Zamknij

„Nadal chodzę do tej samej szkoły, a przecież już dawno zdałam maturę”

Wiesław RogalaWiesław Rogala 09:49, 19.02.2025 Aktualizacja: 09:57, 19.02.2025
Skomentuj

W Zespole Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim uczy się 519 uczniów. W latach 70. i 80. XX wieku szkoła oprócz absolwentów szkół podstawowych, łącznie ze słuchaczami zaocznego Policealnego Studium Ekonomicznego i zaocznego Liceum Ekonomicznego, kształciła około dwóch tysięcy osób. Zajęcia w szkole młodzieżowej odbywały się na dwie zmiany, a dla słuchaczy Wydziału Zaocznego - w piątki po południu, soboty i niedziele.

Od 2021 roku dyrektorem szkoły, zwanej popularnie „Ekonomikiem” jest Małgorzata Węglewicz.

Jesteśmy szkołą bezpieczną i przyjazną dla uczniów, w pełni akceptowaną przez rodziców i środowisko lokalne – mówi pani dyrektor. Zgodnie z misją i wizją naszej szkoły - uczymy tolerancji i otwartości, kształtujemy postawy asertywne, nieobojętne wobec zła. Uczniowie naszej szkoły zdobywają wiedzę i umiejętności, które umożliwiają dalsze kształcenie lub podjęcie pracy. Absolwenci naszej szkoły szanują tradycję, kulturę ojczystą i kulturę innych narodów. Mają pełną świadomość tożsamości narodowej i przynależności do społeczności europejskiej.

100 lat minęło

Początków Zespołu Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim należy upatrywać w Prywatnej 3-letniej Koedukacyjnej Szkole Handlowej, która została otwarta 1 września 1924 roku. Od tego czasu szkoła zmieniała swoją nazwę i siedzibę. Mieściła się kolejno: przy ulicy Kilińskiego, Siennieńskiej, Iłżeckiej, Czystej (Legionów), Sandomierskiej (Obrońców Stalingradu), Traugutta, Słowackiego i ponownie przy ulicy Kilińskiego. Dopiero l września 1966 r., kiedy to oddany został do użytku nowy budynek Zespołu Szkół Ekonomicznych, znalazła swe docelowe miejsce na osiedlu Słonecznym. Jest pomnikiem 1000–lecia wybudowanym z funduszy społecznych.

Przez pierwsze 12 lat istnienia szkoły nauka trwała 3 lata, a absolwenci uzyskiwali niepełne średnie wykształcenie. Od l września 1936 r. Szkołę Handlową przejęło Stowarzyszenie Kupców Polskich i przekształciło ją w 4–letnie Gimnazjum Kupieckie, które kończyło się małą maturą i Liceum Handlowe z dużą maturą.

W pierwszych dwóch latach okupacji uczniowie kończyli szkołę jeszcze według przedwojennych programów. W 1941 r. utworzona została 2–letnia szkoła handlowa z ograniczonym programem nauki. W całym okresie okupacji obok nauki oficjalnej odbywało się równolegle tajne nauczanie, w ramach którego realizowano pełny program Gimnazjum i Liceum Handlowego.

Po wyzwoleniu szkoła kształciła według programu pełnej szkoły średniej w Gimnazjum i Liceum Handlowym, Administracyjno – Handlowym, Technikum Finansowym, Technikum Ekonomicznym, a od l września 1967 r. w Liceum Ekonomicznym na podbudowie szkoły podstawowej. W 1957 r. powstała Zasadnicza Szkoła Zawodowa Nr2, która przygotowywała kadry dla handlu, gastronomii, przemysłu piekarniczego i mięsnego.

Po 1966 r. nastąpił burzliwy okres rozwoju i pewna stabilizacja kierunków nauczania. Ilość oddziałów wzrosła z l5-18 do 20-40. Oprócz klas liceum ekonomicznego rozpoczęto kształcenie w liceum zawodowym: sprzedawca – magazynier i gastronom. W klasach Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 2 uczniowie uzyskują kwalifikacje w zawodach: sprzedawca, piekarz, masarz, cukiernik, kucharz. Obok szkoły młodzieżowej w 1967 r. rozpoczął działalność Wydział Zaoczny Liceum Ekonomicznego i Policealne Studium Ekonomiczne Zaoczne, którego głównym zadaniem była realizacja programu ustawicznego kształcenia czynnych pracowników przedsiębiorstw i instytucji miasta oraz najbliższej okolicy.

W latach 60. XX wieku szkoła dysponowała 18 pomieszczeniami lekcyjnymi, w tym 6 pracowni: chemii, 2 fizyki, towaroznawstwa i technologii, ekonomiki, mechanizacji prac obrachunkowych i 11 gabinetów dobrze zorganizowanych i wyposażonych w nowoczesne na tamte czasy pomoce naukowe, l salę gimnastyczną, l gabinet pielęgniarki, pokój nauczycielski, biblioteka wraz z czytelnią, pomieszczenia administracyjne, boiska sportowe oraz zazielenione i ukwiecone otoczenie. Majątek szkoły systematycznie się powiększał.

Dyrektorami szkoły handlowej i ekonomicznej byli: Piotr Dobrowolski, Kazimierz Burda, Roman Pyć, Lech Urbański, powtórnie Kazimierz Burda, Stanisław Jeżewski, Edmund Ginter, Jan Klimek, Eugeniusz Szymczyk, Zygmunt Waszka, Krystyna Biel, Agnieszka Kutera, a od 2021 roku Małgorzata Węglewicz.

Rozwój i nowe wyzwania

Lata 90. XX wieku przyniosły bardzo znaczne wzbogacenie bazy materialnej szkoły. Po objęciu funkcji dyrektora szkoły przez Pana Zygmunta Waszkę przeprowadzony został remont szkoły i wybudowano nowoczesną drugą salę gimnastyczną wraz z pełnym zapleczem sanitarnym, siłownię, 2 pracownie komputerowe, 2 pracownie językowe do języka angielskiego i języka niemieckiego. Działania te wpłynęły na podniesienie wyglądu estetycznego szkoły, a co najważniejsze na unowocześnienie bazy dydaktycznej na miarę XXI wieku.

W 2002 roku w związku z wdrażaniem II etapu reformy oświaty Zespół Szkół Ekonomicznych zostaje przekształcony w Zespół Szkół Nr 1 – kształcimy wówczas także młodzież w Liceum Ogólnokształcącym Nr VI – mówi Małgorzata Węglewicz Modernizowana jest nadal baza szkoły - oprócz pracowni komputerowych powstaje pracownia technologii odzieży - która pozwoliła ukończyć naukę uczennicom ze zlikwidowanego Zespołu Szkół Odzieżowych.

Nadanie szkole imienia Mikołaja Kopernika połączono z obchodami 80- lecia szkoły w 2004 roku.

Od 1 września 2013 roku do naszej społeczności szkolnej dołączają uczniowie i kadra nauczycielska z Zespołu Szkół Rolniczych w Bałtowie. Oprócz zawodów z branży ekonomiczno - hotelarsko – gastronomicznej w naszym zespole szkół kształciliśmy także uczniów w zawodach: technik rolnik, technik hodowca koni, technik architektury krajobrazu i technik obsługi turystycznej. Organizacja pracy szkoły przy tak wielu różnorodnych kierunkach kształcenia była nie lada wyzwaniem dla nas wszystkich – wspomina p. dyrektor – która wówczas była wicedyrektorem szkoły i opracowywała arkusz organizacyjny na rok szkolny 2013/2014. Grono Pedagogiczne było bardzo liczne – w szkole pracowało 78 nauczycieli.

Dostosowanie do rynku pracy

Szkoła już dawno przystosowała się do potrzeb gospodarki rynkowej. Wprowadziła nowe kierunki kształcenia w odpowiedzi na aktualne zapotrzebowanie rynku pracy oraz by w pełni zaspokoić aspiracje i ambicje absolwentów, z których znaczna część kontynuuje naukę na wyższych uczelniach.

Wiąże się to z ciągłym podnoszeniem kwalifikacji przez nauczycieli, poszerzaniem oferty zajęć dodatkowych w szkole i modernizacją zasobów dydaktycznych – podkreśla dyrektor M. Węglewicz.

W technikum kształcimy w zawodach: technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik spedytor i technik handlowiec. Mamy też szkołę branżową I stopnia, w której funkcjonują klasy wielozawodowe - największą grupą są kucharze, ale są również sprzedawcy, elektromechanicy, elektrycy, piekarze, blacharze, stolarze, cukiernicy i kelnerzy. Nauka przedmiotów ogólnokształcących w szkole branżowej odbywa się na zajęciach lekcyjnych, natomiast kształcenie zawodowe praktyczne realizowane jest u pracodawców na terenie miasta i powiatu ostrowieckiego. Uczniowie szkoły branżowej wyjeżdżają także na kursy teoretyczne do Centrum Kształcenia Praktycznego do Kielc, Jędrzejowa lub Staszowa. W zawodzie kucharz kształcenie teoretyczne odbywa się w naszej szkole.

Przygotowanie młodzieży do zawodu, do udziału w olimpiadach, konkursach i turniejach, a przede wszystkim do egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego to zadanie i zasługa wysoko wykwalifikowanego i kreatywnego zespołu nauczycieli.

W bieżącym roku szkolnym, po raz pierwszy została utworzona klasa integracyjna w zawodzie technik spedytor. Żyjemy w czasach, w których edukacja musi być dostępna dla wszystkich uczniów, niezależnie od ich umiejętności czy specjalnych potrzeb – dodaje pani dyr. Wspólne uczenie się w klasach integracyjnych, wsparcie ze strony nauczyciela wspomagającego, pozwala na wszechstronny rozwój wszystkich uczniów, stwarzając im szansę na zdobycie wiedzy i kwalifikacji potrzebnych w dorosłym życiu. Uczniowie z różnymi dysfunkcjami, czy to ruchowymi, czy innego rodzaju, angażują się, pracują w klasie z innymi uczniami. Sprzyja to likwidacji barier społecznych, stwarza przyjazne, inkluzywne środowisko edukacyjne. W naszej szkole sześć nauczycielek posiada kwalifikacje do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Klasy integracyjne wspierają rozwój umiejętności społecznych - uczą empatii, tolerancji, akceptacji różnic.

Współpraca międzynarodowa

Nasi uczniowie już od 2006 roku zdobywają dodatkowe umiejętności i certyfikaty, wyjeżdżają na miesięczne, zawodowe staże zagraniczne, obecnie w ramach programu Erasmus+ - dodaje M. Węglewicz. Zdobywają praktyczne umiejętności i doświadczenie zawodowe, poznają kulturę innych krajów, zwiększają kompetencje językowe. Wyjeżdżają na staże do: Niemiec, Włoch, Portugalii, Austrii, Irlandii i Hiszpanii.

W 2021 roku uzyskaliśmy akredytację Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w ramach tego programu. Akredytacja to ogromny atut dla naszej szkoły, który pozwoli nam nadal aplikować o środki w programie Erasumus+ umożliwiające organizację bezpłatnych staży zagranicznych dla uczniów.

Absolwenci i ich ścieżki zawodowe

Losy absolwentów różnie się układają. Wielu z nich pracuje na terenie miasta i powiatu, ale nie tylko. Są również i tacy, którzy kontynuują naukę na studiach stacjonarnych lub zaocznych. Z reguły wybierają kierunki związane z ekonomią, zarządzaniem, turystyką i hotelarstwem, spedycją oraz żywieniem.

Absolwenci naszej szkoły pracują w różnych branżach i na różnych stanowiskach -podkreśla pani dyrektor, są nie tylko ekonomistami, ale pracują również w sądownictwie jako sędziowie i adwokaci, w szkołach wyższych, w oświacie i kulturze, w administracji państwowej, służbie zagranicznej, jako pracownicy nauki i oficerowie Wojska Polskiego. Są również osobami duchownymi, nauczycielami – wielu absolwentów pracuje w Naszej Szkole oraz zajmują różne stanowiska w samorządach lokalnych.

Współpraca ze społecznością lokalną

Młodzież Zespołu Szkół Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim jest bardzo otwarta na potrzeby innych. Organizujemy w szkole akcje charytatywne oraz uczestniczymy w organizowanych na terenie naszego miasta i powiatu – organizujemy zbiórki pieniędzy, odzieży i karmy dla zwierząt, pracujemy w wolontariacie, w corocznych zbiórkach żywności. Od 20 lat uczestniczymy w akcjach oddawania krwi – przez ten czas oddaliśmy ( uczniowie i nauczyciele) ponad 850 litrów tego cennego daru. Nasi uczniowie także otrzymują wsparcie finansowe: miesięczne stypendia z Fundacji „Domy Wspólnoty Chleb Życia”, świąteczne paczki z Banku Żywności a także wsparcie z Fundacji Pomocy Dzieciom „ Uśmiech”. Często otrzymujemy także (w różnej formie) pomoc od lokalnych, prywatnych przedsiębiorców, którzy wykonują nieodpłatnie prace remontowo - modernizacyjne w naszej szkole lub przekazują sprzęt.

Współpracujemy z wyższymi uczelniami – Akademią Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz z kieleckimi uczelniami.

Mamy duże wsparcie ze strony władz powiatowych jeśli chodzi o infrastrukturę szkoły - dwa lata temu odnowiliśmy nawierzchnię - podłogę tzw. małej sali gimnastycznej. Był tam stary, zniszczony parkiet. W tym roku poszerzyliśmy drogę dojazdową do szkoły. To wsparcie dla nauczycieli, uczniów a przede wszystkim dla rodziców dowożących dzieci z niepełno sprawnościami do klasy integracyjnej. Będziemy też wkrótce mieli wiatę na czterdzieści rowerów – to inwestycja finansowana z Urzędu Miasta.

Aktualnie trwają prace związane z opracowaniem projektu technicznego windy – budynek szkoły ma dwa piętra. Dokładamy wszelkich starań wspólnie z władzami powiatu, aby zlikwidować bariery architektoniczne dla uczniów klasy integracyjnej.

Od uczennicy do dyrektorki

Małgorzata Węglewicz urodzona w Lipsku, jest absolwentką tej szkoły – ukończyła Liceum Ekonomiczne. W tym czasie - jak wspomina dyrektorem szkoły był pan Jan Klimek. Kontynuowała naukę na studiach ekonomicznych w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Radomiu, tam również ukończyła sześciosemestralne Studium Pedagogiczne oraz w późniejszym czasie w 1999r. Studia Podyplomowe na kierunku Organizacja i Zarządzanie w oświacie. Po studiach podjęłam pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Wojciechowicach – mówi Małgorzata Węglewicz. Uczyłam matematyki, chemii i biologii, prowadziłam też drużynę harcerską. Do pracy dojeżdżałam z Ostrowca Świętokrzyskiego. Kiedy uczyłam się w Liceum Ekonomicznym to nie było wówczas w szkole biologii jako przedmiotu. A zatem biologii musiałam się sama nauczyć, żeby móc uczyć dzieci w szkole - dodaje z uśmiechem.

Był to okres wyżu demograficznego, brakowało nauczycieli, więc każdy z przygotowaniem pedagogicznym był zatrudniany w szkołach podstawowych.

W 1993 roku Małgorzata Węglewicz wróciła do „Ekonomika”. Podjęła pracę jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Uczyłam ekonomiki handlu, organizacji sprzedaży, marketingu, ekonomiki przedsiębiorstw i statystyki. Wtedy do pracy przyjęto łącznie siedmioro nauczycieli. Dyrektorem zespołu szkół był wówczas p. Eugeniusz Szymczyk.

W 1996 roku dyrektorem „Ekonomika” został p. Zygmunt Waszka –mówi dyrektor M. Węglewicz. W kwietniu 1997 roku zaproponował mi stanowisko, i tak zostałam wicedyrektorem „swojej” szkoły. Trochę bałam się tej pracy i związanej z nią ogromnej odpowiedzialności, ale wszystko ułożyło się bardzo dobrze. Do końca tego roku szkolnego byłam wychowawcą klasy w zasadniczej szkole zawodowej i dodatkowo wicedyrektorem szkoły. Nadal uczyłam młodzież, miałam wiele innych obowiązków jako wicedyrektor, ale miałam też ogromne wsparcie ze strony pana dyrektora, pracowników administracji i nauczycieli - niektórzy z Nich jeszcze nie tak dawno mnie uczyli.

Pani dyrektor bardzo dobrze wspomina dyrektora Zygmunta Waszkę. Przypomina, że to dzięki Jego staraniom i zaangażowaniu mamy w szkole drugą salę gimnastyczną z zapleczem sanitarnym i 4 nowe klasopracownie. Dyrektor Waszka odnowił też pokój nauczycielski. Małgorzata Węglewicz pełniła funkcję wicedyrektora do 2021 roku.

Miałam dużo pracy takiej trochę niewidocznej dla postronnego obserwatora – mówi- oprócz szkoły młodzieżowej odpowiadałam także przez te wszystkie lata za organizację pracy tzw. Wydziału Zaocznego. Małgorzata Węglewicz mówi, że praca dyrektora szkoły nie jest pracą łatwą. Praca dyrektora szkoły to coś zupełnie innego, niż praca dyrektora w każdej innej firmie. Dyrektor szkoły zarządza, kieruje oraz organizuje pracę i współpracuje z trzema dużymi i znaczącymi grupami społeczności szkolnej - uczniami - to naprawdę nie lada sztuka, nauczycielami - to również grupa wymagająca. Nie wolno zapomnieć o rodzicach, choć tu słowo zarządzanie nie wydaje się być słowem najwłaściwszym. W naszej szkole Rada Rodziców zawsze była i jest wsparciem dla naszej wspólnej pracy – dodaje M. Węglewicz. Realizacja zadań stojących przed szkołą wymaga aktywnego współdziałania całego zespołu nauczycielskiego, dyrekcji szkoły, pedagogów, psychologów oraz pracowników administracji i obsługi. Żaden dyrektor, prezes, kierownik, szef kuchni nie osiągnie sukcesu bez wsparcia i zaangażowania współpracowników.

Dla niej, jako nauczyciela - dyrektora największą pochwałą jest to, że do szkoły w której pracuje „przychodzą” po edukację zawodową kolejne pokolenia młodzieży (dzieci absolwentów), że gdy idzie ulicą w mieście to bardzo wiele osób mówi do niej: „dzień dobry”, uśmiecha się. Spotyka swoich uczniów w urzędach, muzeach, galeriach handlowych, w restauracjach itp. w wielu miastach w Polsce. Równie radosne są spotkania z absolwentami za granicą podczas wyjazdów urlopowych. Słyszy wtedy „dzień dobry pani dyrektor – poznaje mnie pani?”

Spotkania z absolwentami są dla niej najlepszym potwierdzeniem wartości pracy na rzecz uczniów i szkoły.

Na koniec naszej rozmowy z uśmiechem dodaje – nadal chodzę do tej samej szkoły a przecież już dawno zdałam maturę. Dziękuję wszystkim, którzy mi pomagali i nadal wspierają mnie w mojej pracy.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%