Zamknij
,
Jak poinformowało nas Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, wybitny teolog i filozof judaizmu, działacz społeczny i potomek opatowskich rodzin chasydzkich Abraham Joshua Heschel, będzie bohaterem wykładu biblisty, ks. prof. Mirosława Wróbla, w Domu Muzealnym Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie. Wykład odbędzie się we wtorek 28 stycznia o godz. 17. Wydarzenie objął patronatem proboszcz parafii pw. św. Marcina w Opatowie, ks. prałat dr Michał Spociński.
1
,
Zarówno książka - przez wiele lat lektura szkolna - jak i film, uznany za arcydzieło kinematografii, działały na wyobraźnię kilku pokoleń Polaków.
2
,
Dla niektórych lektura wydanej w ubiegłym roku książki „Nie tylko moje życie. Wspomnienia Antoniego hrabiego Wielopolskiego” była szczególna. Nie dziwimy się, bo dwutomowa publikacja jest obszernym zapisem wspomnień również tych związanych z Ostrowcem i Częstocicami. Lektura okazała się do tego stopnia wyjątkowa, że radny Artur Zawadzki zaapelował w swej interpelacji o podjęcie współpracy między urzędem miasta, a starostwem powiatowym w celu odtworzenia historycznej kompozycji parku – założenia pałacowo-parkowego dawniej Wielopolskich w Częstocicach.
1
,
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, wraz z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, przygotowało założenia do projektu badawczego „Więcej światła! Badania rysunków naskalnych, objaśnisk i okopceń w pradziejowych kopalniach krzemienia pasiastego w Krzemionkach”. Projekt został wysoko oceniony i będzie realizowany, a Rada Konsorcjum E-RIHS.pl przyznała nawet bezpłatny dostęp do infrastruktury badawczej.
1
,
27 grudnia 2024 roku mija 119 rocznica powstania Republiki Ostrowieckiej. Dr Tomasz Karbowniczek wspomina o tym, jak Stanisław Kalabiński i Feliks Tych pisali o wydarzeniach, o walkach rewolucyjnych na terenach wokół Ostrowca, niemal całkowicie opanowanego przez uzbrojone grupy robotników pepesowców, głównie z okolicznych zakładów metalurgicznych.
2
,
-Pamiętam, że kiedy rozpoczynał pan doktor zbieranie materiałów do książki Solidarność „Czerwonego” Ostrowca, grupa działaczy solidarnościowych wręcz pytała: co ten młodzian chce osiągnąć? Czy to, że w książce opisuje pan fakty z czasów, kiedy był dzieckiem, przeszkadzało w twórczym dziele?
1
,
W gościnnej auli Akademii Nauk Stosowanych im. J. Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim z czytelnikami spotkała się dr Magdalena Ogórek, autorka książek “Lista Wächtera “ i ,,Kat kłania się i zabija” oraz ostatniej ,,Król Olch”, która w październiku trafiła do księgarń.
,
Za nami pierwszy wykład historyka Waldemara Broćka pt. „Kartki z dziejów Częstocic”.
,
Prezes IPN dr Karol Nawrocki na specjalnej gali wręczył wyróżnienia sześciu laureatom XIII edycji nagrody Świadek Historii dla województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Wśród nich znalazł się Jerzy Jabłoński, legenda ostrowieckiej "Solidarności".
1
,
W czasie niemieckiej okupacji na terenie Ostrowca, jak podaje portal Jews of Ostrowiec, duże getto miało cztery kilometry kwadratowe i graniczyło z lewej strony z ulicą Młyńską do ulicy Pierackiego, a z prawej z ulicą Denkowską. Powstało w kwietniu 1941 roku, a 10 października 1942 roku zostało zlikwidowane.
,
Jak co roku 30 września w Ostrowcu Świętokrzyskim oddano hołd ofiarom egzekucji, która miała miejsce w 1942 roku na ostrowieckim Rynku.
,
Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu za pośrednictwem Patryka Chmielewskiego z Wojciechowic do Delegatury w Sandomierzu WUOZ trafiło wyposażenie grobu ciałopalnego odkrytego przypadkowo na terenie wsi Glinka w gminie Ćmielów.
2
,
W minionym tygodniu tymi słowami napisał do mnie szczęśliwy Avi Boreinstein, założyciel Projektu Pamięci Żydów Ostrowieckich: Nareszcie! Po 82 latach symboliczna macewa stanęła na zbiorowej mogile ostrowieckiego cmentarza żydowskiego!
1
,
W dniu 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej Instytut Pamięci Narodowej postanowił upamiętnić żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 roku stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach zapalili znicze na grobach bohaterów, którzy spoczywają na cmentarzach na terenie województwa świętokrzyskiego. W całym kraju trwa ogólnopolska akcja „Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte”.
1
,
Sierpień 1980 roku to jeden z przełomowych momentów w historii naszego kraju, okres fali największych strajków przeciwko władzy komunistycznej. Zrywy robotnicze tego okresu i związany z nimi ruch społeczny zapoczątkowały proces upadku dotychczasowego systemu władzy, dały impuls do transformacji ustrojowej i wyzwolenia spod komunistycznego jarzma Polski oraz innych narodów Europy Środkowej i Wschodniej.