Areszt za narkotyki

W dniu 25 maja 2020 r. policjanci z wydziału kryminalnego ostrowieckiej komendy zatrzymali 39-latka podejrzanego o posiadanie znacznej ilości narkotyków.
-W sumie zabezpieczono u niego blisko 800 gramów marihuany i ponad 2 kg amfetaminy ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wstępne badania testerem narkotykowym potwierdziły, że jest to marihuana oraz amfetamina.
W dniu 28 maja 2020 r., Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zastosował wobec 39-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków  grozi nawet 10 lat pozbawienia wolności.
Obrót narkotykami
38-letni mieszkaniec gminy Bodzechów nieprędko zapomni ostatnią wizytę ostrowieckich policjantów w jego domu. Dwa dni bowiem po niej został tymczasowo aresztowany przez Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim na okres 3 miesięcy w związku z posiadaniem i udzielaniem narkotyków.
-Mundurowi, w trakcie przeszukania mieszkania 38-latka, znaleźli 15 gramów białego proszku, wstępnie zidentyfikowanego jako amfetamina ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Zgromadzony przez funkcjonariuszy materiał dowodów pozwolił na przedstawienie mu zarzutów posiadania i udzielania narkotyków.
Śledczy wraz z prokuraturą skierowali wniosek do sądu o zostawanie środka zapobiegawczego dla podejrzanego. W dniu 29 lutego 2020 r. sąd przychylił się do wniosku i aresztował 38-latka na trzy miesiące. Za te przestępstwa ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii przewiduje karę nawet do 8 lat pozbawienia wolności.
Sam sobie nagrabił
Policjanci z Wydziału Prewencji ostrowieckiej komendy na podstawie nakazu sądowego zatrzymali 35-latka, poszukiwanego do odbycia kary kilkunastu dni pozbawienia wolności.
-W trakcie przeszukania jego pomieszczeń mieszkalnych stróże prawa znaleźli nasiona konopi indyjskich, fajkę wodną, ponad 65 gramów suszu roślinnego oraz ponad 180 gramów białego proszku ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Substancje te, wstępnie zweryfikowane jako marihuana i amfetamina, trafiły do dalszych badań laboratoryjnych, a 35- latek do więziennej celi. Zgromadzony w tej sprawie przez policjantów materiał dowodowy pozwolił ostrowieckiej prokuraturze na wystąpienie do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie podejrzanego za posiadanie znacznej ilości narkotyków.
Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zastosował wobec 35-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Kłopotliwy susz
Zostali we trzech zatrzymani przez policjantów do kontroli na Gutwinie. W oplu wieźli znaczną ilość narkotyków. To był początek ich kłopotów z wymiarem sprawiedliwości. Przez kilka miesięcy przed Sądem Rejonowym w Ostrowcu Świętokrzyskim toczyła się ich sprawa. Zostali bowiem oskarżeni o posiadanie oraz udzielanie marihuany.
Autem kierował 26-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, a pasażerami byli: 35-letni mieszkaniec gminy Waśniów oraz 26-letni ostrowczanin. W trakcie kontroli kryminalni ujawnili reklamówkę zawierającą ponad 450 gramów suszu roślinnego, wstępnie zidentyfikowanego jako marihuana. Zabronione prawem substancje zostały zabezpieczone, a mężczyźni zatrzymani.
W trakcie dalszych czynności, podczas przeszukania dokonanego u 35? latka, policjanci ujawnili dodatkowo ponad 35 gramów marihuany, a u drugiego 26-letniego pasażera opla – ponad 37 gramów takiego samego narkotyku, ponad 7 gramów amfetaminy oraz jedną sztukę amunicji do broni myśliwskiej. Z kolei w mieszkaniu 26? letniego kierowcy policjanci znaleźli nie mniej niż 50 gramów marihuany.
Dodatkowo ustalono, iż udzielał on narkotyków 35-latkowi. Zabronione środki trafiły do badań laboratoryjnych. Były to narkotyki.
Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim zastosował wobec zatrzymanych mężczyzn środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań na okres 3 miesięcy. Za posiadanie znacznej ilości narkotyków grozi kara od roku do 10 lat więzienia. Po zakończonym w tej sprawie procesie, Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim skazał głównego oskarżonego na karę łączną 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, drugiego na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, a trzeciego ? na karę łączną 1 roku. Tylko wobec trzeciego z oskarżonych sąd zawiesił wykonanie orzeczonej kary na okres próby wynoszący 2 lata. Wymierzając karę oskarżonym sąd wziął pod uwagę ich niekaralność, przyznanie się do popełnienia zarzucanego im przestępstwa oraz to, że nie działali dla osiągnięcia korzyści materialnych.
Dwaj z oskarżonych wnieśli apelacje do sądu II instancji. Sąd Okręgowy w Kielcach uznał apelacje dwóch oskarżonych i obniżył im jednostkowe oraz łączne kary pozbawienia wolności. Główny oskarżony został więc prawomocnie skazany na karę łączną 2 lat bezwzględnego pozbawienia wolności. To kara o 6 miesięcy niższa niż orzeczona w pierwszej instancji. Z kolei jego kolega z ławy sądowej, skazany w pierwszej instancji na karę półtora roku pozbawienia wolności, dostał prawomocny wyrok w wysokości 1 roku pozbawienia wolności. Obaj oskarżeni będą też musieli pokryć część kosztów postępowania odwoławczego.
-Obniżając zasądzone kary, sąd oparł się przede wszystkim na opinii biegłego, który wyraźnie stwierdził, że przedmiotem obrotu była w tym przypadku tzw. mokra marihuana i to nie w takiej dużej ilości, jak to zakładano w toku śledztwa ?powiedział sędzia sprawozdawca. Wymierzając karę, sąd wziął również po uwagę to, że główny oskarżony jest człowiekiem uzależnionym od miękkiej marihuany i że przyjmuje marihuanę leczniczą.
Zdaniem sądu, okoliczności te nie mogą prowadzić do całkowitego ?rozgrzeszenia? sprawcy lub sprawców, stąd też taki, a nie inny wyrok. Orzeczona wobec obu oskarżonych kara ma w założeniu spełnić cele prewencji ogólnej i szczególnej oraz zapobiec popełnianiu podobnych przestępstw w przyszłości, czy to przez oskarżonych, czy to przez inne osoby.
Zabójczy biznes
Jak widać biznes narkotykowy ma się coraz lepiej, a niektórzy sprawcy są profesjonalistami, dobrze wyposażonymi w nowoczesny sprzęt, także producentami, a być może i lokalnymi dilerami. Oferowany towar jest wysokiej jakości i w szerokim asortymencie, dostępny o każdej porze dnia oraz nocy.
Jednak narkotyki niosą ze sobą uzależnienie, choroby i śmierć. Temu zgubnemu nałogowi ulegają najczęściej ludzie bardzo młodzi. Życia niektórych z nich nie udaje się ? mimo niesionej im pomocy ? uratować.
Narkotyki, zwłaszcza te twarde, to nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia osoby, która je zażywa, ale to także cała patologia społeczna. To rozbite rodziny, przemoc domowa i inne nieszczęścia, których – gdyby nie dostępność narkotyków i łatwość ich zażywania przez ludzi uzależnionych ? w takim zakresie mogło by nie być. Wreszcie narkotyki to ogromnie rozbudowana sieć posiadaczy/dilerów i uzależnienie głównie młodych ludzi od pozostających w cieniu nieuchwytnych ciągle bossów.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Areszt za narkotyki

  • 8 czerwca 2020 at 22:06
    Permalink

    I po co o tym pisać niczym z kronik policyjnych.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *