Oświetlenie w sypialni ? zadbaj o swój nastrój

Projektując sypialnie, zastanawiasz się, czy żyrandol będzie odpowiedni? A może kinkiet sprawdzi się lepiej? Gdzie umieścić lampkę nocną? Ważne są również dodatki, które podkreślą światło i nadadzą mu odpowiedniego charakteru. Elementy wyposażenia, listwa styropianowa ścienna lub sufitowa, kolorowa tapeta czy obrazy. Te wszystkie elementy wpłyną na sposób rozchodzenia się światła w pomieszczeniu. W niniejszym artykule znajdziesz kilka porad w doborze oświetlenia do twojej sypialni.

Lampy sufitowe w sypialni ? najbardziej klasyczny wybór

Gdy wstajesz rano, światło w sypialni powinno być jasne i dość mocne. Ma cię pobudzić do działania  i przygotować do nadchodzącego dnia. Wieczorem oświetlenie powinno stwarzać nastrój, być łagodne i wyciszające. 

Wielkość pomieszczenia i wysokość, na której znajduje się sufit, mają kluczowe znaczenie przy wyborze wielkości i ilości lamp sufitowych. Wnętrze z niskim sufitem będzie mało funkcjonalne, gdy powiesisz długi żyrandol. Zwłaszcza gdy większość domowników to wysokie osoby. Jeżeli zdecydujesz się na żyrandol, rozważ czy zachowasz odpowiednie proporcje pomieszczenia. 

Jeżeli masz niewielką sypialnię postaw lepiej na lampy mocowane do sufitu, których długość jest nie większa niż 30 cm. To czy będzie to jedna, czy więcej lamp zależy od ciebie. Przy jednej otrzymasz oświetlenie punktowe. Większa ilość lamp stworzy wrażenie światła rozproszonego. W lampie sufitowej warto zamontować żarówkę pozwalającą na regulację natężenia światła. Dzięki temu stworzysz odpowiedni nastrój wieczorem, a rano będzie widno.

Kinkiety -sprawdzone rozwiązanie w sypialni

W sypialni sprawdza się montowanie wielu źródeł światła na różnych wysokościach. Dzięki temu każde źródło światła może mieć różną moc i natężenie. Światło z kilku źródeł stworzy rozproszone światło. Kinkiety sprawdzą się, gdy zamontujesz je w pobliżu łóżka. Ich punktowe oświetlenie przydaje się w momencie, gdy dzielisz z kimś sypialnie. Ty możesz w spokoju czytać książkę, która jest doskonale oświetlona, a druga osoba ma dobre warunki do spania. Stylowe kinkiety będą też elementem dekoracyjnym sypialni. Zamontowane w jego pobliżu elementy sztukaterii jak listwa styropianowa ścienna dodadzą sypialni dodatkowe, atrakcyjne i nastrojowe efekty świetlne.

Lampy podłogowe ? też sprawdzą się w sypialni

Lampa podłogowa jest jednym z rodzajów oświetlenia sypialni, o którym nie myślimy od razu. Jednak umieszczenie lampy w rogu sypialni przy stoliku lub krześle ewentualnie obok toaletki może okazać się skutecznym sposobem oświetlenia sypialni.

Lampy stojące, tak jak każdy rodzaj oświetlenia możesz wybrać w dowolnym stylu od klasycznego do nowoczesnego, od lamp chromowanych po mosiądz. Mogą to być lampy spokojne, minimalistyczne i bogato zdobione. Do sypialni najlepiej wybrać  delikatniejsze lampy, aby w pomieszczeniu uzyskać subtelne, a nie efekciarskie rezultaty. Oświetlenie powinno służyć do powolnego usypiania lub wybudzania, dlatego ważne jest, aby światło i styl lampy wpisywał się w tą koncepcję.

To tylko kilka przykładów oświetlenia sypialni. Ważne jest, abyś dobrał je do charakteru pomieszczenia i twoich oczekiwań. Wtedy na pewno wstawało i budziło będzie ci się przyjemnie.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *