Coraz chętniej oddajemy krew, a pracodawcy są nieugięci

Codziennie rano pracownicy oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w ostrowieckim szpitalu mają ręce pełne pracy.
Co najmniej 10 osób dziennie oddaje tam krew. W grupie tej coraz częściej są osoby młode oraz kobiety, w tym także pani Stella Górczyńska, która jak przyznaje, zrobiła to za namową swoich córek: Ilony i Marleny. Młode dziewczyny krew oddały już kilkakrotnie. Pani Stella krew oddała drugi raz.
– Ilonka jak była jeszcze w gimnazjum, to chciała oddać krew, ale nie mogła ze względu na to, że nie była pełnoletnia, potem gdy w szkole średniej zorganizowano akcję oddawania krwi, od razu się zgłosiła – mówi pani Stella. Oddajemy krew z chęci pomagania. Nic nas to nie kosztuje, a może uratować komuś życie.
– Obecnie nawet ponad 10 osób dziennie oddaje krew -mówi pielęgniarka koordynująca pracę w oddziale terenowym RCKiK w Ostrowcu Świętokrzyskim, Halina Łysakowska. Jest to zadowalająca liczba. Choć w okresie letnim dawców, którzy regularnie oddają krew jest mniej. Wiąże się to z wyjazdami wakacyjnymi krwiodawców. Stąd większe zapotrzebowanie na krew. Dochodzi także niestety wzrost wypadków komunikacyjnych. Do szpitali trafia więcej osób z urazami, jest więcej zabiegów lub operacji ratujących życie.
Budujące jest to, czego nie ukrywa H. Łysakowska, że wśród dawców pierwszorazowych są osoby, które co dopiero ukończyły 18 lat.
-Gdy tylko młody człowiek staje się pełnoletni, zgłasza się do nas -mówi. W grupie dawców pierwszorazowych są także osoby, które zgłaszają się jak tylko usłyszą, że krew jest potrzebna. Mamy oczywiście kilkadziesiąt dawców, którzy oddają krew regularnie. Są także osoby, które oddają krew sporadycznie oraz takie, które chcą przekazać krew komuś z rodziny.
Na ogół większość dawców, którzy się zgłaszają do oddziału terenowego RCKiK w Ostrowcu Świętokrzyskim, może oddać krew.
-Potencjalny dawca krwi musi mieć dobrą hemoglobinę -mówi H. Łysakowska. Hemoglobina jest badaniem kwalifikującym. U kobiet ten poziom musi wynosić od 12,5 do 16, natomiast u mężczyzn od 13,5 do 18. Dawcy wypełniają także kwestionariusz, który następnie sprawdza lekarz. Na podstawie tego kwestionariusza osoba jest kwalifikowana do oddania. Codziennie każdego dawcę, przed każdym oddaniem krwi bada lekarz. Ważna jest waga dawcy, szczególnie u kobiet musi wynosić powyżej 50 kg. Dawca musi zjeść lekkie śniadanie, nie może być na czczo.
Każda krew jest ważna, ale największe zapotrzebowanie jest na grupy minusowe, ponieważ najmniej osób takie ma.
-Większość populacji ma Rh+ i wtedy tych grup pozyskuje się więcej – mówi H. Łysakowska. Natomiast tych minusowych ma mniej osób. Dlatego jak pojawi się taki biorca, to potrzebują przynajmniej od 2 -3 osób krwi. Zapotrzebowanie na grupy 0-, A-, Bjest cały czas. Przy tym 0- jest grupą uniwersalną i w przypadku kiedy nie ma danej grupy, jaką ma chory, można wtedy podać 0- . Niestety, osobom o grupie krwi 0- można podać wyłącznie grupę krwi 0-.
Jak podkreśla pielęgniarka koordynująca pracę w oddziale terenowym RCKiK w Kielcach Halina Łysakowska, nie należy się bać, że podczas oddawania krwi zostaniemy zarażeni.
– Cały sprzęt, który tutaj używamy, jest jednorazowego użytku, nie ma u nas możliwości w jakikolwiek sposób zarazić się chorobami- mówi. Nic nie robimy na siłę, pytamy czy dawca się dobrze czuje w czasie pobierania. Jeżeli ktoś mówi, że źle się czuje, przerywamy pobieranie. Niegdyś oddawanie krwi było domeną mężczyzn, obecnie coraz więcej kobiet oddaje krew.
-Kobiety są w różnym wieku. Jest sporo młodych dziewczyn, które ukończyły 18 lat – mówi. Obecnie akcje oddawania krwi nie są organizowane w szkołach, grupy młodzieży przychodzą do nas wraz z opiekunem po kilka bądź kilkanaście osób.
Każdy dawca po oddaniu krwi otrzymuje zaświadczenie, że się zgłosił i jest to dzień usprawiedliwiony w pracy.
Niestety, jak przyznaje H. Łysakowska, krwiodawcy  się skarżą, że pracodawcy nie chcą respektować tych zwolnień.
-Mamy prośbę do pracodawców, aby zgadzali się na ten 1 dzień wolny pracownika, bo póki co krwi nie da się zastąpić żadnym innym preparatem -mówi. Jest to bezcenny lek, a nie wiadomo kto z nas i kiedy będzie jego potrzebował.
Krew można oddawać przynajmniej raz na dwa miesiące. Gdy dawca oddawałby krew regularnie, to daje tylko 6 dni nieobecności w pracy w roku. Krew jest czymś, czym możemy się podzielić bez jakiegokolwiek uszczerbku na zdrowiu. Oddanie 450 ml krwi nie ma żadnego wpływu na organizm.
-Na ogół dawcy, którzy chcą oddać krew, cieszą się dobrym zdrowiem – potwierdza lekarz Małgorzata Ozgowicz, która jest w nielicznej grupie ostrowieckich lekarzy oddających krew. Wcześniej zdarzali się nam panowie, którzy pojawiali się w poniedziałek po to, aby sobie weekend przedłużyć. Szybko nauczyli się, że krew od nich nie będzie pobierana. Cieszymy się, że przychodzi bardzo dużo młodzieży ze szkół. Z jednej strony lekcje w danym dniu im przepadają, ale przecież nie idą na wagary, idą w słusznej sprawie. Chętnie oddają krew. Raz pójdą z opiekunem ze szkoły, a potem przychodzą sami. To są fajni, pozytywni ludzie.
Jak informuje M. Ozgowicz, przy oddawaniu krw i, osoba  może również zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w polskiej bazie Poltransplant. Krew, która zostanie oddana przez dawcę, trafia do RCKiK w Kielcach. Tam są z niej robione preparaty- koncentrat krwinek czerwonych i osocze świeżo mrożone. Każda krew jest opracowana. Robiona jest jeszcze raz próba krwi, i badania wirusologiczne. Krwiodawca, w przypadku wykrycia chorób, jest natychmiast o tym informowany.
-Biorca nie ma się czego obawiać, bo krew przed podaniem jest dokładnie przebadana – podkreśla H. Łysakowska.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Coraz chętniej oddajemy krew, a pracodawcy są nieugięci

  • 16 maja 2018 at 14:24
    Permalink

    W swoim życiu honorowo oddałem 13,7 litra krwi.Odkąd zdiagnozowano mi cukrzycę2 nikt nie chce mojej krwi,a ja chętnie bym ją komuś oddał. Z tego co doczytuję w Internecie i encyklopedii zdrowia,cukrzyca nie jest chorobą zakaźną.Dlaczego więc jestem dyskwalifikowany jako dawca ? Przecież podobno tak bardzo brakuje tego bezcennego leku…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *