Kierowco, bądź ostrożny!

W związku z opadami śniegu i trudnej sytuacji na drogach policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i przestrzeganie przepisów na drodze.

-Opady śniegu i śliska nawierzchnia zdecydowanie nakłaniają nie tylko do zdjęcia nogi z gazu, ważne są także właściwe opony. Różnica w drodze hamowania na śniegu między oponami letnimi, a zimowymi może wynosić aż 31 metrów. Współczesne auta wyposażone są w wiele systemów bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że ich skuteczność działania w dużej mierze zależy od opony, która w całości styka się z powierzchnia nawierzchni i to na niej opiera się ciężar auta. Dlatego właśnie powinniśmy zadbać o to, aby opony w naszym pojeździe były nie tylko dostosowane do pory roku, ale również spełniały wszelkie normy techniczne –podkreślają kieleccy policjanci.

Kolejnym ważnym elementem, dotyczącym poprawy bezpieczeństwa, jest odpowiednie oświetlenie pojazdu. Gdy zmieniają się warunki atmosferyczne niektórzy kierujący zapominają o tym ważnym elemencie. Widoczność bywa ograniczona, kierujący mają obowiązek poruszać się na włączonych światłach mijania. Nie wolno poruszać się na światłach do jazdy dziennej. Pprzepisy zezwalają na używanie tych świateł podczas normalnej przejrzystości powietrza, bez opadów atmosferycznych czy mgły. Przy słabej widoczności jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ oświetlony jest zazwyczaj tylko przód pojazdu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *