Czy jechał na podwójnym gazie z pasażerami?

W dniu 8 stycznia 2018 r., ok. godz. 7.50, w Przyborowie policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim zatrzymali 43?letniego kierowcę autobusu prywatnej linii przewozowej, który był nietrzeźwy.
Mężczyzna miał ponad 0,8 promila alkoholu w organizmie. W pojeździe znajdowali się pasażerowie.
To kolejny taki przypadek, choć na szczęście nie są to zbyt częste zdarzenia na naszym terenie. Z nietrzeźwymi kierowcami autobusów mamy do czynienia sporadycznie. Co innego w kraju, gdzie odnotowano nawet przypadki nietrzeźwych kierowców autobusów przewożących dzieci. Każde takie zdarzenie jest naganne i każe zapytać, jak to w ogóle było możliwe?
Policja nie podaje nazwy firmy przewozowej, z której pochodził ten kierowca. Jak mi powiedziano, taka procedura jest stosowana w stosunku do wszystkich przewoźników. Ustalenie tego faktu nie było trudne, a na czytelników możemy zawsze liczyć.
-Nasi kierowcy są kontrolowani zawsze przed wyjazdem ?mówi właściciel linii autobusowej, którego kierowcę ?na podwójnym gazie? ujawnili ostrowieccy policjanci. Dokładnie tej sprawy jeszcze nie znam, bo nie byłem wzywany na policję.
Szef firmy dodał, żeby nie uogólniać i nie spychać winy jednego nieodpowiedzialnego kierowcy na wszystkich. A ci pozostali są odpowiedzialni, pracują uczciwie. Dbają o bezpieczeństwo pasażerów i o dobre imię firmy. Kierowca wpadł podczas poniedziałkowej akcji, jakie na drogach województwa świętokrzyskiego, w tym powiatu ostrowieckiego, organizowane są cyklicznie. Ta odbyła się pod nazwą ?Alkohol ? Narkotyki?. W sumie skontrolowano trzeźwość ponad 960 kierowców.

84-17785Komisarz Ewa Libuda, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim: – Apelujemy o zdecydowaną reakcję do wszystkich, w tym do pasażerów autobusów, gdy widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach!

Nasz komentarz: Przypadek kierowcy tego autobusu woła o pomstę do nieba. Sprawa zostanie z pewnością dokładnie zbadana, a osoba winna poniesie odpowiedzialność przed sądem. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem i grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności. Oczywiście to nie pierwszy taki przypadek, ale co najwyżej jeden z kilku odnotowywanych w skali roku w powiecie ostrowieckim. Tym razem dotyczył ? jak podała policja – kierowcy prywatnej linii autobusowej. W jaki sposób ten kierowca znalazł się za kierownicą autobusu, będąc w stanie nietrzeźwości? Możliwości jest naprawdę dużo, w tym najbardziej prawdopodobna to ta, że nie zdążył wytrzeźwieć po niedzieli. Firmy zatrudniające kierowców dbają o te sprawy, a trzeźwość jest skrupulatnie sprawdzana przed wyjazdem, a niekiedy także w czasie godzin pracy. Jednemu jakoś udało się prześlizgnąć. Dobrze, że szef firmy wyciągnął wnioski z tego przypadku. O poważne podchodzenie do takich spraw apelujemy do wszystkich szefów i prezesów firm transportowych.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *