Nowy film ostrowczanina Łukasza Rondudy trafił na ważny festiwal

Najnowszy film w reżyserii ostrowczanina Łukasza Rondudy zostanie zaprezentowany w ramach 19. edycji Millennium Docs Against Gravity.
Największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce potrwa w dniach 13. -22. maja w 8 miastach. Na seanse online organizatorzy zapraszają od 24. maja do 5. czerwca na stronę mdag.pl. Łukasz Ronduda, który „Wszystkie nasze strachy” zdobył Wielką Nagrodę „Złote Lwy” 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu, tym razem wspólnie z Anną Zakrzewską przygotował filmowy dokument pt. „Lot”.
To portret Romana Stańczaka – legendarnego performera i rzeźbiarza, będącego ważnym punktem odniesienia dla absolwentów słynnej Kowalni (pracowni Grzegorza Kowalskiego na warszawskiej ASP – jedno z czołowych ugrupowań młodej sztuki polskiej lat 90. XX wieku): Pawła Althamera, Katarzyny Kozyry, Artura Żmijewskiego.
Jako najbardziej bezkompromisowy głos pokolenia, Stańczak niszczył swoje wewnętrzne mieszczaństwo, skalpując meble, obwiązując się kablami, wywracając czajnik na lewą stronę… Rola twórcy przeklętego dużo go jednak kosztowała. Dlaczego nagle zniknął? Co się z nim działo przez te wszystkie lata?
Po latach nieobecności w świecie sztuki, Stańczak dostaje szansę, by wrócić do gry – Biennale w Wenecji. Najpierw jednak musi się skonfrontować ze zniszczeniami we własnym życiu. Czy wciąż jest tą samą osobą, tym samym artystą? Film łączy archiwa i materiały aktualne w kolaż bez szwów. Rejestruje twórczy szał i misterną robotę artysty, który rozkrawa i zszywa na nowo cały przenicowany samolot. Szydełkuje w metalu wielkości wieloryba.
Wystawa w Polskim Pawilonie nigdy nie była tak szeroko dyskutowana jak w 2019 r. O czym naprawdę jest rzeźba, która Polakom kojarzy się jednoznacznie z katastrofą smoleńską? Czy Stańczakowi uda się odbudować swoją karierę oraz pozszywać na nowo relacje z bliskimi?
Przypomnijmy, że ostrowczanin Łukasz Ronduda obecnie w stopniu naukowym doktora habilitowanego jest pracownikiem Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną ASP w Warszawie.

Print Friendly, PDF & Email