Wojewoda zezwolił na realizację obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego

Małgorzata Pawelec ?Buras, Główny Specjalista Pion Dyrektora Oddziału Stanowisko ds. komunikacji Oddziału Kieleckiego GDDJiA podała, że Wojewoda Świętokrzyski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9. Inwestycja jest realizowana od ubiegłego roku w systemie ?Projektuj i buduj? w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych.

-Umowę na realizację obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu drogi krajowej nr 9 podpisaliśmy w lipcu 2020 roku -mówi. Inwestycję realizuje wyłonione w przetargu konsorcjum firm Fabe Polska – lider i SP Sine Midas Stroy za 52,9 mln złotych. Wykonawca ma 36 miesięcy na zaprojektowanie i wybudowanie drogi z wyłączeniem okresów zimowych w czasie robót budowlanych. Prace projektowe przebiegły zgodnie z harmonogramem.

O dokończenie tzw. małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego zabiegali samorządowcy oraz parlamentarzyści rożnych opcji od wielu lat. Ostatnio czynili to poseł Andrzej Kryj, senatora Jarosław Rusiecki oraz Agata Wojtyszek.

-Dobre wieści zaczęły się 7 lipca 2020 r., kiedy to została podpisana umowa na ostatni V etap  tzw. małej obwodnicy ?mówi poseł Agata Wojtyszek. Od tego momentu mieszkańcy Ostrowca wielokrotnie zadawali mi pytania, kiedy wreszcie rozpoczną się roboty drogowe. Tymczasem procedury budowy drogi w systemie Zaprojektuj i buduj mają swoje prawa i wymagają czasu. Dziś mamy już decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, która otwiera drogę do rozpoczęcia procedury przekazania nieruchomości pod nową drogę, a w konsekwencji do rozpoczęcia robót budowlanych. Myślę, że niebawem będziemy świadkami tego właśnie wydarzenia.

W ramach zadania wybudowany zostanie odcinek jednojezdniowej drogi klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości około 2,7 km. Pobiegnie ona nowym śladem od węzła na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 755 do ulicy Opatowskiej w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9 stanowiącej wylot z Ostrowca w kierunku Opatowa i Rzeszowa. W ramach inwestycji planowana jest m.in. korekta części węzła, budowa wiaduktu nad drogą powiatową, budowa dwóch mostów oraz ronda w miejscu włączenia nowego przebiegu drogi krajowej nr 9 w istniejącą trasę. 

Inwestycja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa ruchu, zwiększenia komfortu jazdy zarówno dla kierowców podróżujących tranzytem, jak i zmotoryzowanych z samego Ostrowca, a także zminimalizuje niedogodności związane z korkami i hałasem w centrum miasta. Obecnie DK9 przebiega przez Ostrowiec Świętokrzyski miejskimi ulicami, na których średnie natężenie ruchu przekraczało w 2015 roku 23 tysiące pojazdów na dobę. Dzięki inwestycji możliwe będzie oddzielenie ruchu lokalnego od tranzytu poprzez przełożenie ruchu tranzytowego na nowy przebieg drogi krajowej nr 9. 

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Wojewoda zezwolił na realizację obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego

 • 11 września 2021 at 14:24
  Permalink

  To jest sukces?!
  Budowa niewiele ponad dwukilometrowego odcinka przez tyle lat to jest sukces?
  Czy „mała obwodnica” to sukces Ostrowca i korzyść kiedy w innych częściach kraju buduje się autostrady, ekspresówki, porządną infrastrukturę dla poprawy i upłynnienia ruchu oraz dla rozkręcenia lokalnej gospodarki?
  Smutne to, że zadowalamy się nawet nie ogryzkiem, a suchą kością rzuconą z pańskiego stołu. Szkoda, że niektóre samorządy marzą i rozmawiają o np trasie S9 która nigdy nie byla brana pod uwagę w kręgach rządowych i ba naszym ostrowieckim podwórku również.
  Inni mają chęci i infrastrukturę (lub beda ja mieli w bliższej przyszłości) by się rozwijać. My mamy ledwo chęci, choc i to może za dużo powiedziane.

  Reply
 • 12 września 2021 at 07:06
  Permalink

  ależ wielką łaskę uczyniono Ostrowcowi – czekam na ogromne chwalenie się pisowskich lokalnych parlamentarzystów we wszystkich mediach

  Reply
 • 14 września 2021 at 21:40
  Permalink

  Niech ktoś pomyśli o rozjeździe w Gozdzielinie tam przydałby się wiadukt tak aby samochody jadące tą tak zwaną małą obwodnicą przy skręcie w lewo nie musiały czekać i przepuszczać samochodów samochodów jadących od celsa huta Ostrowiec.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *