Myślano o drugim rynku, parkingu wielopoziomowym, a będą nowe bloki mieszkalne za 60 mln zł? Co w miejsce po starej bazie MZK?  

Od kilku lat dyskutowaliśmy o tym, co powstanie w miejscu po bazie autobusowej na osiedlu Pułanki. Mnożyły się pomysły i spekulacje. Mieszkańcy żartobliwie mówili o kolejnej „Biedronce” lub innym markecie. Architekci wskazywali, że z jednej strony to idealne miejsce na urządzenie w tym miejscu funkcjonalnego i użytecznego centrum na wzór rynku, a z drugiej strony, że niezwykle pożyteczną byłaby budowa parkingu wielopoziomowego, który rozwiązałby problemy kierowców z osiedli Pułanek i Słonecznego.  Okazuje się jednak, że w założeniach do nowego programu rewitalizacji, który jest już konsultowany z mieszkańcami miasta, jest realizacja mieszkalnictwa wielorodzinnego z oczekiwanymi mieszkaniami na wynajem. Gmina wybuduje więc nowe bloki, ale po kolei…

Aby myśleć o tym, co można w tym miejscu urządzić, wybudować lub zagospodarować trzeba wiedzieć, że teren po byłej bazie MZK lokuje się na powierzchni 2.4279 m2. Działka przy Alei Jana Pawła II zabudowana jest siedmioma niemieszkalnymi budynkami parterowymi. Są to budynki biurowe, magazynowe, garażowe oraz warsztatowe. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że działka położona jest w bardzo atrakcyjnej lokalizacji z punktu widzenia zabudowy wielorodzinnej i została wykazana w Programie rozwoju mieszkalnictwa jako projekt kluczowy do realizacji mieszkalnictwa wielorodzinnego.

Według założeń, w I etapie ogłoszony zostanie konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji dotyczącej m.in. zabudowy wielorodzinnej lub przygotowana zostanie wielowariantowa koncepcja zagospodarowania terenu. W II etapie planuje się przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej, a w III etapie rozpoczęcie prac budowlanych.

Nowe osiedle będzie miejscem polifunkcyjnym, planuje się poza funkcją mieszkaniową funkcje usługowe, handlowe oraz rekreacyjno-wypoczynkowe. Budynki będą działać w oparciu o innowacyjne systemy grzewczo – chłodzące i odnawialne źródła energii oraz wprowadzenie naturalnej retencji wód opadowych i terenów zielonych.

Osiedle będzie ograniczało postępowanie zjawiska suburbanizacji (faza rozwoju miasta, polegająca na wyludnianiu się centrum i rozwoju strefy podmiejskiej = przypis red.), a to dzięki zwiększeniu atrakcyjności oferty mieszkaniowej w centrum. Program rewitalizacji zakłada ograniczanie zjawiska depopulacji tej części miasta, ożywienie gospodarcze i społeczne osiedla Pułanki, a także poprawę bezpieczeństwa w tej części Ostrowca Świętokrzyskiego.

Partnerem gminy w budowie bloków będzie Ostrowieckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. Przybliżony termin realizacji, to lata 2024-2030, a jej szacunkowy koszt sięgnie 60 mln zł.

Twórcy programu rewitalizacji wskazują jednak na to, że jednym z problemów obszaru rewitalizacji jest proces wyludniania się i starzenia społeczeństwa powiązany z niewystarczającą dostępnością atrakcyjnej zabudowy wielorodzinnej. Pułanki są jednym z kilku wielkopłytowych osiedli mieszkaniowych naszego miasta. Zamieszkuje go 5067 osób, co stanowi 27,43% całego obszaru rewitalizacji i ponad 8% ludności całego miasta. Obszar ten odznacza się natężonym procesem starzenia się mieszkańców i nic dziwnego, że należy do jednych z najstarszych osiedli w Ostrowcu Świętokrzyskim. Odsetek mieszkańców w wieku powyżej 60 roku życia wynosi aż 39% i jest to aż o 6 punktów procentowych więcej niż średnio w Ostrowcu Świętokrzyskim. Osiedle Pułanki na przestrzeni lat podlega także intensywniejszemu niż w całym mieście procesowi kurczenia się liczby mieszkańców. W latach 2016 – 2022 liczba mieszkańców spadła o 12%.

My mamy nadzieję, że wraz z nowymi blokami i rozwijającymi się funkcjami rekreacyjnymi i wypoczynkowymi w osiedlu będą też organizowane jakieś wydarzenia i przedsięwzięcia integrujące mieszkańców, wzmacniające ich lokalną aktywność, a w ślad za tym przedstawiona im zostanie szersza oferta kulturalno-rozrywkowa skierowana do mieszkańców w różnym wieku, a w nowych obiektach znajdzie się przestrzeń na realizację własnych przedsięwzięć lokalnych, czy też zwykłych sąsiedzkich spotkań. Bo nasze miasto tych więzi społecznych i powrotu do „ostrowieckości” oczekuje.

Print Friendly, PDF & Email

4 thoughts on “Myślano o drugim rynku, parkingu wielopoziomowym, a będą nowe bloki mieszkalne za 60 mln zł? Co w miejsce po starej bazie MZK?  

  • 15/08/2023 at 10:45
    Permalink

    Czyli pomysł z budową na tej działce, centrum administracyjnego powiatu i miasta,takiego gustownego Ratusza, nie jest brany pod uwagę ? Szkoda , bo można by wtedy też wykorzystać istniejący gmach po TPSA i całość tworzyłaby sensowny układ administracyjno-biurowy w jednym dogodnym miejscu a nie w baraku w jakim jest dzisiejsza siedziba władz Powiatu.
    Pomysł na postawienie tam mieszkalnych bloków jest OK lecz kto będzie właścicielem tychże mieszkań ? Deweloper po skończonej karierze politycznej ,Urząd Miasta jako właściciel mieszkań na wynajem czy może komunalnych o podwyższonym standardzie a może któraś ze spółdzielni mieszkaniowych.
    Tak czy siak plac ten musi przestać być miejscem urbanistycznego bałaganu czy jak kto woli,nijakości.

    Reply
  • 16/08/2023 at 07:54
    Permalink

    Taa.a samochody tych nowych beda parkowaly na wylaczonej z ruchu jednej nitce ul.Jp II.

    Reply
  • 16/08/2023 at 20:45
    Permalink

    Chciałbym nieśmiało zauważyć, że ten prężnie działający OTBS miał budować bloki przy ulicy Hubalczyków i jak do tej pory nic się nie ruszyło w temacie 🙂 Powinniśmy również pamiętać o potencjalnym skażeniu gleby spowodowanym przez wycieki ze zbiorników w niej zakopanych. Podobną sytuację mieliśmy na ulicy Zagnańskiej w Kielcach, na terenie byłej bazy PKS Kielce. Tam również „inwestor” musiał się zmagać z utylizacją ton ziemi przesiąkniętej różnymi płynami. Sami Państwo napisaliście, że odsetek osób starszych na tamtym osiedlu wynosi prawie 40%, a ja osobiście uważam, że nikt przy zdrowych zmysłach nie przeprowadzi się do hodowli klatkowej Polaka z 35 metrami, mogąc za podobne pieniądze kupić dom w którejś ze spokojniejszych uliczek w miasteczku lub poza nim.

    Reply
  • 17/08/2023 at 12:04
    Permalink

    Wam się sufit na głowę sp…..ił. Coraz mniej Ostrowiaków i Ostrowianek ;), a chcecie bloki budować. Kto tam będzie mieszkał????

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *