Giełdowy potentat bierze WKS

Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych grupa BOWIM nabyła nieruchomości Wytwórni Konstrukcji Stalowych ?OSTROWIEC? Sp. z o.o., będącego w upadłości likwidacyjnej zakładu w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Co ta transakcja oznacza dla funkcjonującej na tym majątku firmy Grant?
– Potwierdzamy, iż BOWIM SA w wyniku wybrania przez Syndyka Masy Upadłości i Radę Wierzycieli, a także zatwierdzenia przez SR w Kielcach naszej oferty jako najkorzystniejszej w przetargu na zakup majątku po WKS ?Ostrowiec? . z o.o. staliśmy się jego właścicielem – mówi dyrektor działu finansów i ubezpieczeń, pełnomocnik zarządu BOWIM SA, Aleksander Szram.
Trzeba wiedzieć, że grupa BOWIM jest jednym z głównych dystrybutorów stali na polskim rynku, obsługuje 3,5 tys. klientów z różnych branż, dostarczając 320 tys. ton stali rocznie. Poza podstawową działalnością, tj. handlem wyrobami hutniczymi, BOWIM prowadzi produkcję prefabrykatów zbrojeniowych dla budownictwa. Dysponuje nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi w Sosnowcu, Płocku i Gliwicach. Akcje spółki są od 2012 r. notowane na GPW. Jej skonsolidowane przychody sięgnęły 1,2 mld zł w 2020 r. BOWIM dość lakonicznie wypowiada się na temat swoich planów w Ostrowcu Świętokrzyskim.
– W obecnej chwili nie planujemy zmian w profilu działalności prowadzonym na terenie nabytego przez nas zakładu- mówi pełnomocnik zarządu spółki.
Jak udało nam się ustalić, firma nałożyła czynsz dzierżawny na ostrowiecki Grant, który funkcjonował na majątku upadłego WKS-u.

– Porozumieliśmy się już z nowym właścicielem WKS w sprawie czasowej dzierżawy obiektów WKS ? mówią prezesi grupy: Stanisław Bobkiewicz i Wojciech Cholewiński. ?Czy czynsz jest wysoki?- naszym zdaniem realny. Niewiele mniej płaciliśmy za wynajem obiektów syndykowi. W halach trwa produkcja, zakład funkcjonuje normalnie. Mamy sporo ważnych zamówień, m.in. przygotowujemy konstrukcję nowoczesnego dworca w Lublinie. To dla nas wiodąca obecnie inwestycja. Co kilka tygodni przyjeżdżają do nas przedstawiciele Lublina oraz firm Mostostal Kraków i Budimex Warszawa, bowiem ci znani w kraju wykonawcy przygotowują się do montażu konstrukcji nośnej dworca. Wszyscy podkreślają wysoką jakość wykonawstwa konstrukcji. Do tego zadania skierowaliśmy naszych najlepszych, doświadczonych pracowników.
Właściciele grupy, w skład której wchodzą cztery firmy: BC LDS, Hutnik, Grant i Instal nie ukrywają, że nadal ich celem jest kupno obiektów WKS i liczą, że w najbliższym czasie dojdzie do takiej transakcji. Po pozyskaniu tego obiektu, planują stworzyć tam bazę dla czterech swoich firm i przenieść do dawnej Wytwórni Konstrukcji Stalowych produkcję z innych miejsc, w pierwszym rzędzie montaż cystern paliwowych , gazowych i specjalnych. Zakład produkujący cysterny wynajmuje bowiem część pomieszczeń od innych firm zewnętrznych, a czynsz jest dla niego sporym obciążeniem
finansowym.
Jeśli Grupa Stanisława Bobkiewicza i Wojciecha Cholewińskiego kupi obiekt WKS, to firma Grant przeniesie tam całą swoją produkcję ze Starego Zakładu Huty, a duża, atrakcyjna dla inwestorów hala w dolnej części miasta, gdzie wykonywane są konstrukcje i urządzenia dla branży hutniczej, energetycznej i górnictwa, zostanie wystawiona na sprzedaż. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *