszkola niezbędnego w codziennej nauce oraz pracy.

Wreszcie w dniu 1 września 2015 r. rozpoczęto naukę w murach byłej „ósemki”. Pierwszym dyrektorem została Jolanta Jeruzal, która skompletowała kadrę pedagogiczną - grupę młodych nauczycieli gotowych do pracy, pełnych werwy i młodzieńczego entuzjazmu. Początkowo oprócz szkoły i oddziału przedszkolnego funkcjonowało jeszcze gimnazjum. Klasy były małe, liczyły do 10 uczniów.

Placówka dziś

We wrześniu 2025 r. placówka będzie obchodziła swój jubileusz.

-Powodów do radości, a nawet dumy jest wiele – podkreśla Edyta Stec, dyrektor szkoły i przedszkola. Przez te dziesięć lat zmieniło się wiele. Obecnie placówka jest nowoczesna i dobrze wyposażona. W każdej sali szkolnej i przedszkolnej znajdują się tablice interaktywne, dzięki którym lekcje są ciekawsze, a nauczyciele mogą korzystać z atrakcyjnych gier edukacyjnych. W latach 2018 -2019 zrealizowano projekt unijny na kwotę 500.000 zł, w ramach którego powstał nowy plac zabaw dla najmłodszych, boisko wielofunkcyjne, dwie pracownie komputerowe z przenośnymi szafami na laptopy. Dodatkowo w ramach projektu zmodernizowano główne wejście, które pozwala osobom niepełnosprawnym na łatwy dostęp do placówki.

W każdym roku organ prowadzący i dyrekcja wyznaczają coraz to nowe zadania.

-Przez ostatnie lata powstała wygodna i funkcjonalna szatnia, w której każdy uczeń ma swoją szafkę zamykaną na klucz –mówi pani dyrektor. Ponadto dla potrzeb uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zorganizowano salę terapeutyczną, w której odbywają się grupowe zajęcia specjalistyczne oraz salę do zajęć z integracji sensorycznej. Przeprowadzono remonty sal i korytarzy zarówno w szkole, jak i w przedszkolu. Wyremontowano szkolną świetlicę oraz stołówkę, z której każdego dnia korzysta ok. 150 uczniów. Placówka dysponuje własną kuchnią, która codziennie serwuje pyszne, domowe posiłki.

Atutem szkoły i przedszkola w Częstocicach jest położenie, z dala od miejskiego zgiełku, a blisko natury. Panuje tu miła i rodzinna atmosfera, nikt nie pozostaje anonimowy.

- Z roku na rok rośnie liczba uczniów – zauważa dyrektor Placówki. Obecnie w szkole uczy się 130 uczniów (w kl. I -VIII), a w przedszkolu 70 dzieci (3 grupy). Placówka w Częstocicach cieszy się coraz większym zaufaniem wśród rodziców, uczęszczają do niej dzieci z całego miasta oraz okolic. To efekt wytężonej pracy wszystkich nauczycieli – pasjonatów, którzy są wspaniałymi pedagogami potrafiącymi nie tylko uczyć, ale także rozmawiać z wychowankami.

O pozytywnym rozwoju Placówki świadczą coraz lepsze wyniki egzaminu ósmoklasisty, z roku na rok szkoła plasuje się coraz wyżej w rankingu ostrowieckich szkół. Zdecydowanie lepsze wyniki egzaminu zewnętrznego to efekt bogatej oferty przedszkola i szkoły oraz zwiększonej liczby godzin z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.

Oferta szkoły

Szkoła i Przedszkole w Częstocicach jest miejscem, w którym dzieci spędzają kreatywnie czas, uczą się poprzez zabawę. Na bieżąco, wychodząc naprzeciw wymaganiom rodziców i uczniów, opracowywana jest oferta zajęć dodatkowych. I tak w szkole aktywnie działa m.in. koło teatralne, które dwa razy do roku – we wrześniu oraz w maju wystawia spektakle w Ostrowieckim Browarze Kultury dla uczniów ostrowieckich szkół.

W szkole i przedszkolu są prowadzone zajęcia korekty wad postawy oraz gimnastyki korekcyjnej z elementami gier i zabaw ruchowych, ponieważ ruch jest najlepszą formą rozwoju każdego dziecka. Podczas zajęć dzieci nabywają nawyki prawidłowej postawy ciała, co poprawia ich sprawność fizyczną oraz koordynację ruchową.

W ramach wdrażania zmian oraz nowości w placówce, które prowadzą do rozwoju umiejętności uczniów, podjęto decyzję o zorganizowaniu zajęć muzykoterapeutycznych dla kl. I – III. Muzykoterapia wspiera uczniów w zakresie emocji i ich rozwoju, uczy relacji społecznych, eliminuje stres, niepokój i problemy psychiczne, ponadto wzmacnia umiejętności komunikacji.

-Kolejnym projektem, w którym uczestniczyli nasi uczniowie jest ogólnopolski projekt edukacyjny pod nazwą „Europa i Ja” (od 2021 r.) –podkreśla pani dyrektor. Dzięki udziałowi w projekcie uczniowie nie tylko nabywali nowe doświadczenia, ale także rozwijali swoje zainteresowania. W ramach podjętych działań poznawali symbole narodowe danego kraju, tworzyli słownik obrazkowy z podstawowym słownictwem, oglądali prezentację multimedialną dotyczącą zabytków, uczyli się tańca związanego z wybranym krajem, poznawali sławne osoby pochodzące z danego państwa.

W roku szkolnym 2021/2022 szkoła wzięła udział w projekcie „Czwarty wymiar mentoringu”. Uczestnicy międzypokoleniowego projektu dzielili się swoimi pasjami, spędzając wspólne czas. Bez wątpienia między obiema grupami nawiązała się silna więź międzypokoleniowa.

W drugim półroczu roku szkolnego 2020/2021 placówka przystąpiła do Klubu Szkół UNICEF, czyli grona szkół, które propagują ideę niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na całym świecie. Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale przede wszystkim działają aktywnie na polu promocji i realizacji praw dziecka. Działania są doskonałą propozycją pożytecznego spędzania czasu wolnego. Pozwalają dzieciom poznać zasady pracy wolontariatu, włączać się w akcje i kwesty organizowane na rzecz ludzi potrzebujących pomocy.

Warto podkreślić, że w 2024 r. Szkoła Podstawowa z Częstocic była inicjatorem projektu pod nazwą „Nie zmarnuj swojego życia”, skierowanego do młodzieży szkół ostrowieckich w wieku 13-15 lat. Zaproszeni Rymcerze, tj. Łukasz Bęś i Jonatan Blank poprowadzili spotkanie połączone z minikoncertem hip-hopowym, podczas którego ostrzegali uczniów przed konsekwencjami używek, jednocześnie zachęcali do bycia sobą i odkrywania swoich pasji oraz respektowania fundamentalnych wartości.

To zaledwie kilka wybranych projektów realizowanych w szkole i przedszkolu. Jednak niemniej ważna we współczesnym świecie jest opieka psychologiczno-pedagogiczna. Placówka dysponuje również w tym zakresie bardzo bogatą ofertą. Do dyspozycji dzieci i starszych uczniów, a także rodziców pozostają: psycholog, pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej, logopeda, specjalista autyzmu, nauczyciele współorganizujący kształcenie.

Tym mogą się pochwalić

Do kalendarza imprez kulturalnych w mieście szkoła wpisała obchody dnia patrona, czyli Kawalerów Orderu Uśmiechu. Atrakcją imprezy, obchodzonej 22 września każdego roku, są przygotowywane spektakle poświęcone patronom, czyli Kawalerom Orderu Uśmiechu, które można obejrzeć w Ostrowieckim Browarze Kultury oraz TV Lokalnej Ostrowiec Świętokrzyski. Po każdej oficjalnej części wydarzenia odbywa się korowód, a następnie festyn rodzinny, który służy integracji środowiska i wzajemnemu poznaniu, a także sprzyja nawiązywaniu więzi rodzinnych oraz szkolnych i przedszkolnych relacji.

W ramach obchodzonego corocznego święta patrona nawiązano współpracę z Kawalerami Orderu Uśmiechu: Marianem Osuchem (zm. 31.12.2020 r.) i Januszem Juraszem, czyli Kawalerami z Ostrowca Św., Renatą Piątkowską (pisarką) oraz Markiem Michalakiem (Rzecznikiem Praw Dziecka oraz kanclerzem kapituły Kawalerów Orderu Uśmiechu).

-Dodatkowo z powodzeniem nawiązaliśmy kontakt z Jurkiem Owsiakiem (twórcą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) oraz Ryszardem Rynkowskim (artystą), którzy przygotowali materiał video dedykowany uczniom szkoły –zauważa dyrektor Edyta Stec. Ponadto córka zmarłej Ireny Sendlerowej (Damy Orderu Uśmiechu) skierowała list do uczniów placówki

Warto dodać, że co roku obchody dnia św. Walentego przygotowuje przedszkole (od 2018 r.) Wydarzenie to ma charakter konkursu wokalnego promującego ponadczasowe wartości: przyjaźń, wierność, szczerość, miłość itp., w którym uczestniczą dzieci z miejskich przedszkoli.

Z kolei Konkurs Literacko -Plastyczny „Wiosenna Książkomania” odbywa się w maju, w każdym roku, w miesiącu bibliotek (pierwsza edycja miała miejsce w 2018 r.) Celem konkursu jest interpretacja ulubionych książek, czyli tworzenie obrazu do literatury.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%