Wójt i reszta skazani nieprawomocnymi wyrokami

Były wójt Tarłowa, Leszek W. został uznany za winnego zarzucanych mu przez Prokuraturę przestępstw związanych z wyborami samorządowymi w 2014 r.

Sąd skazał go nieprawomocnie na karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby wynoszący 3 lata oraz na karę grzywny w wymiarze 100 stawek po 40 zł każda. Wójt ma też 3-letni zakaz zajmowania stanowisk w administracji publicznej i samorządowej.

Sąd Rejonowy w Opatowie uznał też za winnych pozostałych sześcioro oskarżonych. Nie tylko były wójt, ale żaden z sześciorga pozostałych oskarżonych tego wyroku nie usłyszeli. Po prostu, w dniu 21 listopada 2018 r. nie było ich na sali sądowej. Przypomnę, że w dniu 30 czerwca 2017 r. Prokuratura Rejonowa Kielce -Zachód w Kielcach skierowała do Sądu Rejonowego w Opatowie akt oskarżenia w sumie przeciwko dziewięciorgu osobom. Zarzucono im przestępstwa związane z wyborami samorządowymi z 2014 r.

Za zarzucane oskarżonym czyny, grożą kary do 5 lat pozbawienia wolności. Proces zaczął się w dniu 16 października 2017 r., kiedy to prokurator odczytał akt oskarżenia. W dniu 21 listopada 2018 r. Robert C. były sekretarz gminy, a także Dariusz L. pracownik Urzędu Gminy – zostali nieprawomocnie skazani na kary po 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby 3 lat. Robert C. otrzymał karę grzywny w wysokości 150 stawek po 30 zł, a Dariusz L. ? 100 stawek po 40 zł. Orzeczono wobec nich także 3-letni zakaz zajmowania stanowisk w administracji publicznej i samorządowej. Były wójt, były sekretarz i były pracownik Urzędu Gminy mają też orzeczony obowiązek składania kuratorowi pisemnego sprawozdania (co trzy miesiące) z odbywania kary w okresie próby.

Pozostali oskarżeni otrzymali krótsze kary pozbawienia wolności, bo od 3 do 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres 1 roku, a także dużo niższe kary grzywny, nie wspominając już o zdecydowanie kosztach sądowych. Były wójt, były sekretarz i były pracownik Urzędu Gminy muszą bowiem ? jeśli te wyroki się uprawomocnią ? zapłacić po kilka tysięcy złotych kosztów sądowych.

Sędzia Andrzej Perlik, w tzw. ustnych motywach wyroku, powiedział, że to w wyniku działań i zaniechań oskarżonych doszło do wypaczenia wyniku wyborów samorządowych w gminie Tarłów w 2014 r.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *