Akademia Młodego Przedsiębiorcy

W Ostrowieckim Browarze Kultury odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023,  w ramach projektu Akademia Młodego Przedsiębiorcy, realizowanego w partnerstwie z Centrum Rozwoju Lokalnego i Akademią Nauk Stosowanych im. J. Gołuchowskiego. W pierwszej edycji projektu weźmie udział 60 osób na dwóch wydziałach – StartUp i LevelUp – pierwszy dedykowany uczniom szkół podstawowych, zaś drugi uczniom szkół średnich. Zajęcia będą odbywały się w trzech grupach, po 10 osób. Będą je prowadzili nauczyciele akademiccy.  Studenci będą uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych, w tym w wizytach w parku technologicznym, czy inkubatorze przemysłowym. Podczas zajęć będą się uczyć kreatywnego myślenia, skutecznej komunikacji, zarządzania pieniędzmi, budowania marki, form prawnych dotyczących działalności gospodarczej,  a więc wszystkiego, co we współczesnej rzeczywistości pozwala na prowadzenie własnego biznesu.    

 W inauguracji towarzyszyli studentom: starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, przewodniczący Rady Powiatu, Mariusz Pasternak,  wiceprezydenci miasta – Dominik Smoliński i Piotr Dasios, Agnieszka Rogalińska, dyrektor Centrum Rozwoju Lokalnego oraz  Mariusz Łata, naczelnik Wydziału Zdrowia, Edukacji i Spraw Społecznych oraz władze uczelni – kanclerz Agnieszka Winiarczyk oraz Dominika Lipka, koordynator projektu, a także nauczyciele akademiccy.

-Pomysł, który kiełkował nam dosyć długo w głowie, został przelany na papier w 2019 roku. Dwa lata czekaliśmy na decyzję dotyczącą sfinansowania tego projektu i mam nadzieję, że będzie to działanie realizowane po jego zakończeniu, gdyż jest potrzeba zmian, które widzimy, a są to zmiany gospodarcze, powinno się uświadamiać, że edukacja z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości jest nam potrzebna. Ekonomia, matematyka, podstawy przedsiębiorczości, to podstawy życia codziennego, z czym zawsze będziemy mieć do czynienia. Akademia Młodego Przedsiębiorcy to wyposażenie uczniów klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych w wiedzę i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości – mówił Dominik Smoliński, wiceprezydent miasta.

                     Projekt dedykowany młodym ludziom jest realizowany  w ramach działania  „Ostrowiec Świętokrzyski – miasta OdNowa”, z dofinansowaniem o wartości 2 974 766 EUR z Funduszy EOG. Starosta ostrowiecki  Marzena Dębniak podkreśliła znaczenie udziału w projekcie młodzieży szkół ponad podstawowych powiatu.

-Dziękuję samorządowi  Ostrowca Świętokrzyskiego za to, że uczniowie naszych szkół zostali zaproszeni do tego projektu. To bardzo ważne, gdyż to właśnie na etapie szkoły średniej młodzi ludzie precyzują swoje wybory dotyczące dalszej przyszłości zawodowej, a własna działalność gospodarcza  tzw. „bycie na swoim”, we współczesnych czasach nowoczesnych technologii, to duże wyzwanie, ale też ogromna satysfakcja – mówiła starosta Marzena Dębniak.

Kanclerz uczelni Agnieszka Winiarczyk zapewniła, że młodzi ludzie będą edukowani przez doświadczonych nauczycieli akademickich. Kadrę zaprezentowała koordynator projektu Dominika Lipka. Agnieszka Rogalińska, dyrektor CRL podziękowała pracownikom za zaangażowanie w przygotowanie projektu, zaś młodym ludziom życzyła wyobraźni, kreatywnego myślenia i konstruktywnego działania. Zwieńczeniem zajęć będzie praca dyplomowa, którą studenci stworzą na bazie nabytej wiedzy i doświadczeń. Najlepsze prace będą nagrodzone.

Podniosłym momentem spotkania było rozdanie młodym studentom indeksów  przez starostę M. Dębniak i wiceprezydenta D. Smolińskiego. Wykład inauguracyjny pt. „Od start up’a do super jednorożca” – modelowy sukces amerykańskiej firmy, wygłosił dr Przemysław Furgacz, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych Akademii Nauk Stosowanych im. J. Gołuchowskiego.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *