Sprawca niepoczytalny

Wieść o znalezieniu ciała młodego mężczyzny w trawie w pobliżu bloku przy ul. Polnej gruchnęła jak grom z jasnego nieba. Na miejscu zjawił się prokurator, policjanci, rozbito namiot dla kryminalistyków. Sprawca jest od dawna znany, ale nie można mu wymierzyć kary.

Pierwsze ustalenia
A fakty były takie: w dniu 19 lipca 2020 r., o godz. 10/45, w Ostrowcu Świętokrzyskim, w pobliżu kościoła przy ul. Polnej, spacerująca kobieta natknęła się na zwłoki młodego mężczyzny. W dniu 22 lipca 2020 r. Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim postawiła zarzuty zabójstwa i wniosek o tymczasowe aresztowanie dla podejrzanego Daniela K.
Zaraz po przestępstwie aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, podała, że martwy mężczyzna to 20-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego. Ani rzeczniczka Policji, ani Prokurator Rejonowy Cezary Skalmierski nie zgodzili się podać żadnych szczegółów ustaleń, które poczyniono na miejscu zdarzenia.
-Z relacji świadka wynikało, że odkrycia dokonał przypadkowo, będąc na spacerze, na nieużytkach znajdujących się pomiędzy ulicą Polną a Denkowską w Ostrowcu Świętokrzyskim ?powiedziała w dniu 22 lipca 2020 r. aspirant Ewelina Wrzesień. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci. Zebrane przez śledczych ślady wskazywały, że do śmierci, znalezionego między blokiem a kościołem ostrowczanina najprawdopodobniej ktoś się przyczynił.
Ostrowieccy kryminalni od razu przystąpili do działań i wykonali szereg czynności, które jeszcze tego samego dnia doprowadziły do zatrzymania trzech mężczyzn w wieku od 21 do 25 lat.
Zarzut zabójstwa
W dniu 22 lipca 2020 r. prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach podał, że Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim prowadzi śledztwo o sygn. PR 2 Ds. 162.2020 przeciwko 21-letniemu Danielowi K. podejrzanemu o zabójstwo 20-latka. Do zdarzenia doszło w nocy z 18 na 19 lipca br. w Ostrowcu Świętokrzyskim. 
-W oparciu o zgromadzony dotychczas materiał dowodowy w postaci m.in. wyników oględzin miejsca zdarzenia, wstępnych w yników sekcji zwłok, zeznań świadków, ustalono, iż Daniel K. zadał pokrzywdzonemu serię uderzeń pięściami i nogami w newralgiczne dla życia i zdrowia części ciała, tj. w głowę, szyję oraz klatkę piersiową, czym spowodował liczne obrażenia w postaci m.in. złamań kości i krwotoków, które skutkowały śmiercią pokrzywdzonego ?stwierdził prokurator Daniel Prokopowicz.
W dniu 21 lipca 2020 r. Daniela K. doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie prokurator przedstawił mu zarzut zabójstwa w zamiarze ewentualnym w warunkach recydywy, gdyż podejrzany odbywał już w przeszłości karę pozbawienia wolności za umyślne przestępstwo podobne przeciwko życiu i zdrowiu.
Przesłuchany w charakterze podejrzanego Daniel K. nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, złożył wyjaśnienia sprzeczne z ustalonym stanem faktycznym.
Z uwagi na okoliczności sprawy prokurator skierował w dniu 21 lipca 2020 r. do Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy. Pozostałe dwie osoby zatrzymane do sprawy zostały przesłuchane w charakterze świadków, a następnie zwolnione.
W śledztwie kompletowany będzie materiał dowodowy niezbędny do jednoznacznego ustalenia okoliczności sprawy. Podejrzanemu grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. Areszt dla podejrzanego W dniu 22 lipca 2020 r. Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zastosował wobec 21-letniego ostrowczanina środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Mężczyzna był podejrzany o zabójstwo 20-latka. Groziła mu kara dożywotniego pobawienia wolności. Zebrany przez stróżów prawa materiał dowodow y został przekazany prokuratorowi.
