Szansa dla młodych bezrobotnych?

Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowcu Świętokrzyskim rusza z projektem zawodowym „Od bierności do zawodowej aktywności”, adresowanym do młodych mieszkańców powiatu ostrowieckiego.
Ostrowiecki urząd pracy oficjalnie zaprosił już do współpracy w tym przedsięwzięciu lokalnych pracodawców. Mogą oni zatrudnić uczestnika projektu (wybranego z grona osób bezrobotnych w wieku od 18 do 29 lat, zarejestrowanych w urzędzie ) w ramach prac interwencyjnych i skorzystać ze zwrotu przez urząd pracy części kosztów wynagrodzenia młodego pracownika oraz części składki na ubezpieczenie społeczne. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zdaniem Pawła Gulińskiego, specjalisty ds. kontaktów z pracodawcami, oferta urzędu powinna zainteresować lokalne firmy i zakłady. Pracodawcy mogą liczyć na miesięczną refundację części wynagrodzenia zatrudnionego pracownika w wysokości 1.405 zł. Umowa z urzędem zawierana jest na 6 miesięcy. Po tym okresie pracodawca zobowiązany jest zatrudnić skierowaną w ramach projektu osobę przez kolejne 3 miesiące.


Jest to także korzystna propozycja dla osób bezrobotnych, które same mogą wystąpić do urzędu o zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych i wrócić na rynek pracy. Z tej oferty skorzystać może 90 młodych mieszkańców powiatu ostrowieckiego.
Nieprzypadkowo, pierwszy w tym roku projekt zawodowy skierowany jest do osób młodych. Stosunkowo wysokie bezrobocie w tej grupie mieszkańców jest coraz większym problemem nie tylko w kraju, ale i w całej Unii Europejskiej. W naszym powiecie na 4.200 bezrobotnych, ponad 1.040 to nastolatkowie i dwudziestolatkowie. Co czwarty bezrobotny nie ma jeszcze trzydziestu lat.
Jak podkreśla dyrektor Małgorzata Stafijowska, ponad pół tysiąca osób bezrobotnych w wieku do 30 lat nie posiada doświadczenia zawodowego i tym mieszkańcom naszego powiatu będzie trudno znaleźć zatrudnienie gwarantujące im stabilność życiową. Trzeba im, po prostu, pomóc.
Dyrektor nie ukrywa, że projekt ten jest także reakcją na głosy radnych w czasie sesji Rady Powiatu, którzy podnosili problem młodych mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego. Wielu młodych ludzi wyjeżdża z miasta.
– Dlatego złożyliśmy wniosek w projekcie konkursowym, ogłoszonym przez Wojewódzki Urząd Pracy. Otrzymaliśmy 1 milion złotych na jego realizację. Obejmiemy młodych ludzi doradztwem zawodowym, pomocą w zakresie pośrednictwa pracy, zdobycia nowych kwalifikacji zawodowych i zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *