Co obejmuje ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Każdy właściciel domu jednorodzinnego powinien pomyśleć o jego ubezpieczeniu. Warto bowiem zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, które mogą doprowadzić do jego zniszczenia lub uszkodzenia. Ubezpieczenie domu jednorodzinnego daje nam pewność, że w razie niekorzystnego zdarzenia, to ubezpieczyciel weźmie za nie finansową odpowiedzialność.

Co obejmuje polisa?

Ubezpieczenie domu jednorodzinnego można wykupić w kilku różnych wariantach ? od podstawowego po rozszerzony. Oczywiście im bardziej rozbudowany wariant wybierzemy, tym lepiej będzie chroniony nasz dom. Co więc możemy wybrać w ramach ubezpieczenia? Będą to:

  • ubezpieczenie murów ? chroni konstrukcję domu, czyli ściany, dach i fundamenty.
  • ubezpieczenie murów i elementów stałych ? zabezpiecza nie tylko mury, ale i wmontowane w nie elementy, niedające się od nich odseparować bez użycia siły i narzędzi (np. wbudowane meble, instalacje, wykładziny podłóg i ścian),
  • ubezpieczenie murów, elementów stałych i ruchomości ? chroni dodatkowo wyposażenie domu, które można swobodnie przenosić (np. biżuteria, sprzęt elektroniczny, pojedyncze meble).

Dodatek do polisy

Dom jednorodzinny różni się od mieszkania tym, że wybudowany jest na działce, którą zwykle zajmuje ogród. Niektórzy wykorzystują go do hodowli ciekawych roślin a jeszcze inni jako miejsce na grilla, plac zabaw dla dzieci czy też ustawiają w nim ogrodową altankę lub składzik. Ile domów jednorodzinnych, tyle pomysłów na przydomowy ogródek.

Warto sprawdzić, czy oferowane ubezpieczenie domu jednorodzinnego obejmuje swoim zakresem ubezpieczenie ogrodu i czy wyszczególniona w nim ochrona mienia ruchomego obejmuje także to, które znajduje się poza murami domu. Dla pewności warto więc przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia OWU, które powinny dokładnie precyzować, co chroni oferowana polisa.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

Ceny za ubezpieczenie domu jednorodzinnego są bardzo zróżnicowane. W zależności od wybranego wariantu może to być koszt niespełna 200 zł lub nawet więcej niż 1000 zł. Wysokość składki zależy oczywiście od kilku czynników:

  • wariantu i zakresu ubezpieczenia (im szerszy, tym droższa polisa),
  • wielkości miejscowości w której jest wybudowany dom,
  • ryzyk z otoczenia, czyli od lokalizacji domu w stosunku np. do cieków wodnych,
  • liczby osób zamieszkujących gospodarstwo (a które mogą przyczynić się do powstania szkody),
  • rozszerzenia ubezpieczenia na zwierzęta domowe,
  • wykupienia rozszerzeń w postaci OC, NNW oraz ubezpieczenia assistance.

Przed czym może ochronić ubezpieczenie

Standardowo, niemalże każda polisa chroni przed skutkami działania sił natury, takich jak powodzie, huragany, wyładowania atmosferyczne czy osunięcia ziemi. Dom jednorodzinny będzie też chroniony przez pożarem, upadkiem drzewa czy pojazdu powietrznego. Ubezpieczyciele mają w swoich ofertach bogatą listę zdarzeń losowych, przed skutkami których będzie chroniona nieruchomość.

Ubezpieczenie domu jednorodzinnego w szerszym wariancie, będzie też chronić ubezpieczonych przed skutkami włamania i kradzieży (co jest dość częste w przypadku domów jednorodzinnych), dewastacji i aktów wandalizmu. Ubezpieczyciele dość często oferują też wariant ubezpieczenia od wszystkich ryzyk, które obejmuje np. wyłudzenia pieniędzy i zniszczenia mienia przez dzikie zwierzęta.

Warunki wypłaty odszkodowania

Nawet jeśli wykupimy najszerszy z możliwych pakietów ochronnych, na nic nam się on nie przyda, jeśli do szkody dojdzie na skutek naszego zaniedbania lub celowego działania. Podobnie będzie, jeśli szkody wyrządzimy po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy też, że to po stronie właściciela domu jest dbanie o regularne przeglądy i jego konserwację.

Musimy tez przestrzegać zapisów umowy i OWU, które mogą nakładać na nas pewne obowiązki, jak choćby montaż drzwi antywłamaniowych. Jeśli nie zrealizujemy postanowień zapisanych w umowie, ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *