Rośnie baza operatora transportu publicznego. Wykonawca deklaruje, że powstanie jeszcze w tym roku (zdjęcia, wideo)

W sąsiedztwie Celsy ?Huty Ostrowiec? trwa budowa nowej bazy operatora transportu publicznego. Inwestycję realizuje Gmina Ostrowiec Świętokrzyski w ramach projektu ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim. Stacja obsługi z warsztatami i wyposażeniem, myjnią, budynkiem administracyjnym, placem postojowym, manewrowym i zajezdnią, powstanie, jak deklaruje wykonawca jeszcze w tym roku.

? Pomimo zimy i nie najlepszej pogody trwają zaawansowane prace przy budowie nowej bazy MZK ? mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko podziękować wykonawcy za bardzo dobre tempo realizacji tej inwestycji. Od dnia przekazania terenu pod budowę bazy, wszystko rośnie w oczach.

Jak przyznaje prezydent Jarosław Górczyński, ta część miasta jest jedną z wielu, która zmienia swe oblicze.

– Przy ulicy Samsonowicza powstaną nowe, bardzo ładne obiekty za kwotę blisko 12 mln. zł. tworzące bazę, ale na tym nie koniec- mówi prezydent Jarosław Górczyński. W tej części miasta zmieni się sam układ komunikacyjny, bowiem projekt przewiduje bowiem podjętą w partnerstwie z Powiatem Ostrowieckim przebudowę ul.11 – go Listopada od ul. Samsonowicza do ul. Ogrodowej (z zatokami, buspasem, oświetleniem energooszczędnym, ścieżką rowerową i chodnikiem), budowę ścieżki rowerowej, chodnika i oświetlenia energooszczędnego w ramach rozbudowy i przebudowy ul.Samsonowicza wraz ze skrzyżowaniem (rondo), przebudowę odcinka ul. Samsonowicza do 1 ?szej bramy Huty Celsa Ostrowiec i nowej bazy operatora (buspas, ścieżka rowerowa, oświetlenie energooszczędne).

Z tempa prac przy budowie nowej bazy MZK zadowolony jest również przedstawiciel wykonawcy, właściciel firmy ?ADMA? Marian Macias.

? Obecnie budynek administracyjno ? biurowy jest prawie gotowy, to znaczy w stanie surowym otwartym. Niedawno rozpoczęliśmy prace przy drugim budynku czyli myjni, wykonaliśmy i zabetonowaliśmy kanał. Ponadto konstrukcja myjni jest już gotowa i czeka na montaż. Został wytyczony także teren pod największy budynek warsztatowy. Liczymy na sprzyjające warunki pogodowe, gdyż jak najszybciej chcemy zakończyć budowę wszystkich obiektów. Bardzo zależy nam na szybkim tempie, ponieważ materiały budowlane drożeją z dnia na dzień ? mówi Marian Macias, właściciel firmy ?Adma?.

W ramach realizacji projektu ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim? jednym z najbardziej oczekiwanych elementów jest zakup nowych autobusów w ramach zadania.

– Ten proces podzieliliśmy na trzy etapy ? mówi prezydent Jarosław Górczyński. W pierwszym z nich znalazł się zakup autobusów, ale nie chcemy od razu kupować całej liczby pojazdów zaplanowanych w projekcie. Rynek i ceny wyznaczą nam ostateczny scenariusz tego przedsięwzięcia. Nasze budżety, jako samorządowców są stałe, a niestety koszty musimy ponosić rosną z dnia na dzień. Liczę, że około czerwca winniśmy ogłosić pierwszy przetarg na autobusy.

Przypomnijmy, że w 2018 roku przygotowano i złożono pierwszy wniosek na realizację projektu ?Ekologiczny transport miejski w Ostrowcu Świętokrzyskim?. Projekt uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 ? 2020, a jego realizacja rozpoczęła się w tym samym roku. Natomiast w 2019 roku złożono kolejny ? na II etap. Celem projektów jest poprawa jakości powietrza na terenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski poprzez ograniczenie emisji pyłów i substancji szkodliwych do  atmosfery z transportu publicznego. Łączna wartość obu etapów to  47 095 043, 20 zł, przy dofinansowaniu w kwocie 34 248 542, 22 zł.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *