Sposoby leczenia anemii w domu

Anemia to stan chorobowy charakteryzujący się brakiem zdrowych komórek krwi w organizmie. Objawia się niską liczbą hemoglobiny we krwi. Hemoglobina to podstawowe białko znajdujące się w czerwonych krwinkach.

Przenosi tlen i dostarcza go do różnych części ciała poprzez krwiobieg. Dlatego niedobór hemoglobiny we krwi oznacza, że Twoja krew nie jest w stanie dostarczyć wystarczającej ilości tlenu do wszystkich organów, aby mogły one prawidłowo funkcjonować. Jeśli jesteś ciekawy i chcesz dowiedzieć się więcej o domowych sposobach na anemię, przeczytaj poniżej.

Burak

Warzywem, któremu możesz w pełni zaufać w kwestii leczenia anemii, jest burak. Ponieważ warzywo to jest wzbogacone o naturalne żelazo, pomaga zwiększyć ilość hemoglobiny we krwi. Dzięki temu przy dłuższym spożyciu poziom tlenu we krwi stopniowo wzrasta. Możesz jeść buraki w postaci gotowanej lub jako surową sałatkę. Możesz też przecierać i upłynniać to cudowne warzywo, a także przygotować szklankę soku z buraków.

Owoce cytrusowe

Stwierdzono, że regularne spożywanie witaminy C poprawiło stan pacjentów cierpiących na ostrą anemię. Witamina C pomaga krwi wchłaniać większe ilości żelaza. Dlatego wyrób sobie nawyk regularnego spożywania naturalnych źródeł witaminy C w dowolnej postaci, niezależnie od tego, czy jest to pomarańcza, cytryna czy słodka limonka https://esomed.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe/

Szpinak

Niedokrwistość jest często spowodowana niedoborem kwasu foliowego we krwi, kiedy układ krwionośny nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości hemoglobiny, jaka jest wymagana w organizmie człowieka. Z takimi sytuacjami zdrowotnymi można sobie poradzić, jeśli będziesz regularnie spożywać szpinak. Ten zielony liść jest naturalnym źródłem witaminy B12, kwasu foliowego i innych ważnych składników odżywczych.

Banany

Banany są pełne niezbędnych składników odżywczych, witaminy C, folianów, potasu i żelaza – wszystkiego, czego potrzebuje Twoje ciało, żeby wytworzyć czerwone krwinki i poprawić poziom hemoglobiny. Spożywanie zielonych lub dojrzałych bananów może znacznie podnieść poziom żelaza.

Daktyle, rodzynki i figi

Rodzynki i daktyle są doskonałym źródłem witaminy C i żelaza. Witamina C wzmacnia system odpornościowy, dzięki czemu pomaga organizmowi lepiej przyswajać żelazo. Z kolei słodkie i puszyste figi są pełne dobroci w postaci żelaza, witaminy A, magnezu i folianów. Spożywanie co najmniej trzy razy w tygodniu rano garści namoczonych fig, daktyli i rodzynek może poprawić poziom hemoglobiny.

Nasiona czarnego sezamu

Czarne ziarna sezamu mogą zdziałać cuda dla osób cierpiących na anemię. Są one bogate w wapń, magnez i żelazo, które są niezbędne do podniesienia poziomu żelaza. Co więcej, spożywanie nasion sezamu pomaga we wchłanianiu żelaza do organizmu. Możesz namoczyć nasiona w połowie szklanki wody i pozostawić na noc, a następnie spożywać następnego dnia rano esomed.pl

Nie spożywaj pokarmów bogatych w żelazo z pokarmami lub napojami, które hamują wchłanianie żelaza. Należą do nich pokarmy o dużej zawartości wapnia, kawa, herbata, jajka itd.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *