Powraca ambulans Fundacji Ronalda McDonalda

Już w najbliższą środę i czwartek przed Urzędem Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim zaparkuje ambulans Fundacji Ronalda McDonalda w ramach akcji „Nie nowotworom u dzieci”. Ady dziecko mogło w nim wziąć udział należy 25 marca br. w godz. 16-18 dokonać telefonicznej rejestracji pod numerami telefonów: tel. 603 843 283, 531 473 039.

– Od 2016 roku, kiedy to z inicjatywy wiceprzewodniczącej Rady Miasta Joannie Pikus i przy wsparciu przewodniczącej Irenie Rendudzie Dudek ambulans zaparkował w naszym mieście po raz pierwszy, udało się przebadać blisko 1100 dzieci- mówi wiceprezydent Artur Łakomiec. W tym roku z akcji skorzysta kolejne 150 dzieci.

– Ta akcja to odpowiedź na potrzeby naszych mieszkańców, bowiem w naszym mieście nie mamy specjalistów radiologii dziecięcej- mówi wiceprzewodnicząca Rady Miasta Joanna Pikus. A akcja „NIE nowotworom u dzieci” to przesiewowe, profilaktyczne badania USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Główny cel programu Fundacji Ronalda McDonalda to wczesne wykrywanie zmian nowotworowych. Badanie obejmuje USG: jamy brzusznej, tarczycy, węzłów chłonnych, a u chłopców dodatkowo worka mosznowego. Do oceny pęcherzyka żółciowego należy być na czczo, a do oceny pęcherza moczowego (ważne zwłaszcza u dziewczynek) nie powinno się oddawać moczu przed badaniem.

Przewodnicząca Irena Renduda Dudek przypomniała, że cała akcje, jako wolontariusze wspierają ostrowieccy radni.

– Badania odbywać się będą ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda, który zaparkuje przed głównym wejściem do Urzędu Miasta w godz. 9-13 i 14-17 – mówi Irena Renduda Dudek. Dzieci z rodzicami powinny zjawiać się na miejscu na 5 minut przed rozpoczęciem badania.

Akcja finansowana jest ze środków Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

90 000 dzieci przebadanych na pokładzie Ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda

Gdyby mieszkały w jednym mieście, byłoby ono wielkości Grudziądza (kujawsko-pomorskie). 90000 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat zostało przebadanych na pokładzie Ambulansu Fundacji Ronalda McDonalda w ciągu ostatnich 19 lat. Dziewięćdziesięciotysięczne dziecko przebadano 26 marca w świętokrzyskim Osieku.

W Polsce diagnozuje się rocznie 1200-1300 zachorowań na nowotwory u dzieci. Wykryte we wstępnej fazie rozwoju są w większości wyleczalne. Profilaktyka i szybka diagnostyka są kluczowe, umożliwiają bowiem natychmiastową reakcję i skuteczne działanie. Szansą dla najmłodszych pacjentów między
9 miesiącem a 6 rokiem życia jest program bezpłatnych badań USG „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany przez Fundację Ronalda McDonalda. Wykonują je doświadczeni radiolodzy dziecięcy i nie trzeba mieć na nie skierowania. Badania są tak zorganizowane, aby najbardziej zajęty rodzic i najmniej cierpliwy mały pacjent byli zadowoleni.

– Raczej nikt nie spodziewa się diagnozy nowotworowej, ale właśnie wczesne wykrycie choroby i co za tym idzie zwiększenie szansy na jej wyleczenie, sprawiają, że ten program nabiera tak wielkiej mocy – przekonuje dr hab. n. med. Grzegorz Jędrzejewski, który przeprowadził pierwsze badanie na pokładzie Ambulansu w lutym 2006 roku. Obecnie lekarz jest jednym z ekspertów medycznych programu i współautorem raportu z badań.

Specjalista wyjaśnia, że choć nazwa programu nawiązuje do zmian nowotworowych, nie są one jedynymi nieprawidłowościami wykrywanymi w czasie badań USG u dzieci, które wchodzą na pokład mobilnej kliniki Fundacji. – Częściej lekarze stwierdzają np. wady układu moczowo-płciowego. Odsetek takich przypadków sięga nawet 20 proc. Kolejne edycje projektu pozwoliły wyciągnąć wnioski, dzięki którym akcja została rozszerzona m.in. o współpracę z nefrologami – tłumaczy.

26 marca w świętokrzyskim Osieku na pokładzie Ambulansu przebadano dziewięćdziesięciotysięczne dziecko. Ambulans pojawił się w tej miejscowości już po raz czwarty.

– Dzięki tej akcji profilaktycznej dzieci mają szansę na zdrowe i szczęśliwe dorastanie – podkreśla Edyta Mysłek, kierownik Miejsko-Gminnego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Osieku. – Poddawanie się badaniom przesiewowym pozwala wykryć groźne schorzenia na takim etapie, że wciąż pozostają duże szanse wyleczenia i zredukowania ryzyka powikłań. Wobec czego powinny być one w zakresie innych badań profilaktycznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Fakt przebadania 90-tysięcznego dziecka akurat w naszej miejscowości wskazuje bardzo dużą skalę potrzeb wykonania takich badań – dodaje.

Fundacyjny ambulans będący nowoczesną mobilną kliniką na kółkach, odwiedził ponad 250 miejscowości. Nad sprawnością badań czuwa personel medyczny, techniczny oraz wolontariusze.

Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical, a od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Partnerami naukowymi są Polskie Towarzystwo Onkologii i Hematologii Dziecięcej oraz Polskie Towarzystwo Pediatryczne.

Wiodącymi partnerami programu badań USG są: ALAB Laboratoria, MAN Polska, KOSMED oraz Fundacja Powszechnego Czytania.

Niezwykle ważne jest zaangażowanie także lokalnych partnerów, samorządów i organizacji społecznych, które pomagają w realizacji programu badań. To one wspierają logistykę programu, współfinansują go, odpowiadają za promocję i komunikację badań.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *