Zamknij

Jedna szkoła, ale pod dwoma adresami

Wiesław RogalaWiesław Rogala 09:40, 29.01.2025 Aktualizacja: 09:42, 29.01.2025
Skomentuj

Ostrowiecka „Jedynka” to szkoła z blisko sześćdziesięcioletnią tradycją. W 2016 roku szkoła obchodziła 50-lecie swego istnienia. Pierwszym dyrektorem szkoły został Stanisław Dąbrowski. Obecną nazwę – Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 placówka otrzymała w latach 90. XX wieku. Obecnie dyrektorem PSP Nr 1 jest Renata Olszańska.

Renata Olszańska urodziła się w Ostrowcu Świętokrzyskim. Edukację szkolną rozpoczynała w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 13 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Potem było Studium Nauczycielskie w Ostrowcu Świętokrzyskim, czyli popularne „Przedszkolanki” lub „Kaśki”. Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach.

Pasję nauczyciela mam od najmłodszych lat -mówi. Zainteresowanie geografią, moim zawodowym przedmiotem, pojawiło się u mnie w okresie nauki w szkole ponadpodstawowej. Odkąd pamiętam interesowała mnie przyroda i ciekawość świata. Starałam się znaleźć odpowiedzi na wiele pytań, które miałam już jako dziecko. Chciałam wiedzieć, dlaczego wieje wiatr, dlaczego pada deszcz, dlaczego świat jest zbudowany tak, a nie inaczej.

Moja rozmówczyni nie twierdzi, że jest wybitną miłośniczką podróży po świecie. Woli zwiedzać tereny położone w Polsce, ciekawe pod względem przyrodniczym ale najlepiej odpoczywa przy kojącym szumie Bałtyku.

Trudny początek

Pracę zawodową jako nauczyciel podjęła rok po ukończeniu studiów na WSP w Kielcach, czyli w 1993 roku. Uczyła geografii w: Liceum Ogólnokształcącym  nr III im. Wł. Broniewskiego, Liceum Ogólnokształcącym Nr Iim. St. Staszica, Szkole wieczorowej dla Dorosłych, w Publicznym Gimnazjum Nr 1 i aktualnie w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

-Nie od razu miałam pracowałam w pełnym wymiarze godzin w jednej placówce. Uczyłam geografii w LO nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskimi jednocześnie w  LO nr I W tym czasie dyrektorem liceum Broniewskiego był pan Romuald Mrugała, a liceum Staszica – pan Mirosław Zgadzajski. Uczyłam także geografii w Wieczorowej Szkole dla Dorosłych, która w tamtym czasie funkcjonowała przy Staszicu.

Kiedy pani Renata Olszańskazaczynała pracę belfra, geografia była najpierw przedmiotem obowiązkowym dla wszystkich uczniów, a później wybieranym na maturze. Geografię wybierały zawsze dwie grupy uczniów –mówi. Jedna to ta, która rzeczywiście chciała uczyć się geografii. Ten przedmiot był im potrzebny, bo wiązali z tym przedmiotem, z tymi umiejętnościami, swoją przyszłość zawodową. Druga grupa to taka, która wybierała geografię na zasadzie: coś wybrać muszę, a geografii jest łatwo się nauczyć.

Z czasem sytuacja zaczęła ulegać zmianie. Uczniowie zaczęli w sposób coraz bardziej świadomy dokonywać wyboru geografii jako przedmiotu do nauki.

Dyrektor gimnazjum

Sytuacja zawodowa uległa zmianie w 2011 roku. Renata Olszańska przestała być tylko nauczycielem geografii, opuściła zacne mury macierzystego liceum, bo została dyrektorem Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim.

-Wystartowałam w konkursie na dyrektora gimnazjum, które mieściło się w budynku po Publicznej Szkole Podstawowej Nr 13 -mówi. Dla mnie było to takie kółeczko: wyszłam z budynku szkoły jako absolwentka i wróciłam do niego już jako dyrektor Publicznego Gimnazjum Nr 1. W tych latach również uczyłam geografii jako nauczyciel przedmiotu.

Renata Olszańska pełniła funkcję dyrektora gimnazjum do czasu jego likwidacji, co nastąpiło w 2019 roku.

Dyrektor PSP Nr 1

W 2019 roku Renata Olszańska wystartowała w kolejnym konkursie – tym razem na dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim.PSP 1 to szkoła z dużymi osiągnięciami i tradycjami W 2016 roku placówka obchodziła 50-lecie istnienia. Od lat 90- tych XX wieku szkoła nosi nazwę Publiczna Szkoła Podstawowa
Nr 1.

-Nasza szkoła mieści się w dwóch budynkach –mówi pani dyrektor. Jeden z nich mieści się przy ulicy Trzeciaków, a drugi – przy ulicy Sienkiewicza w dawnym budynku „trzynastki”. W budynku głównym, czyli tym przy ulicy Trzeciaków 35, mieszczą się klasy 0-IV, natomiast klasy V-VIII w budynku po dawnym gimnazjum nr 1 lub – jak kto woli - po starej szkole podstawowej nr 13. Dla uczniów jest to sytuacja komfortowa, dlatego że w naszej szkole nie ma ścisku, a roczniki młodsze są oddzielone od roczników starszych. Kłopot mają czasem nauczyciele, którzy w ciągu dziesięciu minut muszą się przenieść na kolejne zajęcia między budynkami.

Renata Olszańska jest – jak sama mówi – dyrektorem biegającym. Tego nie da się uniknąć, gdyż jej szkoła mieści się pod dwoma adresami. Częściej można ją zastać przy ulicy Trzeciaków, niż przy ulicy Sienkiewicza. W budynku przy ulicy Trzeciaków wykonuje bowiem całą biurową pracę, gdzie wypełnia i sporządza wszystkie dokumenty szkolne.

-Kiedy przenoszę się na ulicę Sienkiewicza, to głównie po to, aby wykonywać pracę stricte wychowawczą i wspomagającą-mówi. Wspomagam nauczycieli i rozmawiam z uczniami. Rok 2024 jest mnie wyjątkowy. W tym roku nie uczę lecz zajmuję się wyłącznie pracą dyrektora PSP 1.

Obecnie na terenie obiektu przy ulicy Trzeciaków realizowana jest bardzo ważna dla uczniów inwestycja. Jest nią zadaszone boisko wielofunkcyjne, zwane przez nas halą, o powierzchni ośmiuset metrów kwadratowych. Kubatura tego budynku, który posiada wszystkie ściany i dach, jest ogromna. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że hala zostanie oddana do użytku do końca października 2024 roku.

W nowej hali będzie boisko do piłki nożnej, piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki. Znajdzie się tam także wysuwana scena oraz strzelnica. Obiekt jest realizowany dzięki funduszom pozyskanym z projektów rządowych oraz wkładowi własnemu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

-Wszyscy z wielkim napięciem oczekujemy chwili zakończenia prac i rozpoczęcia użytkowania nowej hali –mówi dyrektor Renata Olszańska.

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 nadal będzie zajmowała dwa obiekty – ten przy ulicy Trzeciaków i ten przy ulicy Sienkiewicza.

-Jeśli chodzi o istniejący budynek przy ulicy Trzeciaków, to wymaga on remontu –mówi pani dyrektor. Nie chodzi jedynie o pomalowanie na nowo ścian, ale o znacznie większą inwestycję. Wszyscy marzymy o dużym remoncie budynku naszej szkoły przy ulicy Trzeciaków.

Do dyrekcji docierały prośby od niektórych rodziców, aby autobusy wjeżdżały w ulicę Trzeciaków. Rodzice, ale również pani dyrektor rozmawiali na ten temat z dyrektorem Miejskiego Zakładu Komunikacji.

-Jak się okazało, niskopodłogowe autobusy są zbyt duże, aby mogły krążyć pomiędzy uliczkami osiedla –mówi pani dyrektor. Trzeba też mieć na uwadze, że na tej ulicy zainstalowane zostały progi zwalniające, co dodatkowo utrudnia sprawę. Do samej szkoły dojeżdżają autobusy, którymi dzieci dowożone są na basen. Dzieci mają do dyspozycji przystanek autobusowy przy ulicy Żeromskiego i ul. Sienkiewicza, do której można przejść ulicą Matejki. Większość uczniów przywożą rodzice prywatnymi autami.

Dyrektor Renata Olszańska wysoko ocenia kadrę pedagogiczną, która pracuje w jej szkole.

- Wszyscy – jak mówi – zasługują na szacunek i uznanie. Nie tylko ci, którzy uczą młodzież, która odnosi laury w konkursach wojewódzkich i olimpiadach, o czym się mówi, ale również ci, którzy uczą dzieci klas młodszych. Pedagodzy, którzy uczą w klasach I-III wykonują równie odpowiedzialną i ważną prace, za co należą im się słowa uznania i podziękowanie. To samo jest z nauczycielami wychowania fizycznego, plastyki czy śpiewu itp.

Misja i wizja szkoły

Misja Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1to edukacja i wychowanie dziecka w atmosferze wzajemnego szacunku, akceptacji i zaufania, zdolnego do twórczego myślenia we współpracy ze środowiskiem rodzinnym.

Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 1 jest szkołą, w której uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności, sprawnie wykorzystuje je w praktyce. Rozwija się na miarę swoich możliwości. Potrafi dokonywać właściwych wyborów teraz i w przyszłości. Dobrze radzi sobie w każdej sytuacji i czuje się bezpiecznie. Ma możliwość uczestnictwa w atrakcyjnych zajęciach pozalekcyjnych, rozwijając swoje zainteresowania i uzdolnienia. Preferuje zdrowy styl życia, dba o środowisko w którym żyje. Godnie reprezentuje rodzinę, szkołę, ojczyznę. Jest to możliwe poprzez twórcze zaangażowanie nauczycieli w życie szkoły i wspieranie środowiska w procesie wychowania i kształtowania osobowości ucznia.

PSP Nr 1 może pochwalić się wieloma laureatami konkursów i olimpiad. Laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych zostali uhonorowani statuetkami PRIMUS INTER PARES, również ufundowanymi przez Radę Rodziców. Wśród nich znaleźli się Bartosz Wrzosek i Olgierd Krakowiak z kl. 8a. Złotą Tarczę za szczególne osiągnięcia otrzymał również Bartosz Wrzosek, a Srebrne Tarcze za celujące wyniki w nauce w tym roku szkolnym trafiły do Kornelii Kapsy z kl. 8a i Kacpra Swaciaka z kl. 8b.

Na kartach Złotej Księgi zapisały się nazwiska uczniów, którzy godnie reprezentowali PSP Nr 1 podczas konkursów przedmiotowych, zawodów sportowych i osiągnęli wysokie wyniki w nauce.

Z klasy 8a są to:Kornelia Kapsa, Olgierd Krakowiak, Daria Krzyżanowska, Bartosz Wrzosek, Maciej Burda, Oliwia Sudnik, Aleksandra Kargul, Adam Małaczek, Dominika Krzyżanowska, Aleksander Zdybski, Zuzanna Krawczyńska,zaś z klasy 8b: Kacper Swaciak.

W Ostrowieckim Browarze Kultury odbyła się doroczna gala „Uczeń Roku”, która już po raz trzydziesty trzeci doceniła najzdolniejszych uczniów ostrowieckich podstawowych szkół zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Wśród dwunastu „najlepszych z najlepszych z ostrowieckich szkół” znalazł się Uczeń Roku Bartosz Wrzosek z klasy 8a, laureat Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Historii oraz finalista Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. Docenieni zostali także Alessandra Annarumma uczennica z klasy 7a - laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego, jak również Olgierd Krakowiak - finalista Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych z Matematyki i z Fizyki.

W dniu 13 czerwca 2024 r. odbyła się uroczysta gala Simply The Best Of Ostrowiec podsumowująca VII Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla Szkół Podstawowych „Yes, I Can” pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, organizowany cyklicznie przez PSP Nr 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim.Nasi uczniowie odnieśli wielki sukces, zajmując czołowe miejsca w konkursie:Izabella Lammas I miejsce w kategorii klas IV, Maria Smela II miejsce w kategorii klas VI, AlessanraAnnarumma II miejsce w kategorii klas VII.

Po raz kolejny uczniowie PSP Nr 1 odnieśli sukces w Powiatowym Konkursie Informatycznym pod patronatem Starosty Ostrowieckiego i Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Konkurs odbył się 19 kwietnia 2024 roku i przebiegał w dwóch etapach. Część I konkursu dotyczyła sprawdzenia wiedzy teoretycznej uczestników, w II części uczniowie rozwiązywali zadania praktyczne. 29 kwietnia 2024 roku zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody. Naszą szkołę reprezentowali: Kacper Swaciak z klasy 8b, który otrzymał tytuł laureata zajmując 2 miejsce oraz Zuzanna Krawczyńska z klasy 8a, która została finalistką. Serdecznie gratulujemy sukcesu naszym wspaniałym uczniom.

W dniu 11 czerwca 2024 roku odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch konkursów organizowanych przez PSP nr 14 im. Orląt Lwowskich. W tegorocznej XIV edycji Ostrowieckiego Konkursu Matematycznego "Rachmistrz" dla uczniów klas szóstych, w gronie najlepszych znalazła się uczennica klasy 6c Zuzanna Machnicka, zajęła I miejsce.W drugim konkursie "PROste finanse, czyli BANKowe zagadki" uczennica klasy 3b Aniela Bednarska wywalczyła II miejsce.

Uczniem Roku PSP Nr 1 został Bartosz Wrzosek z klasy 8a. Jest on naszym kandydatem w Plebiscycie „Uczeń Roku 2023/2024”organizowanym od wielu lat przez Urząd Miasta i „Gazetę Ostrowiecką”.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%