Naprawa gwarancyjna samochodów w dowolnym warsztacie

-Kupiłem samochód, który jest jeszcze na gwarancji ?mówi czytelnik. Wkrótce czeka mnie ostatni przegląd pojazdu. Czy muszę go wykonać u wyznaczonego, autoryzowanego serwisanta? Czy mogę skorzystać z tej usługi w warsztacie znajdującym się w pobliżu mojego miejsca zamieszkania?
-Większość kierowców nie zna unijnej dyrektywy, zezwalającej na dokonywanie napraw gwarancyjnych samochodów w dowolnie wybranym warsztacie ? wyjaśnia mgr Przemysław Plaskota (K ANCELARIA PRAWNA, ul. Krucza 2, I piętro, 150 m od Urzędu Skarbowego, tel. 41 -247 -25 -00). Część autoryzowanych serwisów wykorzystuje tę sytuację, uciekając się do nieuczciwej konkurencji. Brak wiedzy o obowiązujących przepisach naraża właścicieli aut na dodatkowe koszty.
Obowiązująca dyrektywa pozwala serwisować samochody w okresie gwarancyjnym w każdym warsztacie. Dozwolone jest również stosowanie części pochodzących od niezależnych producentów, a więc nieposiadających logo wytwórcy samochodu. Bardzo mały procent właścicieli samochodów zna te przepisy i z nich korzysta. Jednakże niewiele niezależnych serwisów stara się przekonać kierowców do swoich usług, upowszechniając nowe zasady.
Warsztat autoryzowany może świadczyć usługi przy wykorzystaniu części niezależnych producentów. Są one tańsze od tych z logo producenta samochodu, co umożliwia serwisom przyciągnięcie większej klienteli. Kierowca ma wybór i może zdecydować o tym, jakie części mają być użyte do naprawy jego auta.
Części niezależnych producentów są nawet o 70 proc. tańsze od tych oferowanych z logo koncernu. A ich jakość jest taka sama.
Koszty, jakie ponoszą autoryzowane punkty obsługi, są zazwyczaj wyższe, niż te obciążające nieautoryzowane warsztaty, które nie muszą spełniać precyzyjnie określonych wymogów. Klienci kierują się głównie kosztami napraw i uciekają do tańszych warsztatów. Producenci coraz częściej narzekają, że usługi serwisowe, które miały być podstawą utrzymania stacji dealerskich, nie spełniają swojej roli. W tej sytuacji zdarzają się próby uniemożliwienia klientom napraw samochodów w niezależnych warsztatach. Jest to jednak niezgodne z prawem.
Według obowiązujących przepisów, gwarancja pozostaje ważna przy serwisowaniu auta w dowolnym warsztacie, pod warunkiem, że stosowane są części wysokiej jakości, a ich pochodzenie udokumentowane jest odpowiednimi rachunkami. Konieczne jest także oświadczenie mechanika, mówiące o tym, że dokonał on naprawy zgodnie z zaleceniami producenta samochodu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *