Polskie produkty i dobra kuchnia w PSP w Bałtowie (zdjęcia)

Od niedawna pełnowartościowe, zdrowe posiłki dla uczniów przygotowuje  kuchnia w Publicznej Szkole Podstawowej w Bałtowie, które trafiają wprost do nowej, pięknej stołówki.  To efekt realizowanego przez samorząd gminy Bałtów zadania, dofinansowanego z rządowego programu ?Posiłek w szkole i w domu na lata 2019 -2023?.

Tuż przed południem w szkole odbyło się uroczyste otwarcie obiektu. Jego wartość to 137 tysięcy złotych, z czego 80 tysięcy wyniosło dofinansowanie. Dzięki temu uczniowie szkoły mogą korzystać w szkolnej stołówce, z  gorących, świeżych obiadów, przygotowanych  na miejscu, w szkolnej kuchni. W uroczystości uczestniczyli ? gospodarze wójt gminy Bałtów, Hubert Żądło oraz dyrektor szkoły Lidia Pastuszka, a także zaproszeni goście ? senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, Świętokrzyski Kurator Oświaty, Kazimierz Mądzik z wizytatorami, radni Rady Gminy z wiceprzewodniczącą Anną Mroczek, a także nauczyciele, rodzice i przede wszystkim uczniowie szkoły.

-Na początku kadencji zaznaczyłem sobie mapę, co powinno powstać na terenie gminy Bałtów. Po roku funkcjonowania razem z nową Radą Gminy, udaje nam się te zadania sukcesywnie wdrażać. Jednym z punktów tej mapy była stołówka szkolna. Wniosek składaliśmy do kuratorium  dwa razy. W pierwszym naborze nie otrzymaliśmy dofinansowania. Za drugim razem udało nam się pozyskać środki. Otrzymaliśmy 80 tysięcy. Dołożyliśmy znacznie więcej niż było to przewidywane, ale dlatego, że  chcieliśmy, aby była to stołówka z prawdziwego zdarzenia, kuchnia z nowoczesnym wyposażeniem, aby posiłki przygotowywane dla uczniów były smaczne i zdrowe. Stołówka szkolna jest przykładem tego, że każde pieniądze, które trafiają do gminy Bałtów są dobrze zainwestowane i rozdysponowane. Dziękuję za wsparcie w pozyskaniu tych środków parlamentarzystom: senatorowi Jarosławowi Rusieckiemu, posłom Andrzejowi Kryjowi i Agacie Wojtyszek, świętokrzyskiemu kuratorowi Kazimierzowi Mądzikowi oraz wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej szkolnej stołówki -mówił wójt gminy Hubert Żądło.

 Podziękowania odebrali także nauczyciele  za artystyczne ozdobienie wnętrza stołówki, nawiązującego do polskiej, zdrowej kuchni. Młodzież szkolna tematycznym programem artystycznym wprowadziła uczestników w tajniki kunsztu kulinarnego. Co jest niewątpliwie domeną naczelnej kucharki pani Krystyny Niciejewskiej, która pracowała przed laty w tej kuchni, jeszcze za czasów istnienie tu technikum rolniczego.  Zaproszeni gości mogli zajrzeć do jej królestwa. Obecni parlamentarzyści podkreślali znaczenie współpracy z lokalnym samorządem, służącej  rozwojowi gminy Bałtów.

Kuchnia codziennie przygotowuje 200 posiłków. Nad ich wartością, zgodną z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia oraz całą piramidą zdrowego żywienia w szkole czuwa pani intendentka Marlena Łasicka ? Szymczyk. Jak mówi część uczniów  najsmaczniejsze są kotleciki rybne i zupa ogórkowa.  Inni wolą spaghetti i kopytka. Swoich miłośników ma także zupa pomidorowa. Wszyscy chętnie wyliczają, co im smakuje najlepiej w nowej, szkolnej stołówce.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *