Zamknij

„Staszic” - naprawdę dobry wybór

Wiesław RogalaWiesław Rogala 09:42, 10.09.2024 Aktualizacja: 09:55, 10.09.2024
Skomentuj

Dorota Anna Waliszczak jest dyrektorem najstarszego ostrowieckiego liceum – I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim. Szkoła może poszczycić się wysoko kwalifikowaną Kadrą Pedagogiczną oraz wybitnymi uczniami zdobywającymi zaszczytne laury w olimpiadach przedmiotowych oraz sporcie.

-Jestem rodowitą ostrowczanką, absolwentką nie istniejącej już Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki i Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim (klasa o profilu biologiczno -chemicznym) –mówi dyrektor Dorota Anna Waliszczak. Ukończyłam studia z zakresu pedagogiki opiekuńczo -wychowawczej ze specjalizacją resocjalizacja oraz filologii angielskiej. Od 29 lat pracuję jako nauczyciel języka angielskiego, najpierw w Szkole Podstawowej Nr 8, następnie w Zespole Szkół Ekonomicznych. Od roku 1997 jestem związana z Liceum Ogólnokształcącym Nr I. Początkowo prowadziłam zajęcia w Liceum dla Dorosłych, w 1999 roku dyrektor Mirosław Zgadzajski zatrudnił mnie na pełny etat powierzając również obowiązki wychowawcy klasy. We wrześniu 2021 roku powierzono mi obowiązki p.o. dyrektora szkoły, a w kolejnym roku zgłosiłam swoją kandydaturę w konkursie. Nie była to łatwa decyzja, w jej podjęciu wparli mnie nauczyciele liceum, ale przede wszystkim moi najbliżsi mąż Piotr i syn Grzegorz (absolwent Staszica, który właśnie teraz kończy studia medyczne w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Pani dyrektor mówi, że skoro jej syn wybrał liceum Staszica i pod opieką nauczycieli zdobył laury w kilku olimpiadach przedmiotowych, otrzymał wielokrotnie Stypendium Ministra Edukacji, to znaczy, że ostrowiecki Staszic jest dobrym liceum.

-Jestem wdzięczna pani dyrektor Grażynie Kałamadze, moim koleżankom i kolegom za zaangażowanie i pracę, dzięki czemu mój syn odniósł taki sukces –mówi pani dyrektor.

Sukcesy szkoły

Staszic jest liceum, którego uczniowie odnoszą sukcesy.

-Dla jednej osoby wielkim osiągnięciem będzie po prostu odnalezienie się w nowym środowisku, nawiązanie nowych przyjaźni, odkrycie swojego talentu, czy też pasji, albo promocja do następnej klasy –mówi pani dyrektor. W szkole stawiamy na wszechstronny rozwój ucznia, wpieramy, pomagamy. Cieszą nas opinie uczniów, że jesteśmy pro-uczniowscy, że relacja uczeń-nauczyciel nie ogranicza się tylko do standardowych 45 minut lekcji, że potrafimy znaleźć czas, żeby porozmawiać. Wielu naszych absolwentów utrzymuje z nami kontakt, odwiedzają nas chwaląc się swoimi sukcesami zawodowymi albo tak jak ostatnio, składają wnioski o przyjęcie swoich dzieci do naszego liceum.

Każdy z poprzednich dyrektorów, nauczycieli, uczniów pozostawił po sobie coś, co wyróżnia Staszica, najstarsze liceum w Ostrowcu, które w roku 2026 będzie obchodzić 120 lecie swego istnienia.

Dorota Anna Waliszczak mówi, że Staszic, to nie tylko pani dyrektor, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi, ale przede wszystkim uczniowie i ich rodzice.

-Jako jedyna szkoła w powiecie możemy być dumni z laureata olimpiady przedmiotowej –mówi. Filip Ostrowski został laureatem z 8 lokatą w Polsce. To ogromny sukces Filipa i jego nauczyciela pana Grzegorza Krysy. Finalistką Olimpiady o Mediach została Amelia Stępień - w przygotowaniach wspierał ją nauczyciel języka polskiego, a zarazem pasjonat filmu i teatru pan Wojciech Szymański, którego uczennice Aleksandra Konecka i Julia Orczyk zostały laureatkami tej olimpiady w ubiegłym roku. I jeszcze jeden ubiegłoroczny sukces - Faustyna Cieślik, uczennica klasy o profilu biologiczno -chemicznym zdobyła tytuł finalisty etapu centralnego Olimpiady Języka Angielskiego. Faustynę przygotowała pani Wiesława Grudzień. Weronika Chrabąszcz, Maja Kowalska, Weronika Tomczyk, uczennice pani Agnieszki Koper zostały finalistkami konkursu fizycznego "Poszukiwanie talentów" na wydziale fizyki Uniwersytetu Warszawskiego - w Staszicu nie ma rozszerzenia z fizyki. Dominika Kowalczyk, uczennica klasy I rywalizowała w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Powinnam również wspomnieć o licznych konkursach przedmiotowych z języków obcych, biologii, chemii, matematyki w których z sukcesami uczestniczą nasi uczniowie.

Staszica wyróżnia także tytuł Ambasadora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

-W ubiegłym roku, jako jedna z dwóch szkół województwa świętokrzyskiego, podpisaliśmy umowę o współpracy z tą wyższą uczelnią –mówi pani dyrektor. Dzięki temu uczniowie klas biologiczno -chemicznych oraz społeczno -psychologicznych mają możliwość udziału w wykładach i warsztatach prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Stąd wyjazdy uczniów Staszica na warsztaty z dziedziny medycyny, biochemii, genetyki, psychologii, neuropsychologii. W naszej pracy dydaktycznej wspierają nas także: Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Marii Curie -Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski

Dzięki działaniom pani Kariny Kateusz -Dominik, nauczycielce języka francuskiego, liceum dołączyło do sieci RESA - sieci szkół zrzeszonych wokół Instytutu Francuskiego oraz Ambasady Francji w Polsce. W tym roku Staszic znalazł się w gronie 33 placówek (Instytutów Języka Francuskiego, stowarzyszeń Alliance Française szkół, uniwersytetów) na interaktywnej mapie wydarzeń odbywających się w całej Polsce w ramach miesiąca Frankofonii. Od ubiegłego roku celebrowany jest Dzień Frankofonii, propagując kulturę francuską i język francuski. Gościem specjalnym pierwszego spotkania była Pani Sylvie Maury, ambasador ds. promocji języka francuskiego w Polsce .

-Czas pandemii miejmy nadzieję definitywnie minął, dlatego wrócimy do tradycji wymiany między szkołami partnerskimi: ze szkołą Emil von Behring Gymnasium Erlangen w Spardorfie w Niemczech, czy też z liceum Saint Francois d’Assise w La Roche sur Yon we Francji –mówi Dorota Anna Waliszczak. Corocznie organizujemy warsztaty językowe w Wielkiej Brytanii, zwiedzamy Londyn, Oxford, Cambridge. W miesiącu czerwcu młodzież wybrała się na wycieczkę podczas której miała okazję poznać trzy europejskie stolice Pragę, Wiedeń, Bratysławę. Na przyszły rok szkolny mamy już zaplanowane na październik kolejne warsztaty językowe w Londynie, a na przełomie maja i czerwca zamierzamy zwiedzić Francję. Wymiany, wyjazdy zagraniczne, wycieczki szkolne są świetną okazją do poznania świata, uczenia tolerancji, odpowiedzialności a przede wszystkim rozwijania umiejętności językowych. A właśnie nasze liceum ma największy wybór języków obcych w swojej ofercie: język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, hiszpański czy też włoski.

W Staszicu prężnie działa wolontariat. Młodzież z opiekunkami samorządu panią Moniką Borzym i panią Justyną Walczak organizuje akcje charytatywne wpierając tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej i liczą na pomoc szkoły. Uczniów nie trzeba prosić, sami wychodzą z inicjatywą. W tym roku szkolnym na wniosek młodzieży zostało założone szkolne koło Caritas. Uczniowie Staszica wraz z opiekunem księdzem Stanisławem Gurbą wspierają krajowe i zagraniczne akcje pomocowe.

Filmoteka Szkolna to ogólnopolski program edukacji filmowej, w którym nieprzerwanie od 2009 roku uczestniczą uczniowie liceum „Staszica”. W tegorocznej edycji programu główny nacisk położono na przeprowadzenie w szkole cyklu „otwartych lekcji filmowych” inspirowanych materiałami Filmoteki Szkolnej. W programie uczestniczą uczniowie klas o profilu dziennikarsko -filmowym.

-Nasze autorskie lekcje zostały pozytywnie przyjęte i wysoko ocenione przez filmoznawców, o czym świadczy fakt, że wszystkie opisane przez nas działania zostały umieszczone na stronie Filmoteki Szkolnej –mówi pani dyrektor. Uczniowie pasjonują się filmem, teatrem. Regularnie uczestniczą w przedstawieniach teatralnych, spotykają się z aktorami. Co więcej ,tworzą własną telewizję TVStaszic, nagrywają filmy.

Pasje uczniów

Ale Staszic, to nie tylko nauka, to również miejsce rozwijania pasji uczniów.

-Od ubiegłego roku prowadzimy dla chętnych zajęcia w grupie międzyklasowej z przedmiotu „Warsztaty z historii sztuki i podstaw rysunku architektonicznego” –mówi pani dyrektor. Dzięki takim zajęciom, prowadzonym przez panią Monikę Stencel młodzież może przygotować się do egzaminu maturalnego z historii sztuki, a później aplikować np, na architekturę.

Każdy, kto obserwuje wydarzenia kulturalne w mieście z pewnością zwrócił uwagę na nazwiska młodych artystek, które występują podczas uroczystości miejskich, czy też powiatowych. Tegoroczne absolwentki; Aleksandra Cybula, Aleksandra Wiączek, czy też Mary Kosiarz z zespołem Maryland, obecne uczennice Julia Jarzębak, Anna Filipczak, Sandra Stolarska, Martyna Cieśla, Aleksandra Cieślik, Zuzanna Cebula zdobywają sukcesy w konkursach wokalnych. Szkoła może tu liczyć na ogromne wsparcie pani Ewy Goworowskiej, która kształci głos ostrowieckich solistek Studia Pandora. Tak więc to obopólny sukces.

-W tym roku Martyna Cieśla i Julia Jarzębak, reprezentowały nasze liceum w finale krajowym XIX Młodzieżowego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Krakowie –stwierdza pani dyrektor. Zarówno Martyna jak i Julia konkurowały w drugiej, najliczniejszej kategorii wiekowej 14 -17 lat, prezentując wybrane przez siebie same piosenki: Martyna „Premier amour” z repertuaru Nour, a Julia „Je suis malade” Laury Fabien. Ostatecznie Julia Jarzębak podbiła serca jury swoim pięknym głosem i wywalczyła II miejsce. I to nie jest ostatni sukces Julii. Jako jedna z sześciorga laureatów Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Piosenki Francuskiej w Krakowie, reprezentowała Polskę i „wyśpiewała” II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Francuskiej, który w tym roku odbył się w Bańskiej Bystrzycy na Słowacji.

Sport jest ważny

Pomimo, że Staszic nie jest szkołą sportową, sport jest ważny w życiu uczniów.

-Oferujemy różnego typu zajęcia sportowe, propagujemy zdrowy styl życia –mówi dyrektor Dorota Anna Waliszczak. Jako jedyni w powiecie prowadzimy zajęcia SKS finansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, osiągając wysokie wyniki w rywalizacji sportowej. W II Olimpiadzie Świętokrzyskiej w Kielcach w kategorii młodzików uczeń klasy 1 Jakub Górnisiewicz wywalczył tytuł mistrzowski w boksie (złoty medal), Gabriela Klepacz, Agata Suszko, Kamila Mikos, niezwykle utalentowanie uczennice naszego liceum zdobywają laury w Pucharach Polski w kategoriach fitness akrobatyczny, artystyczny. W roku 2021 Agata Suszko w swoim pierwszym starcie na Mistrzostwach Świata w Fitness w Serbii zdobyła 7 lokatę, w tegorocznych Mistrzostwach Europy w Fitness i Kulturystyce w Hiszpanii zdobyła 4 miejsce.

Pani dyrektor jest zadowolona z dobrej współpracy z Radą Rodziców, którzy dostrzegają problemy i potrzeby społeczności szkolnej, zaangażowanie grona pedagogicznego, na którego wsparcie zawsze mogę liczyć.

-Dziękuję za zaufanie, którym obdarzyła mnie Pani Starosta Marzena Dębniak, Zarząd Powiatu i Komisja Konkursowa rekomendując mnie do objęcia funkcji dyrektora Liceum Ogólnokształcącego Nr I -mówi. Nie ukrywam, że piastowanie takiego stanowiska jest wyjątkowo odpowiedzialne, ale również absorbujące, co powoduje... brak wolnego czasu. Mam nadzieję, że w wakacje nadrobię zaległości domowe, znajdę czas na dobrą książkę i po prostu trochę odpocznę.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%