Grozi im utrata samochodów

W dniu 9 kwietnia 2024 r., kilka minut po godz. 17, w Ostrowcu Świętokrzyskim na ulicy Zygmuntówka, na parkingu przed sklepem, doszło do ujęcia nietrzeźwej 44-latki, która kierowała pojazdem marki Peugeot.

-Widząc sposób jazdy, a potem słysząc bełkotliwą mowę, świadkowie postanowili uniemożliwić jej dalszą podróż, zabierając kluczyki ze stacyjki auta –mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po chwili na miejsce dotarli policjanci z miejscowej jednostki policji. W trakcie czynności okazało się, że 44-latka miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać funkcjonariuszom Policji.

Z kolei na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca br., funkcjonariusze tymczasowo zabezpieczyli  samochód. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów, a także konfiskata pojazdu.

W dniu 9 kwietnia 2024 r. policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Opel. Jak się okazało, badanie stanu trzeźwości 42-latka z gminy Iwaniska wykazało blisko 3 promile alkoholu.

-Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kierowca opla stracił już prawo jazdy, co więcej grozi mu kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów i kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności –mówi st. sierż. Monika Żurek z KPP w Opatowie. Osobowy opel 42-latka został czasowo zabezpieczony. Sprawcy grozi bowiem konfiskata auta.

Policjanci przypominają, że nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów weszły w życie w dniu 14 marca bieżącego roku. Pojazd można stracić w przypadku m.in. :prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości  – co najmniej 1,5 promila lub pod wpływem    środka odurzającego; sprowadzenia katastrofy lub wypadku komunikacyjnego: znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku gdy kierujący jest trzeźwy, w przypadku gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.

Jeżeli sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.

W sytuacji, kiedy sprawca nie będzie pozbawiony samochodu zapłaci tzw. nawiązki w wysokości równowartości pojazdu.

(w)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *