81.rocznica likwidacji ostrowieckiego getta

11 i 12 października  1942 roku wpisały się w tragiczne karty historii Ostrowca Świętokrzyskiego. W dwa dni miasto straciło około 1/3 mieszkańców społeczności żydowskiej, którzy zostali wywiezieni do obozów koncentracyjnych. „Akcja Reinhardt”, czyli ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej w Ostrowcu rozpoczęła się już w kwietniu 1942 roku. Wtedy to 36 osób, przedstawicieli żydowskiej elity, zostało zabite, a 72 wywieziono do obozu w Auschwitz. 11 i 12 października 1942 roku zlikwidowano getto, które zamieszkiwało kilkanaście tysięcy Żydów. Rynek był sceną koszmarnych zdarzeń. Około 10 000 ludzi zostało tu wówczas zgromadzonych i sterroryzowanych. Część z nich, około 1000, zginęła na miejscu, a pozostali zostali wysłani na śmierć do Treblinki.

Dziś od tamtych wydarzeń mija 81 lat. Pamiętają o tym nie tylko potomkowie ostrowieckich Żydów, ale także władze samorządowe miasta i powiatu ostrowieckiego. Przed południem przewodniczący Rady Powiatu Mariusz Pasternak, członek zarządu powiatu Agnieszka Rogalińska oraz wiceprezydent miasta Artur Łakomiec, z przewodniczącą Rady Miasta Ireną Rendudą – Dudek i wiceprzewodnicząca Martą Woźnicką – Kuzdak, przy obelisku upamiętniającym wydarzenia, w hołdzie ostrowieckim Żydom, złożyli wiązanki kwiatów.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “81.rocznica likwidacji ostrowieckiego getta

  • 14/10/2023 at 12:40
    Permalink

    Drogie władze samorządowe miasta i powiatu ostrowieckiego! Nie będę się rozpisywał, tylko walę prosto z mostu: wyglądacie na tych zdjęciach jak obywatele prosto z ulicy robiący właśnie zakupy w Lidlu lub w Biedronce albo idziecie prosto z targowicy. Pęłnicie jako śmietanka i elita ostowieckiej społeczności wybitne role na urzędzie i w samorządzie i tak przychodzicie ubrani do pracy? Chyba jakis dress code powinien was obowiązywać, co? Nie twierdzę, że powinien to być stricte „black tie” dress code, ale biznesowy styl już TAK. Jak nie wiecie jak to wygląda, albo ciekawi jesteście jak powinien poważny urzędnik przychodzić ubrany do pracy, to poszukajcie w sieci. -Jakie szkoły konczyliście i kiedy, że was tego nie nauczono?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *