Zamknij
1
,
-Pamiętam, że kiedy rozpoczynał pan doktor zbieranie materiałów do książki Solidarność „Czerwonego” Ostrowca, grupa działaczy solidarnościowych wręcz pytała: co ten młodzian chce osiągnąć? Czy to, że w książce opisuje pan fakty z czasów, kiedy był dzieckiem, przeszkadzało w twórczym dziele?
1
,
W gościnnej auli Akademii Nauk Stosowanych im. J. Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim z czytelnikami spotkała się dr Magdalena Ogórek, autorka książek “Lista Wächtera “ i ,,Kat kłania się i zabija” oraz ostatniej ,,Król Olch”, która w październiku trafiła do księgarń.
,
Za nami pierwszy wykład historyka Waldemara Broćka pt. „Kartki z dziejów Częstocic”.
,
Prezes IPN dr Karol Nawrocki na specjalnej gali wręczył wyróżnienia sześciu laureatom XIII edycji nagrody Świadek Historii dla województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Wśród nich znalazł się Jerzy Jabłoński, legenda ostrowieckiej "Solidarności".
1
,
W czasie niemieckiej okupacji na terenie Ostrowca, jak podaje portal Jews of Ostrowiec, duże getto miało cztery kilometry kwadratowe i graniczyło z lewej strony z ulicą Młyńską do ulicy Pierackiego, a z prawej z ulicą Denkowską. Powstało w kwietniu 1941 roku, a 10 października 1942 roku zostało zlikwidowane.
,
Jak co roku 30 września w Ostrowcu Świętokrzyskim oddano hołd ofiarom egzekucji, która miała miejsce w 1942 roku na ostrowieckim Rynku.
,
Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu za pośrednictwem Patryka Chmielewskiego z Wojciechowic do Delegatury w Sandomierzu WUOZ trafiło wyposażenie grobu ciałopalnego odkrytego przypadkowo na terenie wsi Glinka w gminie Ćmielów.
2
,
W minionym tygodniu tymi słowami napisał do mnie szczęśliwy Avi Boreinstein, założyciel Projektu Pamięci Żydów Ostrowieckich: Nareszcie! Po 82 latach symboliczna macewa stanęła na zbiorowej mogile ostrowieckiego cmentarza żydowskiego!
1
,
W dniu 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej Instytut Pamięci Narodowej postanowił upamiętnić żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 roku stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach zapalili znicze na grobach bohaterów, którzy spoczywają na cmentarzach na terenie województwa świętokrzyskiego. W całym kraju trwa ogólnopolska akcja „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte”.
1
,
Sierpień 1980 roku to jeden z przełomowych momentów w historii naszego kraju, okres fali największych strajków przeciwko władzy komunistycznej. Zrywy robotnicze tego okresu i związany z nimi ruch społeczny zapoczątkowały proces upadku dotychczasowego systemu władzy, dały impuls do transformacji ustrojowej i wyzwolenia spod komunistycznego jarzma Polski oraz innych narodów Europy Środkowej i Wschodniej.
,
Jak poinformowali nas członkowie Stowarzyszenia „Ostrowieccy Patrioci”, w środę, 28 sierpnia o godz. 18, w Domu Parafialnym Michael przy ulicy Okólnej 19 odbędzie się seans filmu dokumentalnego Jacka Międlara "Sąsiedzi. Ostatni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa na Polakach.", a po nim debata z reżyserem i producentem filmu.
1
,
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki oraz Gazeta Ostrowiecka jako patron medialny zapraszają na Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Od 16 do 18 sierpnia po raz czwarty wybierzmy się w podróż w czasie. Czekają na Was: pokazy archeologii eksperymentalnej, warsztaty edukacyjne, inscenizacje i koncerty muzyki etnicznej.
2
,
Mija dokładnie 100 lat od czasu wydania w ówczesnej tłoczni Adama Komornickiego w Ostrowcu broszury „Sfinks Polski. W wigilję 1000-lecia istnienia państwa polskiego”, poświęconej odkryciu krajoznawczemu w Szewnie.
,
Powstanie Warszawskie było kulminacyjnym momentem akcji „Burza”. Niemal od początku okupacji niemieckiej i sowieckiej Polskie Państwo Podziemne, we współpracy z władzami Rzeczypospolitej na uchodźstwie, przygotowywało plany powstania, które miało rozpocząć się wraz z załamaniem niemieckiej machiny wojennej, tak jak miało to miejsce w październiku i listopadzie 1918 r. W 1943 r., w obliczu zbliżania się Armii Sowieckiej do granic II Rzeczypospolitej, plany powstańcze przybrały kształt akcji o kryptonimie „Burza”. W wydanym w listopadzie 1943 r. rozkazie dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” napisano: „Wobec wkraczającej na ziemie nasze regularnej armii rosyjskiej wystąpić w roli gospodarza. Należy dążyć do tego, aby naprzeciw wkraczającym oddziałom sowieckim wyszedł polski dowódca mający za sobą bój z Niemcami i wskutek tego najlepsze prawo gospodarza. Miejscowy dowódca polski winien się zgłosić wraz z mającym się ujawnić przedstawicielem cywilnej władzy administracyjnej u dowódcy oddziałów sowieckich i stosować się do jego życzeń”.
1
,
Dziś nasz redakcyjny fotoreporter Staszek Dulny dotarł ze swoim aparatem do wsi Domostawa w gminie Jarocin na Podkarpaciu. To tu przed południem, niedaleko drogi szybkiego ruchu S19, odsłonięto pomnik "Rzeź Wołyńska" upamiętniający Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.