Daniel Surowiec srebrnym, a Aleksandra Szczodrak brązową medalistką Młodzieżowych Mistrzostw Polski

Nasz klub dorzucił do swej bogatej kolekcji kolejne medale mistrzostw Polski. Z Grudziądza, gdzie odbywały się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Mężczyzn i Kobiet, Daniel Surowiec przywiózł do Ostrowca srebrny, a Aleksandra Szczodrak brązowy medal.

Daniel Surowiec w wadze do 52 kg świetnie boksował. W swej walce ćwierćfinałowej wygrał przez poddanie w 2 rundzie z Dawidem Krawcem z Olimpu Szczecin. W półfinale pokonał przez RSC w 3 rundzie Mateusza Pawlaka z Prosny Kalisz. Daniel, mający już na koncie dwa tytuły młodzieżowego wicemistrza Polski stanął więc w finale z nadzieją na zdobycie  wreszcie krążka z najcenniejszego kruszca. Dotychczas na drodze do złota stawali mu tak uznani zawodnicy, jak Dawid Mospinek, czy Jakub Słomiński. W sobotę Daniel walczył dzielnie, ale sędziowie uznali, że walkę wygrał 5:0 jego rywal, Dawid Tomczak z Polonii Leszno.

Z bardzo dobrej strony pokazała się Aleksandra Szczodrak, startująca w wadze do 57 kg. Ola najpierw w eliminacjach pokonała Natalię Zawalińską z Olimpu Szczecin, a w ćwierćfinale Kingę Kawkę z Boxing Team Chojnice. Obie walki wygrała pewnie na punkty 3:0. Mając już brązowy medal w kieszeni w półfinale uległa 0:5 Żaklinie Kociołek z RKS Łódź.

-Medal Oli to efekt jest pełnej pasji i systematycznej pracy na treningach ? podkreśla sternik naszego ostrowieckiego pięściarstwa, Łukasz Dybiec.

Mistrzostwa w Grudziądzu były niezwykłe dla Alberta Orła. Rok temu w wadze do 56 kg został brązowym medalistą. Jak wiadomo, obecnie występuje w wyższej kategorii wagowej do 63 kg. Wielka szkoda, że nasz pięściarz nie został rozstawiony w turnieju mistrzowskim. Dlaczego? Otóż, w eliminacjach trafił na ubiegłorocznego wicemistrza Polski w tej kategorii wagowej, Dominika Polaka z Sako Gdańsk. Wygrał stosunkiem głosów 2:1. W ćwierćfinale natomiast trafił na mistrza Polski, Damiana Durkacza.  Podopieczny trenera Wojciecha Surowca musiał uznać jego wyższość, przegrywając 0:3.

-Przegrałem z bardzo doświadczonym zawodnikiem, który ma na swoim koncie 9 tytułów mistrza Polski i aktualnie przygotowuje się do turnieju eliminacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Tokio ? mówi Albert. -Starałem się boksować na wysokim poziomie, ale przegrałem na punkty. Bardzo boli, że w 2 rundzie dostałem dwa ostrzeżenia za wychylanie głowy przed przednią nogę, co w boksie jest niedopuszczalne. Wiem więc nad czym muszę popracować, aby uniknąć takich sytuacji w przeszłości. Mimo wszystko start w tych mistrzostwach zaliczam do udanych, ponieważ zdobyłem bardzo cenne doświadczenie. W przyszłości dam z siebie jeszcze więcej. Mam nadzieję, że jeszcze będę miał szansę się wykazać, tymczasem zabieram się do pracy i rozpoczynam przygotowania do Mistrzostw Polski Seniorów, które mają odbyć się w listopadzie.

Mniej szczęścia  w walkach eliminacyjnych miało kolejnych dwoje zawodników KSZO. Dominika Kołton w eliminacjach kategorii wagowej do 75 kg przegrała w I rundzie z Aleksandrą Kisiel z Boks Garda Morki, a Jakub Przysucha w wadze do 81 kg uległ stosunkiem głosów 0:3 Sebastianowi Korgólowi ze Spartakusa Szczecin.

Mistrzostwa w Grudziądzu rozgrywano w mocnej obsadzie. Na starcie stanęli reprezentacyjni bokserzy na czele z mistrzami Polski seniorów – wspominanym Damianem Durkaczem (63 kg) i Sebastianem Wiktorzakiem (81 kg). Obaj w grudniu ubiegłego roku zdobyli w Opolu złote medale MP Seniorów, pokonując odpowiednio w walkach finałowych innych kadrowiczów Mateusza Polskiego i Mateusza Goińskiego. Kilka miesięcy później obaj złoci medaliści uczestniczyli w europejskich kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich. Zawody w Londynie zostały przerwane z powodu epidemii koronawirusa. W Grudziądzu nie zabrakło też innych zawodników, którzy regularnie są powoływani i uczestniczą w zgrupowaniach seniorskiej kadry narodowej, jak np. Paweł Brach 57 kg, Michał Jarliński i Adrian Krukowski 69 kg, Oskar Safaryan +91 kg. Natomiast w rywalizacji kobiet wzięły udział takie pięściarki, jak Wiktoria Rogalińska 51 kg, Angelika Krysztoforska 54 kg, Natalia Barbusińska 64 kg, Natalia Marczykowska 69 kg, Agata Kaczmarska 75 kg. To zawodniczki pozostające w kręgu zainteresowań trenerki reprezentacji, Karoliny Michalczuk.

Oto komplet wyników walk o złote medale:

52 kg: Dawid Tomczak (KS Polonia 1926 Leszno) – Daniel Surowiec (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) 5:0

57 kg: Damian Szczepański (BKS Radomiak Radom)  – Paweł Brach (BKS Radomiak Radom) walkower

63 kg: Daniel Dołowy (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki) – Damian Durkacz (BKS Concordia Knurów) 0:5

69 kg: Michał Jarliński (KB Champion Włocławek) – Karol Łapawa (Sporty Walki Gostyń) 3:2

75 kg: Adrian Spóździał (BKS Skorpion Szczecin) – Aleksander Bereżewski (KS Red Gloves Warszawa) 3:2

81 kg: Sebastian Wiktorzak (BKS Skorpion Szczecin) – Wiktor Szadkowski (KS Stara Szkoła Boksu Lublin) 5:0

91 kg: Konrad Kaczmarkiewicz (BKS Skorpion Szczecin) – Mateusz Bereźnicki (BKS Skorpion Szczecin) 1:4

+91 kg: Oskar Safarian (BKS Concordia Knurów) – Oskar Kopera (BKS Orkan Gorzów Wielkopolski) 2:3