-Ostatecznie prokurator Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim przedstawił w dniu 21 lipca 2020 r. zarzut zabójstwa 21-latkowi ?potwierdza aspirant Ewelina Wrzesień. W dniu 22 lipca 2020 r. sąd przychylił się do wniosku prokuratora stosując wobec młodego ostrowczanina najsurowszy środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Sprawca ustalony
Jak ustalono w śledztwie, w dniu 18 lipca 2020 r. na pobliskiej łące młodzi ludzie świętowali osiemnaste urodziny jednego z kolegów. Na imprezie ?bawiło? się kilkanaście osób. Wśród nich był 20-latek, w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko mieniu oraz przeciwko życiu i zdrowiu (rozbój). To właśnie ten człowiek okazał się sprawcą zbrodni.
-Mężczyzna ten został poddany obserwacji sądowo ?psychiatrycznej – mówi prokurator Daniel Prokopowicz. Biegli stwierdzili, że w chwili zabójstwa był on niepoczytalny. W swojej opinii na poważne zaburzenia psychiczne, które motywowały i warunkowały popełnienie przez tego mężczyznę zarzucanego mu czynu.
Prokurator Daniel Prokopowicz mówi, że w toku postępowania, w związku z taką, a nie inną, opinią biegłych, prokurator złożył wniosek o umorzenie postępowania. Ponieważ z opinii biegłych wynikało również, że podejrzany może w przyszłości popełnić podobny czyn, gdyby znalazł się na wolności, prokurator zwrócił się do sądu o umieszczenie go w zamkniętym zakładzie leczniczym, a także o wdrożenie w stosunku do niego terapii leczniczej.
W tej sytuacji podejrzany nie trafił do więzienia, lecz został skierowany na leczenie do szpitala psychiatrycznego. 
Niepoczytalność
Polskie prawo karne (Rozdział II KK) przewiduje szereg wyłączeń odpowiedzialności karnej. Według art. 31 par. 1 kodeksu karnego, nie popełnia przestępstwa, kto, z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych, nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem. Jeżeli (par. 2) w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, to sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. Przepisów par. 1 i 2 nie stosuje się, gdy sprawca wprawił się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć (par. 3). Inne przyczyny wyłączenia odpowiedzialności karnej to: działanie w obronie koniecznej (art. 25 kk), działanie w stanie wyższej konieczności (art. 26 kk), eksperyment medyczny (art. 27kk), usprawiedliwiony błąd co do okoliczności stanowiącej znamię czynu zabronionego (art. 28 kk), okoliczność wyłączająca bezprawność albo winę; jeżeli błąd sprawcy jest nieusprawiedliwiony
(art. 29 kk) czy usprawiedliwiona nieświadomość bezprawności czynu (art. 30 kk).
Czy to już koniec?
Prokurator Daniel Prokopowicz dodaje, że ostateczne orzeczenie sądu, kończące postępowanie w tej sprawie, zapadło w czerwcu 2021 r.

-Na etapie śledztwa rodzina nie podważała opinii biegłych -podkreśla. Czy znajdą się nowe dowody, które dawałyby szansę na wznowienie postępowania sądowego (art. 540 kpk) ? na razie nie wiadomo. 

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Sprawca niepoczytalny

  • 16 września 2021 at 16:19
    Permalink

    Niepoczytalny lub niedorozwinięty jest system który takie orzeka wyroki w sprawie morderstwa. Szkoda rodziny ofiary która pewnie czuje niemoc w stosunku do „wymiaru sprawiedliwosci” i jakże wielce nieomylnej temidy. Lepiej zgarnąć 10 posiadaczy tej marychy i ich osadzić wedle wielmożnego prawa niż jednego mordercę.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *