Zamknij
,
14 lutego 2025 r. po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Nowe święto państwowe zostało uchwalone 9 stycznia 2025 r. w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie, armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego – czytamy w preambule ustawy.
1
,
W Sali Kolumnowej Zamku Królewskiego na Wawelu marszałkowie oraz członkowie zarządów województw świętokrzyskiego, lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego uroczyście podpisali dzisiaj list intencyjny o współpracy czterech samorządów w przygotowaniu i wspólnej realizacji wydarzeń związanych z przypadającym w tym roku jubileuszem 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski. W krakowskiej uroczystości Województwo Świętokrzyskie reprezentowała marszałek Renata Janik.
1
,
Od lat mówi się, że w kwestii oceny działalności Armii Krajowej, czy też Żołnierzy Wyklętych ścierają się ze sobą kolejne powojenne pokolenia. Czy zmieni się to wobec jednogłośnego przyjęcia przez Sejm ustawy zapowiadającej 14 lutego jako dzień nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Spieszymy z informacją, że święto to nie oznacza dnia wolnego od pracy.
,
Jak poinformowało nas Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, wybitny teolog i filozof judaizmu, działacz społeczny i potomek opatowskich rodzin chasydzkich Abraham Joshua Heschel, będzie bohaterem wykładu biblisty, ks. prof. Mirosława Wróbla, w Domu Muzealnym Powiatowego Centrum Kultury w Opatowie. Wykład odbędzie się we wtorek 28 stycznia o godz. 17. Wydarzenie objął patronatem proboszcz parafii pw. św. Marcina w Opatowie, ks. prałat dr Michał Spociński.
2
,
Zarówno książka - przez wiele lat lektura szkolna - jak i film, uznany za arcydzieło kinematografii, działały na wyobraźnię kilku pokoleń Polaków.
2
,
Dla niektórych lektura wydanej w ubiegłym roku książki „Nie tylko moje życie. Wspomnienia Antoniego hrabiego Wielopolskiego” była szczególna. Nie dziwimy się, bo dwutomowa publikacja jest obszernym zapisem wspomnień również tych związanych z Ostrowcem i Częstocicami. Lektura okazała się do tego stopnia wyjątkowa, że radny Artur Zawadzki zaapelował w swej interpelacji o podjęcie współpracy między urzędem miasta, a starostwem powiatowym w celu odtworzenia historycznej kompozycji parku – założenia pałacowo-parkowego dawniej Wielopolskich w Częstocicach.
1
,
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, wraz z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, przygotowało założenia do projektu badawczego „Więcej światła! Badania rysunków naskalnych, objaśnisk i okopceń w pradziejowych kopalniach krzemienia pasiastego w Krzemionkach”. Projekt został wysoko oceniony i będzie realizowany, a Rada Konsorcjum E-RIHS.pl przyznała nawet bezpłatny dostęp do infrastruktury badawczej.
1
,
27 grudnia 2024 roku mija 119 rocznica powstania Republiki Ostrowieckiej. Dr Tomasz Karbowniczek wspomina o tym, jak Stanisław Kalabiński i Feliks Tych pisali o wydarzeniach, o walkach rewolucyjnych na terenach wokół Ostrowca, niemal całkowicie opanowanego przez uzbrojone grupy robotników pepesowców, głównie z okolicznych zakładów metalurgicznych.
2
,
-Pamiętam, że kiedy rozpoczynał pan doktor zbieranie materiałów do książki Solidarność „Czerwonego” Ostrowca, grupa działaczy solidarnościowych wręcz pytała: co ten młodzian chce osiągnąć? Czy to, że w książce opisuje pan fakty z czasów, kiedy był dzieckiem, przeszkadzało w twórczym dziele?
1
,
W gościnnej auli Akademii Nauk Stosowanych im. J. Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim z czytelnikami spotkała się dr Magdalena Ogórek, autorka książek “Lista Wächtera “ i ,,Kat kłania się i zabija” oraz ostatniej ,,Król Olch”, która w październiku trafiła do księgarń.
,
Za nami pierwszy wykład historyka Waldemara Broćka pt. „Kartki z dziejów Częstocic”.
,
Prezes IPN dr Karol Nawrocki na specjalnej gali wręczył wyróżnienia sześciu laureatom XIII edycji nagrody Świadek Historii dla województw małopolskiego i świętokrzyskiego. Wśród nich znalazł się Jerzy Jabłoński, legenda ostrowieckiej "Solidarności".
1
,
W czasie niemieckiej okupacji na terenie Ostrowca, jak podaje portal Jews of Ostrowiec, duże getto miało cztery kilometry kwadratowe i graniczyło z lewej strony z ulicą Młyńską do ulicy Pierackiego, a z prawej z ulicą Denkowską. Powstało w kwietniu 1941 roku, a 10 października 1942 roku zostało zlikwidowane.
,
Jak co roku 30 września w Ostrowcu Świętokrzyskim oddano hołd ofiarom egzekucji, która miała miejsce w 1942 roku na ostrowieckim Rynku.
,
Jak informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach Delegatura w Sandomierzu za pośrednictwem Patryka Chmielewskiego z Wojciechowic do Delegatury w Sandomierzu WUOZ trafiło wyposażenie grobu ciałopalnego odkrytego przypadkowo na terenie wsi Glinka w gminie Ćmielów.