Odpady budowlane – jakie z nich podlegają recyklingowi?

O odpowiedzialnym gospodarowaniu nie można mówić w pełni bez kwestii recyklingowania śmieci z budowy, czyli bez odzysku surowców wtórnych z odpadów budowlano-remontowych. Najszerzej o recyklingu mówi się w kontekście obowiązkowej segregacji śmieci komunalnych. Jednak odpady budowlane również podlegają proekologicznemu odzysku surowców. Jakie śmieci z placu budowy można zatem recyklingować?

Czysty gruz

W fachowej nomenklaturze czysty gruz to taki rodzaj odpadów z budowy, który ma ściśle określony skład, w który wchodzi beton, cegły, kamienie, piasek i niewielki ilości ceramiki. Taki gruz ma największą wartość jeśli chodzi o skuteczne odzyskiwanie surowców wtórnych. Jeśli prowadzona jest budowa, rozbudowa, budynki są rozbierane lub wyburzane, to czysty gruz, który jest generowany podczas takich prac, może stać się, po jego oczyszczeniu, przerobiony na materiał budulcowy o szerokim zastosowaniu. Z czystego gruzu powstaje kruszywo budowlane. W zależności od tego, jak drobno jest rozdrobnione, powstające kruszywo może być zarówno grubej, jak i drobnej frakcji. Firmy wyspecjalizowane w wywozie śmieci nierzadko posiadają własne parki maszynowe, gdzie przetwarzają gruz na dobrej jakości kruszywo budowlane. 

Przykłady czystego gruzu, czyli elementów, których recykling jest niezwykle efektywny:

  • Skute fundamenty betonowe
  • Betonowe fragmenty schodów
  • Odłamki betonu ze ścian
  • Cegły czerwone
  • Cegły typu dziurawka
  • Elementy chodnika (betonowe płyty chodnikowe, kostka brukowa, krawężniki)
  • Płytki (gresowe, glazurowe)
  • Armatura łazienkowa (porcelanowa)
  • Elementy z granitu i marmuru
  • Kamienie ozdobne i polne
  • Piasek naturalny

Bardzo ważne jest, aby kontener na gruz czysty nie zawierał żadnych innych śmieci, ponieważ późniejsze odzyskiwanie surowców będzie wtedy utrudnione. 

Zmieszany gruz

W przypadku gruzu zmieszanego, w jego skład wchodzą, oprócz czystego gruzu, również inne określone odpady, które mogą być recyklingowane, choć tutaj już ten proces jest nieco bardziej skomplikowany. Recykling tych odpadów wymaga większego nakładu pracy i nieco zmodyfikowanej technologii. Gruz zmieszany, który można poddawać procesom recyklingu, zawiera takie elementy jak na przykład:

  • odpady z gipsu
  • suporeks (tzw. beton komórkowy)
  • cegły pustaki
  • cegły szlakowe
  • płyty kartonowo-gipsowe

Zamawiając kontener, a następnie wywóz odpadów, które są gruzem zmieszanym, proces ten jest taki sam, jak w przypadku czystego gruzu. Trzeba jednak doprecyzować, że chodzi o kontener na budowlane odpady zmieszane. 

Pozostałe śmieci

Na placu budowy oprócz czystego gruzu i gruzu zmieszanego są również takie odpady, które wymykają się definicji tych dwóch kategorii. Kontener na odpady budowlane nierzadko pełen jest takich śmieci jak siatka montażowa, styropian, wełna mineralna, odzież robocza, puste blaszane puszki po farbach, wiadra, butelki, słoiki, opakowania po chemii budowlanej, np. worki po cemencie. Podczas remontów zaś dochodzą do tego takie odpady jak boazeria, wykładziny, folie malarskie, a nawet odpady wielkogabarytowe. Recyklingowanie takich odpadów nie jest niemożliwe, trwa jednak znacznie dłużej i wymaga największych nakładów pracy. Przykładowo, styropian powinien być oczyszczony, a następnie poddawany jest najczęściej procesowi topnienia w odpowiednio zaprojektowanych urządzeniach. W wyniku tego procesu powstaje granulat lub płynna masa, która dopiero wówczas może być odpowiednio formowana w nowe produkty, takie jak bloki styropianowe. Wszystko to jest bardziej skomplikowane niż proces powstawania kruszywa budowlanego z czystego gruzu. 

Dobre firmy świadczące wywóz gruzu, jak gruz-alibaba.pl są w stanie wynająć zarówno pojemnik na odpady będące czystym gruzem, jak i inne odpady budowlane, a nawet pojemniki na odpady zielone. Dbanie o właściwe wywożenie śmieci z placów budowy oraz wspieranie działań recyklingowych to ważne kroki w kierunku bardziej zrównoważonego budownictwa.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *