Nagie zdjęcia 14-latki w sieci

W dniu 19 czerwca 2017 r. świętokrzyscy policjanci zatrzymali, a następnie sąd na wniosek prokuratury tymczasowo aresztował 41-latka, który rozpowszechniał w Internecie nagie zdjęcia nastolatki poznanej w sieci. Sprawca groził dziewczynie pobiciem i nakłaniał do wysyłania kolejnych intymnych fotografii.
O tym, że w Internecie mogą znaleźć się osoby, które chcą skrzywdzić innych, przekonała się 14-letnia mieszkanka województwa świętokrzyskiego. Na początku tego roku policjanci otrzymali sygnał od kobiety, że nagie zdjęcia jej nastoletniej córki zostały umieszczone w Internecie.
-Sprawą zajęli się policjanci z Opatowa oraz funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach ?informuje kom. Kamil Tokarski, oficer prasowy KWP.  Ustalili oni, że dziewczyna od miesiąca korespondowała z nieznanym jej mężczyzną. Nakłaniał on nastolatkę, żeby wysłała mu zdjęcia części intymnych swojego ciała. Gdy mężczyzna je otrzymał, szantażował 14-latkę, żeby wysyłała mu kolejne. W tym samym czasie kilka z nich umieścił na portalu społecznościowym.
Policjanci skontaktowali się z administratorem portalu, który usunął zdjęcia. Stróże prawa ustalili, kto korespondował z nastolatką. Okazało się, że to 41-leni mieszkaniec Sieradza, wcześniej notowany za inne przestępstwa.
W mieszkaniu 41-letniego mieszkańca Sieradza policjanci zabezpieczyli komputer, telefony oraz pendrive. Mężczyzna usłyszał zarzuty rozpowszechniania nagich zdjęć nastolatki oraz  grożenia pobiciem. W dniu 20 czerwca 2017 r. na wniosek z Prokuratury Rejonowej w Opatowie, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na dwa miesiące.
Śledczy sprawdzają teraz dokładnie zawartość komputera mężczyzny oraz przeglądają historię jego aktywności w Internecie. Niewykluczone, że mężczyzna w podobny sposób skrzywdził też inne osoby. Za to przestępstwo może mu grozić kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Ta historia winna być przestrogą dla innych młodych osób. Korzystanie z Internetu nie zawsze oznacza wolność, czasem są to poważne problemy. Zło czai się w sieci.
-Rozpoczęta w dniu 20 czerwca 2017 r. ogólnoeuropejska kampania ?POWIEDZ NIE? ma temu przeciwdziałać ?podkreśla kom. K. Tokarski. Jej ostrze wymierzone jest w proceder szantażu i wymuszeń seksualnych on-line, popełnianych na dzieciach i młodzieży.
Kampania ta ma na celu podniesienie społecznej świadomości o stopniu zagrożenia oraz skali przestępczego zjawiska, jakie dotyka młodych ludzi. Ma im wskazać zarówno sposób zachowania w przypadku, gdy staną się pokrzywdzonymi, jak i miejsca, gdzie mogą szukać pomocy oraz wsparcia.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nagie zdjęcia 14-latki w sieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *