Zamieszanie z odpadami

Po publikacji artykułu w jednym z ostatnich numerów ?Gazety Ostrowieckiej? – ?Presegregator zamiast wysokich kar? zwrócili się do nas czytelnicy z pytaniem, jakie w końcu śmieci mają segregować?

Dyrektor Remondisu, Hubert Januszewski powiedział, że w pojemnikach na tworzywa sztuczne powinny znaleźć się: czysta folia, butelki PET, butelki po środkach chemicznych używanych w gospodarstwach domowych. Wszystko inne nie powinno tam się znaleźć – mówi pani Dorota. Jestem zdziwiona tą wypowiedzią, ponieważ zarówno ja, jak i sąsiedzi sumiennie segregujemy również kubeczki po jogurtach, śmietanie, serze, i inne plastikowe opakowania, kartony z mleka, soków itd., zgodnie z ulotkami, które otrzymaliśmy na samym początku roku. Teraz po tym, co przeczytałam, mamy mieszane uczucia co do segregacji.
Z pytaniem mieszkańców dzielnicy Denków zwróciliśmy się do firmy Remondis, która odbiera odpady z terenu naszego miasta.
-Informacje podane przez pana Huberta Januszewskiego dotyczyły odpadów pożądanych przez recyklerów, których katalog jest dość ograniczony i sprowadza się do odpadów wymienionych przez dyrektora – poinformował Dawid Dwojak, kierownik Działu Sprzedaży Remondis. Reszta odpadów stanowi tzw. balast posortowniczy i nie nadaję się do recyklingu, trafiając do spalenia w cementowni. Koszt utylizacji balastu z roku na rok drastycznie rośnie, stąd informacje z naszej strony, co jest, a co nie jest, surowcem podlegającym recyklingowi.
Ulotka skierowana do mieszkańców została opracowana przez Urząd Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, który reguluje system gospodarowania odpadami w gminie, na podstawie wytycznych obowiązujących w 2017 r. W związku z dynamicznymi zmianami rynkowymi i prawnymi (m.in. ograniczenie importu surowców przez Chiny, nowelizacje ustawy o odpadach), asortyment odpadów, na które jest zbyt i które znajdą odbiorców pośród recyklerów, lawinowo maleje. Treść ulotki musi zostać w najbliższym czasie zaktualizowana.
-To nie kubek po jogurcie czy śmietanie stanowi problem, to kompletny brak segregacji odpadów przez mieszkańców budynków wielorodzinnych – podkreśla dyrektor Remondis w Ostrowcu Świętokrzyskim Hubert Januszewski. Jeżeli nie odbierzemy zawartości pojemnika na surowce wtórne razem na naszą sortownię, tylko na ZUO Janik, to nie wynika z naszej złej woli ? po prostu asortyment zgromadzony w pojemniku nam na to nie pozwala i musi powędrować na składowisko. Obowiązują nas przepisy narzucone odgórnie. Samo wrzucenie odpadu do kosza to dopiero początek długiej drogi jego utylizacji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *