Marszruta szlakiem Bitwy Bodzechowskiej Gromadzice – Bodzechów

W Gromadzicach odbyła się Marszruta szlakiem Bitwy Bodzechowskiej 16 stycznia 1863 roku Gromadzice – Bodzechów. Wyjątkowe wydarzenie przybrało formę inscenizacji historycznej
nawiązującej do wydarzeń 160.rocznicy powstania styczniowego.
Uczestnicy spotkali się przy kościele pw. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus na zbiórce powstańców. Piotr Maj, radny powiatu ostrowieckiego, wcielił się w rolę przedstawiciela Rządu Narodowego, w jego imieniu odczytał Manifest wzywający do walki przeciw zaborcy i powołał dowództwo oddziału powstańczego: Zbigniewa Pękalę na generała Józefa Hauke – Bosaka, Zbigniewa Pawlika na majora oddziału i Urszulę Kowalską –Bąk na adiutanta. Utworzony z mieszkańców Gromadzic, członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej i ostrowieckiego oddziału PTTK im. S. Jeżewskiego oddział oznakowany symbolami narodowymi pobłogosławił przed wymarszem ksiądz proboszcz Janusz Obłój. Koło Gospodyń Wiejskich z Gromadzic oraz druhowie OSP pożegnali powstańców pieśnią patriotyczną.
Podczas Marszruty Zbigniew Pękala przybliżył fakty historyczne związane z powstaniem i bitwą bodzechowską. Na obecnej ulicy Rżuchowskiej w Gromadzicach miało miejsce pierwsze starcie oddziałów rosyjskich z oddziałami wojsk polskich. W drodze do Bodzechowa oddział powiększał się o kolejne osoby z mijanych miejscowości. W Rżuchowie dołączył sołtys Zbigniew Sadło jako kosynier wraz z doboszami, w Goździelinie radny Wiesław Majewski i sołtys Jakub Guska, w Bodzechowie oddział harcerzy pod komendą druha Wojciecha Zaremby, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Bodzechowie Krystyna Żurek, sołtys Piotr Zajda, Koło Gospodyń Wiejskich z Goździelina i Bodzechowa oraz członkowie zespołu muzycznego pod przewodnictwem Krzysztofa Żaka. Na Placu Zbornym w Bodzechowie, w miejscu głównego starcia powstańców z Rosjanami przed pamiątkowym krzyżem oraz przy kamieniu obok kościoła, w miejscach upamiętniających bitwę uczestnicy wydarzenia oddali hołd walczącym poprzez wspólne odśpiewanie Roty, minutę ciszy i zapalenie zniczy. Uczestnicy Marszruty byli żywieni w punktach aprowizacyjnych w Rżuchowie i Bodzechowie. Mieli też możliwość ogrzania się przy symbolicznym ognisku.
Organizatorzy wydarzenia – inscenizacji bitwy bodzechowskiej, Urszula Kowalska – Bąk, mieszkanka Gromadzic i Zbigniew Pękala, przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Ostrowieckiej, serdecznie dziękują uczestniczącym w marszrucie, która ich zdaniem powinna być kontynuowana w kolejnych latach.
Podziękowania składają wszystkim, zaangażowanym w przygotowanie wydarzenia: sołtysom: Rżuchowa Zbigniewowi Sadło, Goździelina Jakubowi Gusce, Bodzechowa Piotrowi Zajdzie, radnemu powiatu Piotrowi Majowi, radnemu Wiesławowi Majewskiemu, księdzu Januszowi Obłojowi, Kołom Gospodyń Wiejskich z Gromadzic, Bodzechowa i Goździelina, druhom OSP Gromadzice, zespołowi muzycznemu: Krzysztofowi Żakowi, Markowi Strzębskiemu, Grzegorzowi Gołębiowskiemu, Halinie Sala, Arturowi Giemza, werblistom: Igorowi i Kacprowi Doboszom, Łukaszowi Chlebnemu oraz mediom: Gazecie Ostrowieckiej reprezentowanej przez redaktora naczelnego Wojciecha Turczyńskiego, Patrykowi Wójcikowi z Radia Kielce.
Marszruta szlakiem Bitwy Bodzechowskiej Gromadzice – Bodzechów utrwaliła wydarzenia z powstania styczniowego i spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników. Zintegrowała mieszkańców Gromadzic, Rżuchowa, Goździelina, Bodzechowa i potwierdziła, ze wspólny cel łączy siły.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *