Postępowanie układowe – pomoc dla zadłużonych firm

Małe przedsiębiorstwa, które zmagają się z problemami finansowymi, potrzebują sprawdzonych rozwiązań, które pozwolą im uniknąć bankructwa i zamknięcia działalności. Jedną z możliwości jest postępowanie układowe — efektywna metoda restrukturyzacji zadłużenia. Na czym dokładnie polega i jak przebiega ten proces? Wyjaśniamy!

Definicja postępowania układowego

Postępowanie układowe to rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego, które daje przedsiębiorstwom szansę na redukcję zadłużenia i ochronę przed egzekucją komorniczą. Restrukturyzacji podlegają zobowiązania bankowe i pozabankowe (wyjątkiem są zobowiązania zabezpieczone rzeczowo, np. hipoteką). Umorzeniu nie podlegają także zobowiązania publicznoprawne (np. niezapłacone podatki, składki ZUS).

W przypadku postępowania układowego niezbędne jest przyjęcie układu przez wierzycieli, którzy mają łącznie 2/3 sumy wierzytelności. To znaczy, że postępowanie układowe może zostać zawarte nawet w sytuacji, gdy nie wszyscy wierzyciele głosowali za zawarciem układu (wierzyciele, którzy byli przeciw, muszą jednak zostać zaspokojeni w nie mniejszym stopniu, jak gdyby doszło do postępowania upadłościowego).

Postępowanie układowe to rozwiązanie dla firm, które są zagrożone niewypłacalnością. Należy jednak pamiętać, że polskie prawo przewiduje aż cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych. Oprócz postępowania układowego są to także: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postępowanie układowe, a także postępowanie sanacyjne. Wybór konkretnego rozwiązania wymaga szczegółowego zbadania sytuacji finansowej i prawnej przedsiębiorstwa. Dopiero po przeprowadzeniu skrupulatnej analizy można dobrać metodę restrukturyzacji do indywidualnych potrzeb danej organizacji.

Jak przebiega postępowanie układowe?

Przebieg postępowania układowego reguluje Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne. Procedura postępowania układowego składa się z kilku kroków, które obejmują:

  • Przygotowanie wstępnego planu restrukturyzacyjnego — tutaj opracowywany jest wstępny plan zmian mający na celu redukcję zadłużenia.
  • Otwarcie postępowania i zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym — następuje formalne rozpoczęcie procedury oraz podpisanie umowy z ekspertem ds. restrukturyzacji.
  • Negocjacje z wierzycielami oraz głosowanie — na tym etapie prowadzone są rozmowy z wierzycielami w celu uzgodnienia warunków układu oraz przeprowadzenie zostaje głosowanie nad daną propozycją.
  • Złożenie wniosku o zatwierdzenie układu — przedsiębiorca składa wniosek do sądu o zatwierdzenie opracowanego układu.
  • Wydanie postanowienia o zatwierdzeniu układu przez sąd — na końcu sąd podejmuje decyzję odnośnie do zatwierdzenia zaproponowanego układu restrukturyzacyjnego.

Jak uzyskać pomoc w restrukturyzacji firmy w przypadku niewypłacalności przedsiębiorcy?

Postępowanie układowe to jeden ze sposobów na uniknięcie zamknięcia działalności, realizujący politykę „nowej szansy”. Zadłużona firma może uzyskać pomoc np. w kancelarii finansowej. Dzięki profesjonalnemu wsparciu przedsiębiorstwa będące na skraju bankructwa mają szansę na wyjście z długów i osiągnięcie stabilizacji finansowej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *