Bo w życiu trzeba mieć pasję. Igor Leśniak sięga gwiazd (zdjęcia)

Igor Leśniak jest absolwentem klasy biologiczno -chemicznej LO Nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Astronomią interesuję się, od kiedy pamięta. Jednak dopiero z początkiem jesieni 2018 r., czyli jeszcze w gimnazjum zaczął zagłębiać się w tę tematykę, po tym, jak z ciekawości wykonał zdjęcie planety Jowisz oraz jej czterech największych księżyców, znanych „księżycami Galileuszowymi”.

-Moja przygoda z astronomią nie zaczęła się od obserwacji przez teleskop, ale przez wykonanie fotografii zwykłym aparatem cyfrowym – mówi Igor. Moją inspirację i wiedzę, którą aktualnie posiadam, zdobywałem z wielu różnych źródeł, głównie z kanałów na platformie YouTube oraz internetowych forów polskich i zagranicznych, poświęconych tej tematyce. Moje zamiłowanie do fotografii jako całości zaczęło się właśnie w momencie wykonania mojego pierwszego zdjęcia Jowisza. Wtedy nie miałem jeszcze tak naprawdę wiedzy o obsłudze aparatu cyfrowego, ale chcąc poprawić jakość moich zdjęć, zacząłem szukać informacji i z czasem moje zainteresowanie rosło. Ostatecznie fotografia stała się moim największym hobby, na które poświęcam dużą część mojego czasu wolnego.

Jak mówi Igor zdjęcia obiektów poza naszą planetą wymagają jednak zupełnie innego podejścia od zdjęć portretowych czy przedstawiających naturę. Igor większość fotografii wykonuje nocą, w kompletnej ciemności, kiedy możliwym jest uchwycenie obiektów niemożliwych do zaobserwowania w ciągu dnia, a czas naświetlania zdjęć najczęściej przekracza minutę z uwagi na niski poziom jasności tego, co chce uchwycić.

Dodatkowo z uwagi na to, że zdjęcia wykonuję właśnie nocą, muszę mieć na uwadze wiele czynników, które mogą przeszkodzić w czasie sesji- podkreśla Igor. Do tych czynników należą przede wszystkim zachmurzenie, wilgotność powietrza, która może doprowadzić do formowania się rosy na przyrządach optycznych czy temperatura, co jest oczywiście problemem, zwłaszcza w zimie.

Igor większość zdjęć wykonuję ze swojego podwórka na obrzeżach Ostrowca Świetokrzyskiego, przy użyciu lustrzanki cyfrowej Canona oraz starych obiektywów, takich jak Helio 44 . Rzadko używa teleskopów w fotografii.

Kilkukrotnie wyjeżdżałem w celu wykonania zdjęć, na przykład, gdy widoczna była kometa C/2020 F3 (NEOWISE) udałem się na wzgórza w okolicach Ćmielowa, gdzie łatwiej było dostrzec widoczną nisko nad horyzontem kometę – słyszę. Dzięki mojemu zainteresowaniu i wiedzy, jaką udało mi się zebrać w przeciągu ostatnich trzech lat, poczułem się bardziej pewny swoich możliwości i umiejętności. Wtedy też dowiedziałem się, że moje liceum bierze udział w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Zdecydowałem więc wystawić się na próbę. Postanowiłem wykonać projekt obserwatorium astronomicznego umiejscowione na dachu mojego liceum, które mogłoby w przyszłości przyczynić się do rozwoju zainteresowania naukami ścisłymi w naszym regionie, zwłaszcza astronomią, czy fizyką. O swoim pomyśle powiedziałem dyrektorowi Robertowi Wardzie, który wraz z nauczycielką Dorotą Kamińską zostali opiekunami mojej pracy.

Projekt Igora zawiera dokumentację techniczną kopuły obserwatorium, listę wyposażenia obserwatorium oraz opis zajęć dydaktycznych dla uczniów, które mogłyby zostać w nim przeprowadzone.

-Pracę opatrzyłem zdjęciami własnego autorstwa, aby zaprezentować możliwość wykorzystania takowych zdjęć w promowaniu astronomii wśród młodzieży- mówi Igor. Moja praca została doceniona przez jury min. właśnie dlatego, że została opatrzona zdjęciami zrobionymi przeze mnie, moim własnym sprzętem. Zostałem laureatem I miejsca w etapach Okręgowym i Centralnym w kategorii pomocy dydaktycznych bloku A Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Wygrana otworzyła mi drzwi na wiele uczelni w kraju.

Igor planuje studia medyczne, ale jak zapewnia będzie cały czas kontynuował pogłębianie wiedzy dotyczącej fotografii i astrofotografii, ponieważ dla niego pasja jest jednym z najważniejszych elementów życia.

-Mój udział w olimpiadzie pokazał mi, jak dużo możemy osiągnąć, gdy posiadamy pasję- nie ukrywa zadowolenia Igor. Każdy człowiek powinien mieć pasję, hobby, nie tylko by móc uciec od codziennych problemów, obowiązków, ale również, aby pobudzić w sobie chęć do działania. Pasja potwierdza naszą wartość, daje spełnienie i przypomina co jest w życiu najważniejsze.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *