Mammograf w ostrowieckim szpitalu

Już niebawem ostrowiecki szpital wzbogaci się o kolejny nowy sprzęt i nową ofertę. Tym razem będzie to nowoczesny aparat do wykonywania badania mammograficznego. To dobra informacja dla kobiet, które będą mogły wykonywać mammografię w szpitalu.

Koszt mammografu to milion złotych. 800 tysięcy to dotacja z rezerwy budżetu państwa, zaś 200 tysięcy złotych to wkład własny powiatu ostrowieckiego.

Dariusz Tumulec, dyrektor szpitala, kierował podziękowania do ostrowieckich parlamentarzystów – senatora Jarosława Rusieckiego, posła Andrzeja Kryja oraz starosty ostrowieckiego Marzeny Dębniak.

-To kolejna w tym roku, bardzo dobra informacja dotycząca szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim Bardzo dziękuję panu posłowi i pani staroście, bo tyle ile zrobiliśmy w tym roku, jeżeli chodzi o dosprzętowienie tego szpitala, to nie było zrobione chyba w ciągu długich lat. Rak sutka to jeden z najgorszych zabójców dla kobiet. Tu bardzo istotna jest profilaktyka, która może zapobiec tak dużej ilości zgonów. Jeżeli wyłapiemy zmianę wcześniej, kobiety będą żyły. Rocznie co roku umiera 60 tysięczne miasto kobiet z powodu zbyt późno wykrytego raka piersi. Statystyki są straszne. Dlatego chcemy jak najszybciej ogłosić przetarg, kupić mammograf i wykonywać badania – mówił dyrektor Dariusz Tumulec.

Poseł Andrzej Kryj nie krył zadowolenia z dofinansowania nowego sprzętu do szpitala

-Jest to zwieńczenie pewnego procesu. Szpital borykał się z dużym problemem. Ten sprzęt, który funkcjonował do tej pory był stary, wyeksploatowany, nie spełniał wymagań. Natomiast problem badań mammograficznych w Ostrowcu jest bardzo poważny i kobiet, które powinny badać się profilaktycznie, cyklicznie jest bardzo dużo. Stąd też moje zabiegi o to, aby znalazły się środki na ten mammograf i są to środki z rezerwy ogólnej budżetu państwa i na moją prośbę pan premier Mateusz Morawicki przyznał 800 tysięcy, które pozwolą na zakup. Jest to ważne, by diagnozować, zapobiegać, by nie dopuścić do sytuacji, gdy jest za późno i trzeba już walczyć o życie – mówił poseł Andrzej Kryj.

Senator Jarosław Rusiecki podkreślał znaczenie nowego sprzętu dla ostrowieckiego szpitala, jako ośrodka medycznego z tradycją, ze specjalistami dobrej klasy, powiększającymi się możliwościami technicznymi i diagnostycznymi, które są niezbędne we współczesnej medycynie by leczyć i ratować zdrowie i życie pacjentów. Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak również przypomniała szereg inwestycji i działań zrealizowanych na rzecz szpitala w okresie ostatnich pięciu lat, ale także mówiła o kolejnych wyzwaniach na przyszłość, dziękując parlamentarzystom za wsparcie.

– Cieszy mnie, że udało się pozyskać te środki. Dziękuję panu posłowi i panu senatorowi za wsparcie. Dzisiejszy szpital to inny szpital, z nowym SOR-em, z lądowiskiem, z poradniami specjalistycznymi, nowoczesnym sprzętem, który służy mieszkańcom. To nowy rentgen, nowy tomograf i za chwile nowy mammograf, tak potrzebny w diagnostyce. Ten szpital się zmienia, rozwija i ma plany na przyszłość – mówiła starosta Marzena Dębniak.

Ostrowiecki szpital obecnie ma 14 oddziałów, w tym 10 łóżek intensywnej opieki z pełnym wyposażeniem. Po zakupie mammografu lecznica wzbogaci diagnostykę o badania dla kobiet. Przez ostatnie 5 lat mieszkanki powiatu ostrowieckiego mogły wykonywać mammografię w w mammobusach w ramach programu profilaktyki Akademia Pełna Zdrowia, a także dodatkowo w ramach współpracy powiatu ostrowieckiego z firmą medyczną z Łodzi. Z tych badań skorzystało do tej pory 6.650 kobiet, z czego 237 kontynuowało diagnostykę. Potwierdza to potrzebę i konieczność realizowania badań profilaktycznych.

Marzena Dębniak starosta ostrowiecki: Zdrowie nie ma barw politycznych i cieszą się, że to widać na przykładzie Ostrowca Świętokrzyskiego. Wiele inicjatyw udało się zrealizować. W 2018 r. obiecałam mieszkańcom, że ten szpital zostanie uratowany i będzie się rozwijał. Otóż dziś jesteśmy w zupełnie innym budynku, z zupełnie innym wyposażeniem, z poradniami specjalistycznymi, które mają służyć mieszkańcom powiatu ostrowieckiego w nowoczesnej diagnostyce. Mamy szerokie plany i dalsze wyzwania, dotyczące nowych oddziałów i rozbudowy szpitala. Czekamy na środki z KPO i sądzę, że też będę mogła liczyć na pomoc.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *