Zabezpiecz swój rower przed kradzieżą

W dniu 2 września 2023 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznany sprawca dokonał kradzieży roweru. Właściciel oszacował wartość strat na kwotę 800 złotych. 

W dniu 1 sierpnia 2023 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznany sprawca skradł rower stojący na klatce schodowej bloku. Właściciel oszacował swe straty na kwotę ponad 1.500 złotych.  

W dniu 1 sierpnia 2023 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznany sprawca skradł rower pozostawiony na klatce schodowej. dokonał kradzieży roweru. Właściciel oszacował straty na kwotę blisko 1.600 złotych.

W dniu 31 lipca 2023 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznany sprawca ukradł rower stojący na klatce schodowej jednego z bloków. Właścicielka oszacowała straty na 800 złotych.

W dniu 25 lipca 2023 r., w Ostrowcu Świętokrzyskim, nieznany sprawca dokonał kradzieży niezabezpieczonego roweru. Właściciel oszacował wartość strat na kwotę 600 złotych.

Ostrowieccy policjanci ostrzegają: bardzo często zdarza się tak, że pozostawiając rower na tzw. „minutkę” bez nadzoru i bez żadnego zabezpieczenia przed blokiem, na klatce schodowej, w korytarzu piwnicznym lub przed osiedlowym sklepikiem pada on łupem złodzieja. Chcąc temu zapobiec warto za każdym razem odpowiednio zabezpieczać swój rower, a także zwracać uwagę, w jakim miejscu go pozostawiamy, aby nie ułatwiać złodziejowi jego kradzieży.

Podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim, radzi, jak ustrzec się przed kradzieżą i utrudnić działanie złodziejowi.

Postaw na profesjonalne zabezpieczenie roweru – warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież –mówi pani rzecznik. Stosuj zawsze linki rowerowe – zostawiając rower tylko na tzw. „chwilkę” przypnijmy rower do nieruchomej części otoczenia; warto pamiętać, że linka powinna trzymać ramę z kołem, a nie tylko koło, które łatwo jest zdjąć. Pamiętaj, że skuteczniejsze są dwa zabezpieczenia niż jedno; im więcej czasu zajmie złodziejowi pokonanie naszych zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower. Zadbaj też o jak najlepsze zabezpieczenie swojej piwnicy, w której trzymasz rower – złodzieja goni czas, a zatem dobrze zabezpieczone piwnice będzie omijał. Zwracaj uwagę na to, kto wchodzi do twojej klatki schodowej; często zdarza się, że wpuszczane są do bloku osoby już po usłyszenia dzwonka domofonu nie sprawdzając, kto chce wejść na klatkę, w ten sposób do bloku mogą dostać się różne osoby, wśród których może być złodziej. Gdy w bloku nie ma domofonu – złóż wniosek o jego zamontowanie. O wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w okolicach twojego bloku, które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiaj Policję. Uczul też swoje pociechy, aby nie pozostawiały swoich rowerów niezabezpieczonych lub bez nadzoru.

Pamiętaj, że stosowanie powyższych zasad nie daje gwarancji, że rower nie zostanie skradziony, jednakże znacznie minimalizuje takie ryzyko. Jeśli jesteś świadkiem kradzieży – REAGUJ! Nie bądź obojętny! Zawiadamiając o przestępstwie, możesz pozostać anonimowy, ale przede wszystkim pamiętaj, że nie reagując – akceptujesz takie zachowania. Uczul także swoje dzieci, aby za każdym razem zabezpieczały swoje rowery. Pamiętaj, że to okazja czyni złodzieja.

Rower można oznakować w Komendzie Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim ul. Aleja 3-go Maja 9 po wcześniejszym uzgodnieniu terminu dzwoniąc na numer tel. 47 804 23 98 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 -15.30.

Jeśli chcesz znakować rower – przyjedź rowerem do komendy. Zabierz ze sobą dowód osobisty. Jeżeli chcesz by Twoja niepełnoletnia pociecha miała oznakowany rower, zapraszamy Was razem. Zabierz ze sobą dokumenty potwierdzające zakup roweru.

fot. z drona T. Barski

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *