Młodzież zaangażowana w wolontariat (zdjęcia)

Od października br. Stowarzyszenie na Rzecz Postępu Demokracji Erwin realizuje projekt ?Wolontariat dla demokracji?.

Projekt jest współfinansowany ze środków otrzymanych z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
-Głównym celem projektu ?Wolontariat dla demokracji? jest aktywizacja uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu ostrowieckiego do działań woluntarystycznych -mówi prezes stowarzyszenia Erwin, Grair Magakian. Potrzeba realizacji zadania, zgodnie z diagnozą, wynika z jednej strony z dużej bierności młodzieży, a z drugiej strony z ich ogromnej chęci zajęcia się czymś wartościowym. W projekt, została zaangażowana grupa ponad 150 osób w wieku 16 -19 lat, uczniów szkół licealnych, z której co najmniej 80 osób podjęło działalność woluntarystyczną.
Stowarzyszenie ERWIN, przy współpracy ze szkołami, mediami i wolontariuszami w różny sposób aktywizuje uczniów do wolontariatu. Służą temu m.in.: specjalne publikacje z tematyki wolontariatu, zajęcia edukacyjne, podczas których młodzież poznała podstawy prawne wolontariatu, prawa i obowiązki wolontariuszy, a także materiały medialne, profil projektu na Facebooku ?Wolontariat dla demokracji?, ulotki, plakaty, biuletyn informacyjny z zakresu wolontariatu i działań projektu oraz debaty o wolontariacie i demokracji.
Na jednej z nich, która odbyła się w minionym tygodniu, młodzież mogła poznać historię i zaangażowanie osób działających jako wolonatariusze. Wśród gości, którzy spotkali się z licealistami, byli: dr Ryszard Stefański – adiunkt Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Matylda Niewójt, prezes Stowarzyszenia Bez dna, koordynatorka wielu akcji wolontarystycznych Anna Adamska, Wolontariusz Roku, Uniwersytet Trzeciego Wieku, min. założycielka zespołu tańca ludowego, koordynatorka akcji dla dzieci, Ewa Bałazy, dyrektor Liceum  Ogólnokształcącego nr II im. J. Chreptowicza, Sławomir Miszczuk oraz nauczyciele.
-Wdrażanie projektu przyczyni się na pewno do praktycznej aktywizacji dużej grupy młodzieży uczniów jako wolontariuszy, którzy będą posiadać zarówno umiejętności użyteczne, jak i wiedzę teoretyczną – podkreśla G. Magakian. Efekt ten już jest widoczny, bowiem w chwili obecnej liczba porozumień wolontarystycznych między stowarzyszeniem, a młodzieżą wynosi około 50.

dscf4015dscf4026dscf4025dscf4020dscf4019dscf4017dscf4016

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *