NFZ: Nie możesz przyjść do lekarza? Odwołaj wizytę, nie blokuj terminów

  • W Polsce na umówione wizyty do specjalistów z zakresu endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii w I półroczu 2023 nie zgłosiło się ponad 457 tys. osób
  • W województwie świętokrzyskim było to ponad 11 tysięcy pacjentów

Nie możesz przyjść do lekarza? Odwołaj wizytę, nie blokuj terminów

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w pierwszym półroczu tego roku 457 tysięcy osób z całej Polski nie odwołało umówionej wizyty u specjalisty. Najwięcej (ponad 45%) nieodwołanych wizyt, czyli ponad 207 tysięcy, dotyczy ortopedii i traumatologii narządu ruchu. 140 tys. z kardiologii, blisko 59 tys. z endokrynologii, a ponad 49 tys. z onkologii. Te dane mogą szokować!

Dane dotyczące województwa świętokrzyskiego też nie wyglądają optymistycznie.

W wyżej wymienionych zakresach  w I półroczu 2023 roku na wizyty nie zgłosiło się (i nie odwołało) prawie 11 tysięcy pacjentów. Najwięcej – ponad 57 procent  dotyczy poradni  ortopedii i traumatologii narządu ruchu (szczegóły w tabeli).

Liczba pacjentów, którzy się nie zgłosili na wizyty

1.01.2022 – 30.06.2022

ŚWIĘTOKRZYSKI OW NFZ

ONKOLOGIA

192

ŚWIĘTOKRZYSKI OW NFZ

ORTOPEDIA I TRAMATOLOGIA NARZĄDU RUCHU

7050

ŚWIĘTOKRZYSKI OW NFZ

KARDIOLOGIA

3281

ŚWIĘTOKRZYSKI OW NFZ

ENDOKRYNOLOGIA

1438

 RAZEM – 11 961

1.01.2023 – 30.06.2023

ŚWIĘTOKRZYSKI OW NFZ

ONKOLOGIA

193

ŚWIĘTOKRZYSKI OW NFZ

ORTOPEDIA I TRAMATOLOGIA NARZĄDU RUCHU

6300

ŚWIĘTOKRZYSKI OW NFZ

KARDIOLOGIA

3190

ŚWIĘTOKRZYSKI OW NFZ

ENDOKRYNOLOGIA

1287

RAZEM – 10 970

Jest to wprawdzie o tysiąc mniej niż w roku ubiegłym, ale nadal bardzo dużo.

– Jeśli wiemy, że nie możemy pojawić się u lekarza na umówione badanie, odwołajmy je. W ten sposób dajemy szansę innym pacjentom na skorzystanie z pomocy w korzystniejszym terminie – mówi Małgorzata Kiebzak, dyrektor Świętokrzyskiego OW NFZ.– Nieodwołana wizyta to stracony termin dla innego pacjenta. Gdyby nieobecność została zgłoszona z wyprzedzeniem, inny pacjent mógłby wcześniej skorzystać z pomocy lekarskiej. Nasze postępowanie ma wpływ na zdrowie innych. Dlatego bądźmy odpowiedzialni i jeśli wiemy, że nie pojawimy się na badaniu, odwołajmy je, dzięki temu termin wizyty nie przepadnie, bo zostanie wykorzystany przez inną osobę z listy oczekujących.

Przypominamy, ze Narodowy Fundusz Zdrowia bierze udział w kampanii edukacyjnej „Odwołuję, nie blokuję”. Akcja zwraca uwagę na problem niestawiania się pacjentów na umówionych wizytach lekarskich, bez wcześniejszego odwołania. Można mówić o pierwszych efektach tych działań ( w skali kraju  liczba nieodwołanych wizyt w poradniach: endokrynologii, kardiologii, onkologii oraz ortopedii i traumatologii narządu ruchu w I półroczu tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego spadła o   około 3 tys.), ale nie jest to tak duża skala jak chcielibyśmy. Liczymy, że systematyczna edukacja pacjentów, a także przygotowanie placówek medycznych do usprawnienia kontaktu z klientem w celu odwołania wizyty, pozwoli zwiększyć skuteczność zagospodarowania niewykorzystanych terminów.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *