Nieletni w akcji

Dwaj bracia w wieku 14 i 15 lat zaatakowali 13?latka, a gdy doprowadzili go do stanu bezbronności – skradli mu bluzę i odeszli. Teraz obaj są podejrzani o popełnienie rozboju.
-Jak wynikało ze zgłoszenia, do 13- latka, który był w towarzystwie koleżanek, podeszło dwóch znanych mu braci w wieku 14 i 15 lat ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Chwilę później, po wymianie zdań pomiędzy nieletnimi, doszło do szarpaniny, w trakcie której 13?latek został kilkukrotnie uderzony oraz kopnięty przez napastników. W końcu napastnicy ściągnęli mu bluzę i odeszli. Wartość strat pokrzywdzony wycenił na kwotę 150 zł.
Jeszcze tego samego dnia obaj nieletni sprawcy zostali zatrzymani i przesłuchani przez ostrowieckich kryminalnych. Następnego dnia policjanci odzyskali skradzione mienie. Materiały tej sprawy zostaną w najbliższym czasie przekazane do sądu dla nieletnich, który zadecyduje, jakie konsekwencje poniosą nieletni.
16-latek wylądował na radiowozie
Opatowscy policjanci patrolujący teren gminy zauważyli kierującego seatem, którego tor jazdy wskazywał na to, że może znajdować się pod wpływem alkoholu.
-Funkcjonariusze włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, nakazując kierowcy zatrzymanie pojazdu, ale ten gwałtownie przyspieszył ?mówi podkomisarz Agata Frejlich, oficer prasowy KPP w Opatowie. Po przejechaniu kilku kilometrów policjanci zajechali uciekinierowi drogę, jednak on próbował ominąć oznakowany radiowóz. W ostateczności seat po utracie nad nim panowania uderzył w tył radiowozu.
W trakcie legitymowania ustalono, że kierującym był 16-letni mieszkaniec powiatu opatowskiego. Badanie wykazało, iż młody człowiek był nietrzeźwy ? miał ponad pół promila w organizmie. Co oczywiste, nie posiadał również uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz nieletnim zajmie się Sąd Rodzinny.
Pechowi rozbójnicy
Za usiłowanie rozboju odpowiedzą dwaj wychowankowie zakładu poprawczego. W Ostrowcu Świętokrzyskim, 17-latek i jego 19-letni kolega, używając przemocy wobec 59-latka, usiłowali zabrać mu telefon komórkowy.
-Z relacji 59-latka wynikało, że kiedy szedł ul. Polną w kierunku ul. Mickiewicza, został zaczepiony przez dwóch mężczyzn, będących w towarzystwie dziewczyny ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Jeden z nich zażądał oddania telefonu komórkowego, a gdy mężczyzna się sprzeciwił, był szarpany, bity i kopany przez obu mężczyzn. Na szczęście przechodnie spłoszyli napastników, którzy uciekli nie zabierając ze sobą żadnych łupów.
Jak ustalił oficer dyżurny komendy, ci sami mężczyźni w wieku 17 i 19 lat chwilę wcześniej skradli alkohol w jednym ze sklepów na terenie miasta. Tam podczas ucieczki jeden z nich zgubił swój dowód osobisty. Postanowieniem sądu najbliższe trzy miesiące spędzą w areszcie.
Usiłowanie rozboju zagrożone jest karą do 12 lat pozbawienia wolności.
Czyny karalne
Średnio co piąty czyn społecznie niebezpieczny jest popełniany przez osoby nieletnie. Zdaniem wielu, w tym rodzin ofi ar, nieletni sprawcy czynów karalnych są praktycznie bezkarni. Za swe czyny nie ponoszą odpowiedzialności zgodnej z poczuciem sprawiedliwości społecznej. Ustawa o postępowaniu wobec nieletnich nie nazywa przestępstwami czynów popełnianych przez nieletnich. Przestępstwa w wykonaniu nieletnich prawo nazywa czynami karalnymi, a w odniesieniu do osób poniżej 13 lat mówi się jedynie o demoralizacji. W praktyce dla poszkodowanych nie ma to większego znaczenia. No bo czy czyn karalny nieletniego boli mniej ofiarę niż przestępstwo w wykonaniu dorosłego?
Nadal otwarte pozostaje pytanie, czy stać nas na dalsze ?lekceważenie? drastycznych czynów karalnych i nie karanie za nie nieletnich? Jak wiadomo, władze współczesnych krajów stawiają na resocjalizację nieletnich. Stąd zamiast więzień dla nieletnich są poprawczaki, gdzie młodzież jest resocjalizowana, a nie odbywa kary jak dorośli sprawcy przestępstw. Ale czy ta zasada może być stosowana w odniesieniu do nieletnich, którzy w żywe oczy kpią sobie z systemu i wartości, które ten system preferuje?
Jak dorosły
Polskie prawo dopuszcza, aby w ściśle określonych przypadkach, także nieletni odpowiadali jak dorośli. Mówi o tym przepis art. 10 Kodeksu karnego. I tak, na zasadach określonych w tym kodeksie, odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu 17 lat. Według par. 2 nieletni, który po ukończeniu 15 lat dopuszcza się czynu zabronionego, określonego w art. 134 (zamach na życie Prezydenta), art. 148 par. 1, 2 lub 3 (zabójstwo), art. 156 par. 1 lub 3 (ciężki uszczerbek na zdrowiu), art. 163 par. 1 lub 3 (przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu), art. 166 (porwanie samolotu lub okrętu), art. 173 par. 1 lub 3 (katastrofa w komunikacji), art. 197 par. 3 lub 4 (gwałt), art. 223 par. 2 (napaść na funkcjonariusza), art. 252 par. 1 lub 2 (wzięcie zakładnika) oraz w art. 280 (rozbój), może odpowiadać na zasadach określonych w kodeksie karnym, jeżeli okoliczności sprawy oraz stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste za tym przemawiają, a w szczególności, jeżeli poprzednio stosowane środki wychowawcze lub poprawcze okazały się bezskuteczne. Takie możliwości daje polskie prawo. Niestety, ten kto się tymi spawami interesuje, wie, że to naprawdę rzadkość. Zdarza się, że nawet w przypadkach, gdy z rąk nieletnich, mających po 17 czy 18 lat, giną inni ludzie, kończy się na odpowiedzialności z ustawy o postępowaniu wobec nieletnich, a nie na podstawie Kodeksu karnego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *