Operacja ?holender?

Wiatrak w Szwarszowicach przejdzie gruntowny remont. Obiekt ten zostanie udostępniony turystom.
Tegoroczne wichury uszkodziły elementy zabytkowego wiatraka, m.in. śmigi. Mieszkańcy Szwarszowic zaalarmowali gminę o uszkodzeniach, a samorząd wystąpił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wsparcie wysiłków, w celu odrestaurowania obiektu, który znajduje się na prywatnej działce, ale jest elementem rozpoznawalnym na terenie gminy Bodzechów.
-Uzyskaliśmy przyrzeczenie wojewódzkiego konserwatora, że uszkodzenia zostaną naprawione ? mówi architekt Jarosław Kawiński.
Wiatrak w Szwarszowicach jest obiektem unikalnym i wiele lat temu został wpisany do rejestru zabytków województwa świętokrzyskiego. Jest to wiatrak typu holenderskiego, wybudowany w latach 1880 -1885 z kamienia na planie koła o średnicy 7.5 m. Był on czynny jeszcze do połowy poprzedniego wieku. Szczęśliwym trafem został uratowany od zniszczenia. Zachowało się jego oryginalne wyposażenie, w tym wszystkie niezbędne urządzenia. Ponieważ znajduje się przy drodze Ostrowiec Świętokrzyski – Kielce, podróżni mogą podziwiać nietypowy obiekt. Jeszcze sto lat temu wiatraki były tradycyjnym elementem krajobrazu wiejskiego. Na terenie Polski zachowało się kilka wiatraków typu holenderskiego, ale głównie w zachodniej części kraju. W naszym regionie jest to jedyny taki obiekt. Muzeum Wsi Kieleckiej, które jest jego właścicielem, planowało w pewnym okresie przeniesienie ?holendra? do skansenu w Tokarni, jednak później zdecydowano pozostawić go w miejscu, w którym został wybudowany blisko 140 lat temu.
Reakcja na apel mieszkańców powiatu ostrowieckiego była błyskawiczna. Na początku kwietnia Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej, poinformowała media, że w najbliższych miesiącach planowany jest gruntowny remont obiektu w Szwarszowicach. Oprócz wymiany śmigów (nowe wykonane będą z drewna modrzewiowego), zostanie też naprawiony dach pokryty gontem. Przewidziane są również prace związane z konserwacją urządzeń i prace porządkowe.
Czytelników zapewne ucieszy informacja, że muzeum poszukuje osoby, która zajmować się będzie ?obsługą? turystyczną obiektu. Jeśli ktoś czuje się na siłach niech spróbuje.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *