Publima kupi(ła) budynek na Osiedlu Ogrody 28

Zakończył się ogłoszony przez Ostrowieckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego czwarty z kolei przetarg na sprzedaż nieruchomości wraz budynkiem handlowym i usługowym na Osiedlu Ogrody 28.
Do przetargu tym razem przystąpiła tylko jedna firma – Publima, która zadeklarowała chęć kupna obiektu za ponad 1,8 mln zł. Czy ostatecznie dojdzie do finalizacji kupna – sprzedaży obiektu, przekonamy się niebawem.
Blisko 1700 metrów kwadratowych działalności handlowej i usługowej
Publima nieprzypadkowo przystąpiła do przetargu, gdyż w budynku od lat prowadzi delikatesowy Top-Market i logika wskazuje, że lepiej firmie opłaci się nabyć obiekt na własność, aniżeli płacić za jego wynajem. Kto wie, czy o sprzedaży obiektu decydujący nie okazał się stan techniczny budynku. Co prawda, OTBS określił go jako średni, ale firma Publima, jako nowy, potencjalny nabywca już mówi o konieczności wykonania niezbędnego remontu.
Dwukondygnacyjny, częściowo podpiwniczony, o konstrukcji żelbetowej, budynek handlowo-usługowy na Osiedlu Ogrody 28, z powierzchnią użytkową sięgającą 1655,10 metrów kwadratowych i kubaturą 9430 metrów sześciennych, położony jest na działce o powierzchni 0,2637 hektara. W jego sąsiedztwie stoją bloki mieszkalne i budynki garaży oraz usytuowany jest teren z zabudową handlowo – usługową, chodnikami, podjazdami, parkingiem. To dogodne miejsce dla wszystkich klientów.


Co z najemcami? Jakie ewentualne plany?
W budynku zostały w ydzielone lokale użytkowe, które OTBS wynajmuje podmiotom gospodarczym. Oprócz Top-Marketu działalność w nim prowadzi restauracja „Primo”, a na piętrze bawialnia dla dzieci „Fikoland”. Czynny jest punkt Poczty Polskiej. Na piętrze siedzibę ma także Samorządowa Rada Osiedla Ogrody oraz Klub Sportów Walki „One Punch”. OTBS zastrzegł sobie w umowach najmu 90- dniowy okres wypowiedzenia lokalu.

-Spółka nie planuje żadnych zmian w strukturze obiektu a co za tym idzie, będą kontynuowane bez przeszkód  aktualne umowy obejmujące dotychczasowe działalności. Planowany jest natomiast remont ogólny budynku: dach, taras, elewacja i stolarka okienna i drzwiowa. Spółka nasza jest największym użytkownikiem tego obiektu, prowadzimy w nim od wielu lat działalność jako sklep spożywczy  i zależy nam by wizerunek budynku jak i otoczenia dostosować do aktualnych standardów dla dobra wszystkich użytkowników -dowiedzieliśmy się w Publimie.

Te słynne kolejki po telewizor…
Budynek handlowo – usługowy na Osiedlu Ogrody 28 został oddany do użytkowania w 1985 roku, jako dowód na rozwój osiedla i realizację potrzeb hutniczych rodzin. W tym samym czasie na Ogrodach funkcjonowała już szkoła podstawowa, przychodnia zdrowia, a także Klub Technika. Nieopodal, a jakże, kursowały autobusy linii nr „5”. Najstarsi mieszkańcy Ogrodów pamiętają jednak, że zanim stanęły budynki użyteczności publicznej, jeszcze w latach siedemdziesiątych, z pierwszymi, wybudowanymi blokami sąsiadowały domy i zabudowy gospodarcze. Zdarzało się nawet, że mieszkańcy z balkonów słyszeli odgłosy pobliskiego… świniobicia. Młodzież z kolei wybierała się do gęsto urządzonych, często już opuszczonych, sadów na tzw. „plewy”.
Obiekt na Ogrodach miał być odpowiednikiem centrum handlowego na Osiedlu Słonecznym. Wielu ostrowiaków pamięta zapewne, że w punkcie Warszawskich Zakładów Telewizyjnych można było kupić telewizory, oczywiście po uprzednim odstaniu w… wielotygodniowej kolejce. Pod budynkiem gromadziły się tłumy, i to w dzień i to w nocy, chętnych do kupna „kolorowego” okienka na świat marki Rubin, aż swoiste życie pod sklepem przeplatane „pan tu nie stał…” usprawniono tworzeniem komitetów kolejowych. Codziennie, bodajże o godz. 17, wszyscy kolejkowicze zbierali się pod sklepem i przypominali listę kolejności. Ci co nie mogli, korzystali z usług tzw. „staczy”. Wielu w tej szarej, ponurej rzeczywistości po stanie wojennym z takiej działalności kolejkowej i zakupów uczyniło swoje źródło zarobkowania. W utworzonych punktach budynku można było także dorobić klucze, zawór do jednorazowej zapalniczki lub wymienić baterię w zegarku. Z budynkiem na Ogrodach wiąże się także wspomnienie po długoletniej działalności w nim Spółdzielni Dentystycznej, a także delikatesowego sklepu „U Walerowicza”. „Byłeś u Walerka?” – słychać było na osiedlu niezwykle często. Nie tak stosunkowo dawno na piętrze budynku działał pub „Piast”, a zanim rozgościła się na jego parterze restauracja „Primo”, czynna była jeszcze apteka…

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *