Miasto zaprasza do konsultacji społecznych w sprawie Koncepcji Zagospodarowania  Ośrodka Gutwin

Wiceprezydent Artur Łakomiec, naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju Dominik Smoliński, a także dyrektor MOSiR Piotr Węglewicz zaprezentowali w dniu 25 lipca 2023 r. podczas konferencji prasowej nowatorska Koncepcję Zagospodarowania  Ośrodka Gutwin. Ogólna wartość inwestycji może przekroczyć 20 -50 milionów złotych. Środki na ten cel będą pochodziły z funduszy unijnych oraz innych zewnętrznych, z puli przeznaczonej wyłącznie na rozwój turystyki w naszym mieście.

-Zależy nam bardzo, aby jak najwięcej ostrowczan wzięło udział w konsultacjach społecznych –mówi wiceprezydent Artur Łakomiec. Chcemy poznać opinię mieszkańców oraz ich wyobrażenia, jak powinien wyglądać ten ośrodek po przebudowie, która potrwa od 2 do 4 lat. Do Państwa dyspozycji jest ankieta na stronie: https://konsultacje.um.pl

Naczelnik Dominika Smoliński powiedział, że środki na tę inwestycję będą pochodziły z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Natomiast konsultacje – zgodnie z uchwałą Rady Miasta – muszą potrwać co najmniej dziesięć dni i być poprzedzone siedem dni wcześniej ogłoszeniem w Biuletynie .Informacyjnym o zamiarze ich przeprowadzenia. Docelowa dokumentacja, związana z tym projektem, zostanie opracowana dopiero po zakończeniu konsultacji.

Wniosek do Zarządu Województwa o środki finansowe na ten projekt miasto Ostrowiec Świętokrzyski, jako lider Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, wraz szesnastoma innymi gminami województwa będzie składało w tym lub na początku przyszłego roku. W sumie do pozyskania jest ponad 130 milionów złotych. Część zadań, obejmujących ten projekt, może zostać sfinansowana z innych funduszy zewnętrznych.

Dyrektor Piotr Węglewicz podkreślił, że cała koncepcji będzie realizowana wyłącznie na terenach pozostających w dyspozycji miasta.

Weź udział w ankiecie -„Koncepcje zagospodarowania ośrodka Gutwin”

Inwestycja może obejmować: prace rozbiórkowe obiektów należących do MOSiR, nawierzchni utwardzonych oraz elementów infrastruktury technicznej; demontaż elementów małej architektury i oświetlenia; przebudowę – częściowe zabudowanie istniejących rowów odwadniających i budowę szczelnej instalacji odwadniającej; budowę obiektu głównego ośrodka Gutwin z przeznaczeniem na funkcje centrum edukacji ekologicznej ze strefą restauracyjną, pomieszczenia biurowe, magazynowe i warsztatowe wraz z niezbędną infrastrukturą dla obsługi ruchu turystycznego; budowę wieży widokowej wraz z tyrolkami i ściankami wspinaczkowymi (wewnętrzną i zewnętrzną) oraz niezbędną infrastrukturą; budowę obiektu strzelnicy modułowej wraz z niezbędną infrastrukturą; budowę nabrzeża utwardzonego wraz z pomostami do poruszania się nad wodą; budowę pawilonu sprzedaży sezonowej na wyspie wraz z niezbędną infrastrukturą; budowę pawilonu do obsługi boisk i lodowiska wraz z niezbędną infrastrukturą; budowę miejsc parkingowych dla rowerów, w tym dostawę i montaż stojaków rowerowych i miejsc napraw rowerów; budowę miejsc parkingowych dla samochodów, w tym rozbudowę istniejącego parkingu oraz realizację nowych przestrzeni przeznaczonych do parkowania samochodów; budowę mineralnych ciągów pieszych; budowę nawierzchni piaskowych i bezpiecznych na placach zabaw i siłowniach; budowę nawierzchni drewnopodobnych; budowę schodów i pochylni terenowych; rewitalizację powierzchniowych zbiorników wodnych; budowę wewnętrznej sieci zasilania i montaż oświetlenia zewnętrznego; budowę wiat z panelami fotowoltaicznymi; dostawę i montaż małej architektury (kosze, ławki, leżaki, stojaki na rowery, wiaty, grille itp); budowę placów zabaw (wykorzystanie istniejących urządzeń zabawowych i projekt nowych); budowę ścieżek przyrodniczych – edukacyjnych we frontowej części działki; budowę ścieżek przyrodniczych, strefy relaksu w części zachodniej; budowę ścieżek biegowo – spacerowych na terenie ośrodka; budowę boisk wielofunkcyjnych oraz siłowni plenerowej; dostawę i montaż tablic informacyjnych; nasadzenia zieleni miejskiej; budowę zielono – niebieskiej infrastruktury; budowę atrakcji całorocznych – boiska wielofunkcyjnego z możliwością realizowania lodowiska w sezonie zimowym, budowa ścianki wspinaczkowej wewnętrznej, budowa domków glampingowych na drzewach; likwidacja inwazyjnych gatunków roślin; usunięcie (w ostateczności, po uzyskaniu wymaganych zezwoleń) drzew i krzewów kolidujących z przebiegiem ciągów kołowych, pieszych i rowerowych; budowę drogi od strony zachodniej, z miejscami parkingowymi, chodnikiem i ścieżką rowerową.

Biorąc pod uwagę przeprowadzone analizy oraz możliwości ośrodka, proponuje się podzielić teren inwestycji na 5 stref:

Strefa A – strefa wejściowa obejmuje teren od wjazdu na działkę do linii zbiornika. Stanowi część reprezentacyjną, z najważniejszymi obiektami i dużą strefą z placami zabaw. Obszar zadrzewiony w strefie wejściowej postanowiono zachować w jak najbardziej naturalnej formie, tak by tworzył delikatny bufor między otaczającym lasem a ośrodkiem. Poprowadzone ścieżki leśne z wyniesionych lekko nad ziemię, drewnianych pomostów, meandrują między drzewami. W tej strefie postawiona na relaks, dendroterapię i energoterapię. Wśród drzew znajdzie się także kilka „drzewo – instalacji” dla dzieci, jak ścieżka zdrowia, czy tor przeszkód, a także zespół „domków na drzewie” – forma glampingu – z możliwością wynajmu. Strefa obejmuje: główne wejście/ wjazd na działkę; główny parking dla samochodów osobowych na ok. 155 aut; dodatkowy parking dla samochodów osobowych na ok. 29 aut (wzdłuż ul. Gościniec); parking dla rowerów; miejsce naprawy rowerów; wodopój dla ludzi i zwierząt;  place zabaw, w tym place dla niepełnosprawnych; drogę serwisową dostępną tylko dla pojazdów obsługi ośrodka (kontrola dostępu) wzdłuż południowej granicy opracowania); drogę serwisową dostępną tylko dla pojazdów obsługi ośrodka (kontrola dostępu) biegnąca równolegle do głównego ciągu pieszego i zakończona placem z ok. 5 miejscami postojowymi dla pracowników i dostaw na zapleczu budynku głównego; ścieżki edukacyjno – przyrodnicze w części północno – wschodniej, (w tzw. „lesie olchowym”), swobodnie meandrującej między istniejącym drzewostanem; atrakcje w formie torów przeszkód, kładek, tablic edukacyjnych w obrębie ścieżek edukacyjno – przyrodniczych; miejsca relaksu i medytacji w formie siatek rozciągniętych między drzewami, dostępnych ze ścieżek edukacyjno- przyrodniczych; 5 domków na drzewach, dostępnych ze ścieżek edukacyjno – przyrodniczych; budynek strzelnicy; budynek główny; wieżę widokową ze ścianką wspinaczkową zewnętrzną i wewnętrzną (przeznaczoną do korzystania przez cały rok) i dwoma tyrolkami zainstalowanymi na dwóch poziomach wieży i „lądującymi” na wyspie; tarasy biegowe na nabrzeżu zbiorników; ciągi piesze i ścieżki biegowe.

Strefa B – strefa wypoczynku oraz „Wyspa skarbów” obejmuje zbiorniki retencyjne wraz z wyspą i stanowi główne miejsce wypoczynku w sezonie letnim. Spójnie nawiązuje do ogólnego założenia urbanistycznego obszaru. Wyspa połączona jest z brzegami za pomocą dwóch mostów. Naokoło zbiorników biegną ścieżki spacerowo – biegowe wyposażone w znaczniki odległości dla wszystkich uprawiających dyscypliny biegowe. Pomosty na brzegu wyspy w formie schodów i tarasów drewnopodobnych w prosty i praktyczny sposób zmieniają charakter nabrzeża nadając mu funkcję strefy wypoczynku. Funkcję na wyspie dopełnia pawilon z małą gastronomią i zapleczem sanitarnym dla użytkowników oraz plac zabaw dla dzieci w formie pirackiej „wyspy skarbów”. Nad placem zabaw góruje wrak pirackiego statku dopełniony atrakcjami w formie wodnego placu zabaw dla najmłodszych. Druga część wyspy przeznaczona jest na obszerną plażę miejską z zewnętrznymi natryskami i przebieralniami. Strefa obejmuje: dwa zbiorniki retencyjne w tym: jeden znajdujący się po stronie wschodniej sąsiadujący ze strefą wejściową w formie zbiornika przeznaczonego na funkcję kąpielową; drugi znajdujący się po stronie zachodniej i sąsiadujący ze strefą aktywności w formie zbiornika przeznaczonego na funkcję biologicznego uzdatniania wody; ciągi piesze i ścieżki spacerowo –  biegowe z miejscami do siedzenia. pomosty stałe i „pływające” do wodowania sprzętów pływających; sauna mobilna na nabrzeżu; plaża z prysznicami i przebieralniami; pawilon sezonowy, gastronomiczny z toaletami dla użytkowników, w tym toaletą dla osób niepełnosprawnych i pomieszczeniem „matki z dzieckiem”; miejsca postojowe dla rowerów; wodopój dla ludzi i zwierząt; plac zabaw w formie statku pirackiego; plac zabaw z wodnymi zabawkami; “lądowisko” dla dwóch tyrolek startujących z wieży widokowej; leżaki i hamaki; zagospodarowane nabrzeże przeznaczone do wypoczynku z możliwością zejścia do wody; przystań z pomostem pływającym.

Strefa C – strefa aktywności obejmuje obecne miejsce boisk i nabrzeże wschodniego zbiornika, niejako zamyka część aktywną obszaru. Przy boiskach zaprojektowano również miejsca piknikowe i grillowe, siłownię miejską i budynek zaplecza dla sprzętu oraz jako pawilon sezonowy na potrzeby lodowiska. Strefa obejmuje: pawilon sezonowy przeznaczony na potrzeby lodowiska, z garażem na rolbę i pomieszczeniem przeznaczonym na wypożyczalnię łyżew, a poza sezonem zimowym jako magazyn na wyposażenie technologiczne lodowiska; boiska wielofunkcyjne (boisko do piłki nożnej, kort do tenisa, dwa boiska do koszykówki), w zimie funkcjonujące jako lodowisko przenośne; dwa boiska do siatkówki plażowej; siłownia miejska (kalistenika); wyznaczone miejsca do grillowania, palenia ognisk i na pikniki wraz z zadaszonym miejscem do biesiadowania; wodopój dla ludzi i zwierząt;  parking rowerowy.

Strefa D – strefa relaksu (tzw. plaża). Ostatnią część zagospodarowania – stanowi trzeci zbiornik będący podmokłym zadrzewionym terenem. Nad podmokłym obszarem poprowadzono ciągi piesze w formie pomostów z platformami do wypoczynku połączonego z edukacją ekologiczną. Pomosty płynnie łączą się ze ścieżkami zewnętrznymi, które stanowią kontynuację głównego ciągu spacerowo – biegowego okalającego zbiorniki. Głównym przeznaczeniem strefy jest edukacja i relaks. Strefa obejmuje: ciągi kładek pieszych, przecinających niezagospodarowany zbiornik; tarasy na skrzyżowaniach kładek, z miejscami do lekcji plenerowych i medytacji; ścieżka pieszo – biegowo – rowerowa o nawierzchni mineralnej jako kontynuacja głównego ciągu spacerowo – biegowego; parking rowerowy; ścieżka edukacji ekologicznej.

Strefa E – trasa – czyli ścieżka pieszo – biegowo – rowerowa, poprowadzona dookoła obszaru opracowania.  Ścieżka o zmiennej nawierzchni, podzielona na oznakowane odcinki. Oznaczona poprzez słupki i informacje w nawierzchni o przemierzonych dystansach. Trasa funkcjonująca jako pętla, przy wliczeniu ciągu wzdłuż ulicy Gościniec.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *